Wiadomości

  • 26 czerwca 2023
  • 30 czerwca 2023
  • wyświetleń: 4239

Będą codzienne pociągi z Czechowic do Oświęcimia

Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, Oświęcimia oraz innych miejscowości, przez które przebiega linia kolejowa nr 93 od dłuższego czasu zastanawiają się, czy w związku z kończącym się remontem, na trasę wyruszą codzienne pociągi osobowe. Jak podaje portal Rynek Kolejowy, uruchomienie regularnego połączenia planowane jest na grudzień!

Czechowice-Dziedzice, kolej, rozkład jazdy, peron, pociąg, stacja
Stacja Czechowice-Dziedzice · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy: regionalne pociągi osobowe łączące Oświęcim oraz Czechowice-Dziedzice zostały zawieszone parę lat temu w związku ze złym stanem technicznym linii kolejowej oraz dopuszczalną na tej trasie prędkością 30 km/h. Przez wiele lat zachowywano jednak szczątkową ofertę przewozową. Uruchamiano pociągi studenckie, kursujące z Krakowa do Czechowic-Dziedzic w piątki oraz niedziele. Jeszcze przed remontem linii uruchomiono nawet codzienne pociągi w tej relacji, pomimo złego stanu infrastruktury. Miało to miejsce po interwencjach ówczesnej premier Beaty Szydło. Jednak później z powodu remontu linii ponownie zaniechano ich uruchamiania. Pozostały jedynie pociągi studenckie, które w swoich najlepszych czasach podczas przebudowy stacji Czechowice-Dziedzice, docierały nawet do Cieszyna - relacjonuje Rynek Kolejowy.

Okazuje się, że przywrócenie codziennych połączeń jest możliwe. Jak czytamy w korespondencji skierowanej do Stowarzyszenia "Kolej na Knurów" na trasie Oświęcim - Czechowice-Dziedzice uruchomienie codziennego połączenia planowane jest na grudzień bieżącego roku, a organizatorem transportu będą województwa śląskie i małopolskie.

Wstępnie na tym odcinku ma kursować siedem par pociągów. Słowa korespondencji potwierdza także Sławomir Gruszka - rzecznik marszałka śląskiego, że Urząd Marszałkowski planuje od grudnia uruchomienie codziennych połączeń relacji Czechowice-Dziedzice - Oświęcim.

ar / czecho.pl

źródło: Rynek Kolejowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.