Wiadomości

  • 12 czerwca 2023
  • wyświetleń: 1339

[WIDEO] Nowe pomniki przyrody przechodzą pielęgnację

Niedawno gmina Czechowice-Dziedzice wzbogaciła się o 3 kolejne pomniki przyrody. Jeden z nich - dąb szypułkowy przy ulicy Barwnej w Ligocie - przechodzi fachową pielęgnację, o czym samorząd poinformował w mediach społecznościowych.

Dąb szypułkowy przy ulicy Barwnej w Ligocie
Dąb szypułkowy przy ulicy Barwnej w Ligocie · fot. YouTube / Gmina Czechowice-Dziedzice


- Niebawem podobne zabiegi arboryści przeprowadzą na dwóch dębach przy ulicy Stawowej w Czechowicach-Dziedzicach, które podobnie jak okazałe drzewo w Ligocie stały się pomnikami przyrody - poinformowała na Facebooku gmina Czechowice-Dziedzice.Przypomnijmy, ustanowienie trzech nowych pomników przyrody na terenie gminy było jednym z tematów kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego. Dotyczy on trzech dębów szypułkowych rosnących na terenie Czechowic-Dziedzic oraz Ligoty. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Dęby szypułkowe - quercus robur, których objęciem ochroną zajęli się czechowiccy radni, to okazałe drzewa, o obwodzie pnia od 390 do 470 centymetrów. Dwa dęby rosą na skarpie w pobliżu stawów hodowlanych przy ulicy Stawowej w Czechowicach-Dziedzicach. Trzeci z dębów znajduje się przy ulicy Barwnej w Ligocie i stanowi część tzw. zadrzewienia śródpolnego.

Więcej na ten temat portal czecho.pl pisał w artykule "Gmina zyskała kolejne pomniki przyrody. Jest decyzja radnych".

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.