
Wiadomości
- 23 czerwca 2023
- wyświetleń: 461
Co warto wiedzieć o separacji?
Materiał partnera:
Separacja prawna jest potwierdzoną przez sąd sytuacją, w której pożycie między obojgiem małżonków uległo zupełnemu, ale nie trwałemu, rozpadowi. Zwykle rozpad ten rozpoczyna się od różnych problemów w małżeństwie, osobnego zamieszkania małżonków lub zamieszkiwania razem, ale praktycznie prowadzenia osobnego życia. Bez orzeczenia sądowego takie relacje małżeńskie nie zwalniają małżonków od obowiązku wzajemnej pomocy i zaspokajania potrzeb. Ostatecznie dochodzi do separacji lub rozwodu. Na czym jednak polega separacja, kiedy sąd może ją orzec i jakie są jej skutki prawne?

Kiedy sąd może orzec separację?
Separacja może być orzeczona przez sąd z inicjatywy tylko jednego z małżonków. W toku postępowania sąd sprawdza, czy nastąpił zupełny rozkład pożycia między małżonkami. W praktyce oznacza to ustanie więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami. Nie muszą oni jednak mieszkać osobno. Jeśli nie współżyją ze sobą i ustała między nimi więź duchowa i emocjonalna, a więź gospodarcza jest osłabiona, sąd może orzec separację. W przeciwieństwie do rozwodu, małżonkowie nie muszą być przekonani o tym, że nigdy do siebie nie wrócą.
Kiedy sąd nie może orzec separacji?
Sąd nie orzeknie separacji, jeśli w jej skutek ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Separacja może nie zostać orzeczona, jeśli takie orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W praktyce jeżeli małżonkowie nie mają dzieci lub dzieci te są pełnoletnie, a wszystkie więzi ustały, sąd z dużym prawdopodobieństwem orzeknie separację.
Jakie są skutki separacji?
Orzeczona przez sąd separacja powoduje, że między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Pozostałe konsekwencje to: odsunięcie od dziedziczenia ustawowego, wzmianka w akcie małżeństwa oraz uchylenie domniemania, że mąż jest ojcem dziecka urodzonego podczas separacji. Orzeczenie separacji nie wiąże się z orzeczeniem o winie rozkładu pożycia. Małżonkowie pozostający w separacji nie mogą zawrzeć nowego małżeństwa.
Jak wnieść pozew o separację?
Pozew o separację jest wnoszony według reguł obowiązujących podczas rozwodu. Taka sama jest również opłata, jaką należy uiścić - wynosi ona 600 zł. Kancelaria radców prawnych Lublin Zagajski (https://kancelariazagajski.pl) może reprezentować swoich klientów przed sądem w sprawach o separację. Udziela także porad prawnych dotyczących zarówno separacji, jak i rozwodu. Pomaga w podjęciu decyzji o pozwie o separację lub rozwód oraz w dopełnieniu niezbędnych formalności.