Wiadomości

  • 4 lipca 2023
  • wyświetleń: 712

Sezon urlopowy - jak ułożyć plan urlopów w firmie?

Materiał partnera:

Wraz z nadejściem lata w większości firm zaczyna się tak zwany "sezon urlopowy". Spora część pracowników pragnie skorzystać z przysługującego im urlopu wypoczynkowego właśnie w tym okresie. Jednak pracodawca, udzielając urlopu, musi zadbać jednocześnie o ciągłość pracy w firmie. Jak może to zrobić? Odpowiedzi udzielamy w poniższym wpisie!

plan urlopów w firmie


Zgodnie z przepisami pracodawca powinien ustalić plan urlopów, aby odpowiednio zaplanować rotację pracowników i zapewnić ciągłość działania firmy. Czy szef może odmówić urlopu w konkretnym terminie? Jak wygląda planowanie urlopu na żądanie? I jak najlepiej stworzyć grafik pracy, który usprawnia pracę i planowanie urlopów? Zapraszamy do lektury!

Planowanie urlopu a urlop na żądanieW kwestii urlopów, jakie wykorzystać może w ciągu całego roku pracownik, należy uwzględnić zarówno urlop wypoczynkowy w odpowiednim wymiarze, jak i urlop na żądanie. O ile urlopy wypoczynkowe można z wyprzedzeniem uwzględnić w planie urlopów, o tyle planowanie urlopu na żądanie jest po prostu niemożliwe. 4 dni urlopu na żądanie przysługują pracownikowi w razie nagłej sytuacji lub choroby, która uniemożliwia mu przyjście do pracy danego dnia.

Ustalanie planu urlopów wypoczynkowych warto przeprowadzić z dużym wyprzedzeniem, aby wszyscy pracownicy mogli określić odpowiadający im okres urlopu wypoczynkowego. Może się zdarzyć, gdy w firmie zaistnieje pilna potrzeba, aby zapewnić jej normalny tok działania, że pracodawca odmówi osobie zatrudnionej urlopu we wskazanym terminie.

Układanie grafiku z uwzględnieniem urlopówUstalenie planu urlopów z większym wyprzedzeniem znacząco ułatwi także układanie grafiku pracy dla wszystkich osób zatrudnionych w firmie. Choć planowanie czasu pracy nawet przy niewielkiej liczbie pracowników może stanowić nie lada wyzwanie, wielu pracodawców korzysta z systemu do tworzenia grafików pracy online.

Układanie grafiku w systemie online to rozwiązanie wygodne zarówno pod kątem planowania urlopów, jak i udostępniania gotowych grafików osobom zatrudnionym w firmie. Wszelkie aktualizacje i zmiany są także komunikowane poprzez wysyłanie wiadomości e-mail. To z kolei pozwala znacząco zminimalizować ryzyko pomyłek, a dodatkowo oznacza ogromną oszczędność czasu dla pracowników działu HR.

Plan urlopów - program onlineInnowacyjna aplikacja online umożliwia nie tylko łatwiejsze układanie grafiku, ale także elektroniczną obsługę wniosków urlopowych. Tworząc plan urlopów, program wyświetla w formie kalendarza urlopy i grafik pracy poszczególnych pracowników, dzięki czemu wszystko jest transparentne, a praca - łatwiejsza do zaplanowania.

Korzystając z programu do planowania urlopów, pracownicy zyskują możliwość złożenia wniosków urlopowych w zaledwie kilku kliknięciach z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego. Wniosek zostaje automatycznie przesłany do akceptacji, a wszelkie zmiany go dotyczące ujęte są w powiadomieniach e-mail. To szybki i prosty sposób na planowanie urlopów i usprawnienie pracy w firmie.