Wiadomości

  • 28 maja 2023
  • wyświetleń: 2751

[ZDJĘCIA] Diecezja ma sześciu nowych kapłanów

W sobotę 27 maja eucharystię w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej po raz pierwszy w życiu sprawowali nowo wyświęceni kapłani. Poznajcie 6 świeżo upieczonych księży z Diecezji Bielsko-Żywieckiej!

Święcenia kapłańskie w katedrze św. Mikołaja - 27.05.2023 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Kapłani wyświęceni 27 maja 2023 rokuKs. Michał Juraszczyk

Pochodzi z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.

Ks. Krzysztof Kawik

Pochodzi z parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.

Ks. Mateusz Kuryło

Pochodzi z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii świętych Piotra i Pawła w Skoczowie.

Ks. Bartłomiej Pluta

Pochodzi z parafii św. Marcina Biskupa w Lesznej Górnej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

Ks. Adam Płonka

Pochodzi z parafii św. Macieja Apostoła w Bielanach. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej.

Ks. Szymon Trzepaczka

Pochodzi z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Nowi księża mszę odprawili razem z biskupem Romanem Pindlem i biskupem Piotrem Gregerem. Ich rocznicowymi patronami na drodze seminaryjnej formacji byli bł. Michał Tomaszek oraz z bł. Zbigniew Strzałkowski. Przy ołtarzu stanęli także proboszczowie rodzinnych parafii neoprezbiterów, proboszczowie parafii praktyk duszpasterskich, wychowawcy seminaryjni. W katedralnej świątyni modlili się rodzice nowych kapłanów, bliscy i przyjaciele.

W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa przyrzekli m.in. posłuszeństwo biskupowi i jego następcom oraz prowadzenia życia "zgodnie z tajemnicą Pańskiego krzyża". W czasie śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych, wyświęcani, modląc się, przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali duchowni nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.

Po przywdzianiu szat liturgicznych ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu i przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Eucharystię.

Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy podziękowali za dar święceń kapłańskich oraz wszystkim za obecność w tym ważnym dla nich momencie życia. Słowa wdzięczności usłyszeli także rodzice:

- Dziękujemy naszym rodzicom w pierwszej kolejności za dar życia, za dar wychowania. Dziękujemy za to że nasze domy stały się miejscem gdzie wzrastało nasze powołanie, siły się pierwszym seminarium które nas kształtował - mówił przedstawiciel nowo wyświęconych.

Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie od 2017 roku. Przyjętych zostało wówczas 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Dzisiaj rocznik liczy 15 osób. Przygotowania do święceń prezbiteratu trwały sześć lat. Był to czas wypełniony modlitwą, studiami na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz wieloma praktykami duszpasterskimi. Funkcję rektora seminarium sprawował na początku formacji ks. prof. dr hab. Janusz Mastalski, obecny biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Następnie, przez okres trzech i pół roku funkcję rektora piastował ks. dr Andrzej Tarasiuk. Od lipca 2022 roku rektorem krakowskiego seminarium jest ks. dr Michał Kania.

Przez ostatni rok diakoni odbywali roczne praktyki w parafiach, katechizując, głosząc słowo Boże i wspomagając tamtejszych duszpasterzy. Do końca roku szkolnego neoprezbiterzy pozostaną na tych placówkach. Przed wakacjami otrzymają dekrety biskupa kierujące ich do nowych parafii.

ar / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.