
Wiadomości
- 12 czerwca 2023
- wyświetleń: 848
Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie OC dla pojazdu?
Materiał partnera:
Wybór polisy dla auta wydaje się prosty, jeśli chodzi o samo ubezpieczenie OC. A co, w sytuacji gdy chcesz wykupić także dobrowolne elementy ochrony? Dowiesz się, jakie dodatki oferują towarzystwa oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy.

Pytanie dotyczące tego, jaki zakres brać pod uwagę, zadaje sobie co roku wielu kierowców. Powodów tych wątpliwości jest wiele. Zazwyczaj rozterki spowodowane są inflacją oraz rzadkim użytkowaniem pojazdu. Co może się wydarzyć? Nigdy nie masz pewności, kiedy i z jakim losowym wydarzeniem się spotkasz. Ważne, aby być na to przygotowanym.
Czy potrzebujesz ochrony większej niż OC?
Jako właściciel pojazdu jesteś zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC raz do roku. Jest to ochrona obowiązkowa i w każdym towarzystwie taka sama. Poszukiwania polisy ułatwi Ci artykuł dostępny na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.
Jeśli zastanawiasz się też nad zakupem dodatków dobrowolnych, weź pod uwagę kilka kwestii. Przemyśl, jak użytkowałeś auto do tej pory oraz jak planujesz korzystać z niego przez najbliższy rok. Zadaj sobie pytanie, czy dużo podróżujesz? Jak dalekie są to trasy? Jeździsz zazwyczaj sam, czy z pasażerami? Pomoże Ci to ocenić, która ochrona okaże się przydatna. Poniższa tabela przedstawia dodatki, które możesz nabyć wraz z ubezpieczeniem OC.

Istotne elementy - na co zwracać uwagę przy wyborze ochrony dobrowolnej?
Każdy rodzaj ochrony stanowiący dodatek do OC to ubezpieczenie dobrowolne. Zatem Twoje oczekiwania dotyczące rodzaju pomocy mogą odbiegać od tego, co faktycznie się w niej znajduje. Warto czytać ogólne warunki ubezpieczenia. Towarzystwa oferują inny zakres usług dotyczących poszczególnych świadczeń. Np. nie każdy assistance obejmuje holowanie pojazdu po awarii i nie wszędzie otrzymasz pojazd zastępczy. Ważnych elementów jest więcej! Sprawdź informacje w poniższej tabeli.
Na co zwracać uwagę?
assistance:
- limit holowania i w jakich sytuacjach otrzymasz pomoc,
- minimalna odległość od domu,
- czy przysługuje pojazd zastępczy, na ile dni i w jakich przypadkach,
- czy towarzystwo świadczy ochronę w postaci naprawy na miejscu zdarzenia i pomocy serwisowej,
- zakres terytorialny.
NNW:
- wysokość świadczenia,
- czy odszkodowanie dla kierowcy i pasażerów jest tej samej wysokości.
AC:
- udział własny,
- amortyzacja części,
- z wykorzystaniem jakich części odbywa się naprawa,
- jaki jest sposób likwidacji szkody,
- zakres terytorialny,
- czy ochrona nie występuje w wersji mini,
- minimalna wartość szkody,
- suma ubezpieczenia.
ubezpieczenie opon:
- suma ubezpieczenia
ubezpieczenie szyb:
- suma ubezpieczenia,
- udział własny,
- zakres terytorialny.
Koszt dodatków do ubezpieczenia OC
Cena polisy uzależniona jest od wielu czynników. Nie ma jednego ogólnego cennika. Towarzystwa indywidualnie podchodzą do oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Najlepiej będzie, jeśli zweryfikujesz propozycje od różnych towarzystw, korzystając z porównywarki OC.
Wpływ na koszty ochrony mają:
- historia ubezpieczenia posiadacza lub posiadaczy,
- wiek, rok uzyskania prawa jazdy oraz miejsce zamieszkania właściciela lub właścicieli,
- miejsce parkowania pojazdu,
- deklarowany roczny przebieg,
- marka, pojemność i moc silnika auta,
- czy właściciel lub właściciele posiadają dzieci,
- stan cywilny właściciela lub właścicieli.
Aby sprawdzić ceny poszczególnych dodatków, możesz posłużyć się poniższymi tabelami. Obie bazują na kalkulacji, która dotyczy pojazdu marki Opel Insignia z 2015 roku. Auto ma silnik benzynowy o pojemności 2,0 l i przebieg 100 tys. km. Właścicielem jest 37-letni Robert. Planuje on przejechać swoim samochodem do 10 tys. km rocznie. Pojazd będzie parkowany na parkingu strzeżonym w Gdańsku. Żonaty mężczyzna posiada prawo jazdy ponad 20 lat. Od tego czasu wykupuje ubezpieczenia OC i AC. Jego historia jest bezszkodowa.
Poniższa tabela ukazuje ceny dodatków w towarzystwie UNIQA. Ten ubezpieczyciel oferuje assistance już w ramach ubezpieczenia OC. W jego skład wchodzi pomoc po wypadku, awarii oraz kradzieży, holowanie na odległość 75 km, pojazd zastępczy na okres do 2 dni, naprawa na miejscu zdarzenia oraz pomoc serwisowa, która dotyczy uruchomienia pojazdu podczas awarii akumulatora.

CZY WIESZ, ŻE
Niektóre towarzystwa w ramach ochrony OC oferują także ubezpieczenia dodatkowe. Nie bądź zatem zaskoczony, jeśli wśród najtańszych propozycji zobaczysz ofertę z dodatkami, takimi jak assistance lub NNW.
Kolejna tabela ukazuje przykładowe propozycje kosztów ubezpieczenia OC oraz dodatków od różnych towarzystw ubezpieczeniowych.
