Wiadomości

  • 16 czerwca 2023
  • 25 czerwca 2023
  • wyświetleń: 16056

Problem parkingów w centrum. Mają pomysł, jak go rozwiązać

Do czechowickiej Rady Miejskiej oraz burmistrza Czechowic-Dziedzic trafił wniosek Fundacji Czechowic-Dziedzic dotyczący stworzenia w centrum miasta "Centralnego Parkingu Miejskiego". Jak argumentuje organizacja, samorząd powinien iść w ślad za rozwiązaniami z dużych miast takich, jak Katowice czy Warszawa, które w tym temacie przechodzą prawdziwą rewolucję.

Innowacyjny parking miejski w Katowicach · fot. Fundacja Czechowic-Dziedzic


Fundacja Czechowic-Dziedzic zaproponowała projekt poprawy bezpieczeństwa drogowego w Czechowicach-Dziedzicach oraz poprawę komfortu życia mieszkańców miasta poprzez budowę "Centralnego Parkingu Miejskiego".

- Czechowice-Dziedzice powinny iść w ślad za rozwiązaniami w dużych miastach, takich jak Katowice czy Warszawa, które obecnie przechodzą w temacie parkingów miejskich prawdziwą rewolucję - argumentuje organizacja, która wystąpiła z wnioskiem do czechowickiej Rady Miejskiej i burmistrza Czechowic-Dziedzic o rozpoczęcie planowania projektu budowy obiektu.

Jak czytamy w dokumencie przesłanym do czechowickiego samorządu, wniosek dotyczy "poprawy bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, kierowców przy ulicy Jana Sobieskiego i ulicy Kolejowej". Zakłada on również podjęcie działań w zakresie rozwiązania powszechnego problemu dotyczącego parkowania samochodów na terenie Czechowic-Dziedzic.

Ulica Sobieskiego w Czechowicach-Dziedzicach
Ulica Sobieskiego w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Archiwum prywatne


- W tym celu wnioskujemy o rozpoczęcie rzeczowego planowania pilnej budowy Centralnego Parkingu Miejskiego, którego obecnie na terenie miasta nie ma. Brak zdecydowanych działań w tej sprawie jest nie do przyjęcia i będzie mieć charakter narastający, prowadząc do coraz większych niedogodności i złych praktyk, mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg w Czechowicach-Dziedzicach - zwraca uwagę fundacja.

Organizacja dodaje, że "brak centralnego parkingu miejskiego już teraz blokuje i będzie blokować jeszcze bardziej rozwój gospodarczy gminy Czechowice-Dziedzice".

Fundacja przeanalizowała wstępnie alternatywne lokalizacje na utworzenie takiej infrastruktury. - Uważamy, że jedną z lepszych opcji może być ulica Ignacego Jana Paderewskiego vis a vis Centrum Handlowego "Stara Kablowania" w sąsiedztwie Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie znajduje się optymalne miejsce, które może zdecydowanie rozwiązać obecny problem - informuje Fundacja Czechowic-Dziedzic.

Potencjalna lokalizacja przyszłego „Centralnego Parkingu Miejskiego” w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Ignacego
Potencjalna lokalizacja przyszłego "Centralnego Parkingu Miejskiego" w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego · fot. Fundacja Czechowic-Dziedzic


We wniosku możemy przeczytać, że "parking w tym miejscu obsłuży mieszkańców i przyszłych prognozowanych gości Muzeum Miejskiego, które ma powstać na terenie rewitalizowanego dworca kolejowego". Fundacja uważa, że ta inwestycja będzie przynosić konkretne profity gminie przy odpowiednim zaplanowaniu.

- Projekt parkingu realizowany według europejskich standardów zapewni odpowiednią i nowoczesną obsługę mieszkańców zgodnie z wszystkimi towarzyszącymi udogodnieniami, takimi jak: stacje do ładowania samochodów elektrycznych, wiaty rowerowe oraz stacje dla hulajnóg i rowerów elektrycznych z boksami zabezpieczającymi tymczasowe przechowalnie wózków i urządzeń mobilnych dla osób niepełnosprawnych i starszych - stwierdza Fundacja Czechowic-Dziedzic.

Fundacja opracowała także wstępny autorski zarys koncepcji projektu parkingu z innowacyjnymi rozwiązaniami, który może stać się wzorem projektowym, "z możliwością wykorzystania w innych miastach, z dużą korzyścią wizerunkową dla Czechowic-Dziedzic".

Chodnik  przy ul. Kolejowej w Czechowicach-Dziedzicach
Chodnik przy ul. Kolejowej w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Archiwum prywatne


Fundacja Czechowic-Dziedzic zwróciła się z prośbą do Rady Miejskiej i burmistrza o niezwłocznie podjęcie działań w tym temacie. Zadeklarowała również wszelkie możliwe wsparcie w celu zrealizowania tego ważnego dla Czechowic-Dziedzic priorytetu. - Fundacji bardzo zależy na poprawie komfortu życia mieszkańców i podwyższenia standardu bezpieczeństwa drogowego w mieście zgodnie z panującymi trendami na świecie - podsumowuje organizacja.

Do sprawy będziemy wracać, gdy czechowicka Rada Miejska oraz burmistrz Czechowic-Dziedzic odpowiedzą na wniosek. Portal czecho.pl także zwrócił się do samorządu z prośbą o odpowiedzi na pytania w tym temacie.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Fundacja Czechowic-Dziedzic

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Fundacja Czechowic-Dziedzic" podaj