Wiadomości

  • 9 czerwca 2023
  • wyświetleń: 697

Jak handlować surowcami na zasadach kontraktów CFD?

Materiał partnera:

Kontrakty CFD to jedno z pojęć, które jest nieodłącznie związane z rynkiem inwestycyjnym. Wiele osób zna je doskonale, ale nie każdy wie, z czym się dokładnie wiąże i co właściwie należy przez nie rozumieć. Tymczasem, znajomość tego typy kwestii jest kluczowa jeśli chcemy na poważnie wejść do świata finansów. Zobaczmy więc, co warto na ten temat wiedzieć!

pieniądze, kasa, dofinansowanie, dotacja, wypłata
fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Akcje, obligacje, surowce, kryptowaluty i wiele innych - możliwości inwestowania kapitału jest obecnie mnóstwo, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Na światowych rynkach codziennie pojawia się wiele okazji, ale oczywiście trzeba wiedzieć, jak z nich skorzystać. Niezależnie od tego, czy jest się doświadczonym inwestorem, czy też dopiero rozpoczyna się tego typu przygodę, zasadniczą rolę odgrywa wiedza oraz konkretne umiejętności analityczne.

Inwestowanie w surowce - od czego zacząć?Jednym z surowców, który od wielu już lat cieszy się ogromną popularnością w kontekście stabilnych inwestycji, jest złoto. Wiele osób uznaje je za receptę na kryzys i wszelkie problemy tego świata, a przede wszystkim rewelacyjny sposób na zabezpieczenie kapitału. Nie każdy chce jednak kupować i trzymać złoto na czarną godzinę. Na szczęście, istnieje wiele sposobów inwestowania w ten kruszec, a jednym z nich jest zawieranie kontraktów CFD, dzięki którym pozostaje się w sferze czystych spekulacji. Handel odbywa się wówczas na platformach maklerskich, za pośrednictwem indywidualnego konta, za pomocą którego można zawierać wspomniane już kontrakty oraz zarządzać wszystkimi swoimi działaniami inwestycyjnymi.

Kontrakty CFD - o co dokładnie chodzi?Kontrakty CFD to po prostu kontrakty na różnicę cenową albo kursową. Najprościej tłumacząc, jest to umowa między inwestorem a brokerem, której przedmiotem jest zakład o to, w jaki sposób zmieni się kurs danego aktywa bazowego, w tym np. złota. Strony mogą grać na spadki, jak i wzrosty w określonej perspektywie czasu, przy czym zazwyczaj CFD są kontraktami krótkoterminowymi. Wygrywa ten, który będzie mieć rację, a nagrodą jest po prostu różnica między kursem czy ceną z zawarcie transakcji, a momentem jej zamknięcia. O tego typu kontraktach mówimy więc, że zwycięzca zgarnia w praktyce wszystko, a przegrany zostaje z niczym.

Czy warto handlować na rynku surowców?Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy zawieranie kontraktów CFD na złoto jest opłacalne, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych okoliczności. Z całą pewnością jednak kluczowe jest to, aby zdobywać wiedzę o rynku, w tym sprawdzać notowania i wiedzieć jaka jest cena złota na żywo, a następnie wykorzystywać te dane na własną korzyść. Trzeba przy tym zachować zdrowy rozsądek, inwestować bez emocji i mieć jasno wytyczone cele oraz przygotowaną strategię, która zakłada kilka scenariuszy.