czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 30 stycznia 2008
  • wyświetleń: 961

Jak uchronić się przed cichym zabójcą?

Zimowa aura i związany z nią okres grzewczy zbiera coraz większe śmiertelne żniwo. Jedną z ofiar zatrucia tlenkiem węgla (zaczadzeniem) stała się w grudniu młoda mieszkanka Czechowic-Dziedzic. Co jest przyczyną tych zdarzeń i dlaczego ciągle jest ich tak wiele?

W Bielsku-Białej zorganizowano konferencję poświęconą tym zagadnieniom, z udziałem jednostek m.in. straży pożarnej, policji i pogotowia. – We wszystkich stwierdzonych przypadkach zaczadzenia na terenie powiatu bielskiego, w tym również i w Czechowicach-Dziedzicach, bezpośrednimi przyczynami były brak instalacji do odprowadzania spalin, uszkodzenie lub niesprawność instalacji kominowych – mówi Ewa Beńko, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Podczas spotkania przeanalizowano przebieg działań ratowniczych i kontrolnych. Do najczęściej występujących przyczyn zagrożenia zaczadzeniem należą: podłączanie instalowanych urządzeń grzewczych do niesprawnego przewodu kominowego, instalacja urządzeń grzewczych do przewodów kominowych znajdujących się w zewnętrznej (zimnej) ścianie, co powoduje zmniejszenie ciągu kominowego oraz brak odpowiedniego przekroju otworu kominowego dla danego urządzenia. – Największym jednak problemem jest samowola budowlana. Lokatorzy na własną rękę podłączają kominki, piece grzewcze, odbiorniki gazowe, często bez opinii mistrza kominiarskiego – dodaje Ewa Beńko.

Jak skutecznie zapobiegać oraz ograniczać ilość przypadków zatrucia się tlenkiem węgla? Odpowiedzią na to pytanie powinna być szeroko zakrojona akcja informacyjna. – Aktualnie stan świadomości o zagrożeniu, szczególnie wśród osób starszych, jest minimalny lub prawie żaden – stwierdza rzecznik. W tym miejscu należy dodać, że każdy, niezależnie od tego, czy jest właścicielem budynku bądź lokalu mieszkalnego lub użytkowego, czy też tylko jego najemcą – ma obowiązek stałego dbania o dobry stan techniczny obiektu i znajdujących się w nim pomieszczeń oraz czuwania nad własnym i innych bezpieczeństwem.

Oznaką zagrożenia może być np. wyczuwanie w pomieszczeniu „zapachu spalin”, wyraźne widoczne niesprawności urządzenia grzewczego (wydobywanie się dymu z pieca, żółte lub czerwone przebarwienie płomienia spalanego gazu). Wysoce karygodnym zachowaniem użytkowników uprzędzeń grzewczych jest uszczelnianie kratki wentylacyjnej wywiewnej (w ścianie pod sufitem) lub kratki wentylacji nawiewnej w drzwiach pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie grzewcze oraz uszczelnienie lub nie rozszczelnienie okien.

W 2007 roku bielscy strażacy odnotowali 71 zdarzeń związanych z pomiarem stężeń tlenku węgla, przeważnie w budynkach mieszkalnych, z czego 9 interwencji odbyło się na terenie Czechowic-Dziedzic. Większość tych zdarzeń przypada na miesiące jesienno-zimowe, od października do grudnia. W sumie 29 osób zostało podtrutych tlenkiem węgla, a 1 osoba zmarła. W ubiegłym roku odnotowano także 30 pożarów sadzy w kominie.

Więcej czytaj w Gazecie Czechowickiej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.