Wiadomości

  • 1 lipca 2023
  • 22 lipca 2023
  • wyświetleń: 4655

Jednodniowa wycieczka na Opolszczyznę i do Czech

Za nami:

W lipcu zapraszamy na wycieczkę na Opolszczyznę i do Czech. Wyjazd 22 lipca o godzinie 6.00 spod budynku czechowickiego MDK. Powrót ok. 22.00. Liczba miejsc: 45.

Koszt: 170 złotych + 180 CZK (przewodnik w autokarze zbiera 40 zł + 180 CZK). Kwotę 130 złotych za transport prosimy wpłacić w sekretariacie MDK Czechowice-Dziedzice. Zapisy trwają od 4 lipca.

Ważna informacja! Od 1 lipca 2023 roku w Czechach straciły ważność banknoty wyemitowane do 1999 roku. Nowe banknoty mają szerszy pasek zabezpieczeń. Starsze nie są w Czechach przyjmowane. Proszę zaopatrzyć się w banknoty aktualnie obowiązujące.

Program1/ Od 10.00
Zwiedzanie Paczkowa - rynek, ratusz, mury miejskie, kościoły. Spacer z przewodnikiem. Czas na kawę i ciastko.

2/ 12.00
Muzeum Gazownictwa


Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 r. i stanowi jedyny w kraju obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Muzeum to obecnie dynamiczna i różnorodna ekspozycja, oddająca tempo zmian i szybkość technologicznego rozwoju gazownictwa. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem.

Zbiór muzealny zawiera ponad 3 tysiące eksponatów, gazowe urządzenia gospodarstwa domowego i przemysłowego. Bogatą kolekcję poza lampami gazowymi stanowią kuchenki, piecyki grzewcze, lokówki, żelazka, a nawet lodówka gazowa. Większość eksponatów jest w pełni sprawna technicznie. Muzeum posiada największą w Europie kolekcj gazomierzy domowych (600 sztuk). Oświetlenie terenu stanowią czynne latarnie gazowe, a budynki i urządzenia wyglądają prawie jak 100 lat temu, gdy wybudowano gazownię. W muzeum przeprowadzane są działania typu "światło i dźwięk", koncerty lub spektakle plenerowe. Doświadczycie Państwo tych atrakcji.

3/ Jánský Vrch to zamek położony w powiecie Jesenik, w kraju ołomunieckim, w Czechach. Zamek stoi na wzgórzu nad miastem Javornik na północno-zachodnim krańcu czeskiego Śląska, na obszarze wchodzącym w skład księstwa nyskiego. Przez większość swojej historii zamek należał do książąt-biskupów wrocławskich. Pierwsza wzmianka o zamku w źródłach pisanych pochodzi z 1307 roku, kiedy to był jeszcze własnością książąt świdnickich. W 1348 Bolko II świdnicki sprzedał go księciu-biskupowi Preczalusowi z Pogardella i od tego czasu zamek należał do biskupów wrocławskich. W XV wieku zamek został znacznie zniszczony przez husytów i dlatego potrzebne były duże naprawy. Odbudowa zamku nastąpiła pod koniec XV wieku za panowania biskupa Jana IV Rotha, a dokończył ją jego następca biskup Jan V Thurzo. W tym czasie zamek został również przemianowany na Johannesberg ("Góra Jana"), na cześć patrona biskupów wrocławskich, Jana Chrzciciela.

Pierwotny zamek warowny został później przebudowany w stylu barokowym. W tym czasie zamek Johannesberg i miasto Javornik stały się także kulturalnym centrum Górnego Śląska. Do najsłynniejszych mieszkających tam osobistości należał August Carl Ditters von Dittersdorf, wiedeński kompozytor i skrzypek. Do początku Xxw. pozostawał ważnym ośrodkiem życia kulturalnego regionu.

Zwiedzanie w dwóch grupach z przewodnikami.

4/ Otmuchów

Spacer po wałach Jeziora Otmuchowskiego, bazylika i zamek. Będzie także czas na obiad.

Jednodniowa wycieczka na Opolszczyznę i do Czech

Jacek Cwetler

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj