Wiadomości

  • 29 czerwca 2023
  • wyświetleń: 447

Co daje monitorowanie snu?

Materiał partnera:

Z zaburzeniami snu zmaga się współcześnie tak wiele osób, że naukowcy i lekarze nie mają wątpliwości i bezsenność nazywają wprost "epidemią XXI wieku". Apeli specjalistów nie można lekceważyć, tym bardziej że zaburzenia snu często towarzyszą poważnym chorobom somatycznym i zaburzeniom psychicznym. Jednak jakość snu często możemy poprawić samodzielnie, a może w tym pomóc monitorowanie snu.

monitorowanie snu


Faza REM i NREM, czyli jakie są fazy snu?



Zanim opowiemy o monitorowaniu snu, przedstawmy skrótowo fazy snu. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że nocny sen nie jest, wbrew powszechnemu wyobrażeniu, ciągłym, nieprzerywanym odpoczynkiem, a powtarzającymi się kilkukrotnie cyklami, które są przerywane krótkimi wybudzeniami.

Sen dzieli się na dwie fazy NREM (non rapid eye movement - faza wolnych ruchów gałek ocznych) oraz REM (rapid eye movement - fazy szybkich ruchów gałek ocznych). Pierwsza z nich dzieli się ponadto na trzy stadia:

  • faza NREM - trwa 80-100 min, jest to faza snu wolnofalowego, na który składają się:
  • N1: zasypianie,
  • N2: sen płytki,
  • N3: sen głęboki;
  • faza REM - cykl zamyka faza REM, która trwa około 15 min. W ciągu tego kwadransa mózg wykazuje wysoką aktywność, pojawiają się silne sny.


Składający się z faz NREM i REM cykl w ciągu nocy powtarza się od czterech do sześciu razy.

Monitorowanie snu - sposoby



Mówiąc ogólnie, monitorowanie snu pomaga określić, czy nasz sen przebiega prawidłowo - przy czym, rzecz jasna, im bardziej profesjonalna jest metoda monitorowania, tym bardziej szczegółowe informacje można uzyskać. Monitorowanie snu można wykonać na trzy sposoby:

  • badanie polisomnograficzne - wykonuje się je w specjalnym laboratorium. Pozwala ono uzyskać informacje na temat wskaźników snu, takich jak: aktywność elektryczna mózgu, napięcie mięśni, ruchy gałek ocznych, natlenienie krwi czy przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://noctisnoc.pl/jak-mierzyc-jakosc-snu/;
  • smartband - takie monitorowanie snu wykonuje się z użyciem popularnych opasek, które wykrywają ruch człowieka i mierzą puls (nowsze modele). Mogą jednak niedoszacowywać czasu snu głębokiego;
  • dzienniczek snu - jest to metoda bardzo podstawowa, która pozwala uzyskać wyłącznie najbardziej podstawowe informacje. Polega ona na codziennym zapisywaniu godziny pójścia spać i obudzenia się oraz wystawianiu stopnia wyspania się - na podstawie subiektywnych odczuć.


Monitorowanie snu a zdrowy sen



Monitorowanie snu faktycznie może przełożyć się na zdrowy sen. Profesjonalne badanie polisomnograficzne szczegółowo sprawdza wskaźniki snu i pomaga ocenić, podczas których faz występują zaburzenia snu. Jest ono wskazane przy diagnostyce bezdechu sennego czy lunatykowania.

Z kolei domowy monitoring snu przy pomocy dzienniczka lub opaski smarband pomoże określić, ile godzin snu potrzebujemy, by się wyspać, oraz jakie godziny snu są dla nas najbardziej optymalne (być może okaże się, że uczucie wyspania mamy większe przy regeneracji w godzinach 22-6, niż np. 23:30-7:30).

Jak poradzić sobie z krótkotrwałą bezsennością?



Oczywiście, samo monitorowanie snu nie zawsze pomoże. Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z krótkotrwałą bezsennością, gdy sporadycznie nie możesz zasnąć np. przez stres? Rozwiązaniem może być Noctis Noc - lek na sen bez recepty, który jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznej bezsenności. Bez wiedzy lekarza można go stosować do siedmiu dni.