Wiadomości
- 22 czerwca 2023
- wyświetleń: 1059
Czym jest ginekomastia i kogo może dotyczyć?
Materiał partnera:
Ginekomastia to choroba, która polega na rozroście tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, brodawek sutkowych i występuje wyłącznie u mężczyzn. Ich przyczyna tkwi w zaburzeniach hormonalnych lub na skutek schorzeń, takich jak marskość wątroby, choroby układu nerwowego, niewydolność nerek, czy przyjmowanie leków. Jak objawia się ginekomastia? Jakie są jej przyczyny?
Ginekomastia — czym jest?
Ginekomastia objawia się powiększeniem piersi u mężczyzn niezależnie od wieku. Rozbudowa tkanki tłuszczowej, gruczołowej i włóknistej może obejmować dwie piersi jednocześnie lub jedną z nich. Głównym powodem natężenia tkanki tłuszczowej w okolicach piersi i brodawek sutkowych jest podwyższony poziom estrogenów w organizmie mężczyzny. Nasilenie estrogenów z czasem powoduje wyparcie androgenów, do których zaliczany jest testosteron. W efekcie dochodzi do przerostu gruczołów piersiowych i powstania ginekomastii.
Kluczowym objawem ginekomastii jest powiększenie piersi i brodawek sutkowych, któremu towarzyszyć może znaczna tkliwość. Brodawki sutkowe niekiedy delikatnie zmieniają zabarwienie i ulegają ściemnieniu. Często też wyczuwalny jest guzek pod otoczką brodawki sutkowej. Niekiedy zauważalna jest charakterystyczna wydzielina wydobywająca się z sutków.
Rodzaje ginekomastii
Ze względu na przyrost tkanki tłuszczowej i wiek, w jakim pojawiła się choroba, wyróżnia się kilka rodzajów ginekomastii:
- Ginekomastia właściwa — zwana też gruczołową cechuje się nadmiernym przyrostem tkanki gruczołowej.
- Ginekomastia mieszana (gruczołowo-tłuszczowa) — charakteryzuje się nadmiarem zarówno tkanki gruczołowej, jak i tłuszczowej.
- Ginekomastia fizjologiczna — pojawia się w okresie noworodkowym i znika ok. 4 miesiąca życia.
- Ginekomastia dojrzewaniowa — objawia się, jak sama nazwa wskazuje w okresie dojrzewania, czyli w przedziale wiekowym 13-14 lat. Znika po upływie kilku miesięcy.
- Ginekomastia dojrzałych mężczyzn — pojawia się na skutek przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, czy jest po prostu ginekomastią dojrzewaniową lub ginekomastią idiopatyczną. Ten rodzaj ginekomastii często pojawia się u starszych mężczyzn.
Ginekomastia — jak rozpoznać chorobę?
Ginekomastię diagnozuje się na podstawie szczegółowego wywiadu i badań lekarskich. W trakcie rozmowy lekarz stwierdza, jakie podłoże ma choroba i w jakim okresie wiekowym pojawiła się.
Aby ją zdiagnozować, należy wykonać dodatkowe badania, tj. badanie krwi (prolaktyna, testosteron, estradiol, SHBG, TSH, FSH, LH, próby wątrobowe, nerkowe, morfologia i markery nowotworowe), badanie USG sutków, a niekiedy USG jamy brzusznej i jąder.
Ustalenie dokładnej przyczyny choroby pozwoli na dobranie właściwej metody leczenia i złagodzenie objawów.
Jakie są przyczyny ginekomastii?
Głównymi przyczynami ginekomastii u mężczyzn są przede wszystkim:
- zaburzenia hormonalne, za które odpowiada zwiększenie poziomu estrogenów lub zmniejszenie poziomu androgenów,
- różnego rodzaju choroby, tj. marskość wątroby, zakażenie wirusem HIV, choroby układu nerwowego, niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, nadwrażliwość sutków na estrogeny, awitaminoza, niedożywienie,
- otyłość i nadwaga,
- usunięcie jąder, do którego dochodzi w momencie nowotworu bądź podrażnienia mechanicznego jąder lub całkowitego ich zaniku,
- anaboliki stosowane przez kulturystów,
- leki stosowane na wrzody żołądka, leki na niepłodność, oligospermię i gruźlicę płuc.
Niektórzy zmagają się z tzw. ginekomastią idiopatyczną, w której nie można podać konkretnej przyczyny pojawienia się choroby. Jak podają badania, zapada na nią ok. 35% populacji płci męskiej.
Ginekomastia — kogo dotyczy?
Ginekomastia objawia się tylko u mężczyzn. Nie występuje u kobiet. Za chorobę odpowiedzialne są głównie hormony — androgeny i estrogeny.
Jak leczyć ginekomastię?
Leczenie ginekomastii uzależnione jest od jej przyczyny. Współczesne technologie oferują zabiegi z zakresu chirurgii i medycyny estetycznej polegające na wycięciu tkanki gruczołowej i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dzięki zabiegowi chirurgicznemu poprawia się komfort i jakość życia mężczyzn cierpiących na schorzenie.
Jeśli mamy do czynienia z nowotworem konieczne będzie leczenie onkologiczne, a w przypadku zmian hormonalnych wdrażane jest leczenie farmakologiczne.