Wiadomości

 • 10 lipca 2023
 • wyświetleń: 571

Urządzenia i tarcze do cięcia bruzd

Materiał partnera:

Często podczas układania przewodów elektrycznych lub rur należy je ukryć w ścianie. Aby wykonać taką operację, w betonie, cegle lub innym materiale budowlanym wycina się małą niszę zwaną bruzdą, która w przyszłości zostanie ukryta.

W tym artykule wraz ze specjalistami z laboratorium badawczego firmy Distar Tools przyjrzymy się rodzajom sprzętu, na którym wykonywane są takie prace, a także tarcze diamentowe do wykonywania tych zadań.

Sprzęt do bruzdowaniaObecnie do cięcia bruzd stosuje się 3 główne rodzaje narzędzi — szlifierka kątowa, bruzdownica i młotowiertarka. Dzięki szlifierkom kątowym i bruzdownicom można wycinać bruzdy w materiałach o dowolnej twardości, w tym w mocnym betonie, natomiast młotowiertarka bardziej się nadaje do miękkich materiałów (gazobeton, blok piankowy, tynk i cegła). Młotowiertarki są coraz rzadziej używane do takich zadań, więc porozmawiamy bardziej szczegółowo o bruzdownicach i szlifierkach kątowych.

Urządzenia i tarcze do cięcia bruzd


BruzdowniceBruzdownica jest najdroższym z powyższych rodzajów sprzętu, więc jej kupno ma sens przy wykonywaniu dużych ilości prac bruzdowania. Jej głównymi zaletami są możliwość zainstalowania 2 tarcz do cięcia równoległego oraz wbudowany odpylacz. Na bruzdownicach (w zależności od ich wielkości) stosuje się tarcze diamentowe 125, 150, 180 i 230 mm. Wśród rzemieślników najbardziej popularne są bruzdownice do tarcz 125 mm, ponieważ są one najbardziej mobilne i lekkie oraz wystarczające do układania okablowania. Jakie są główne cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze bruzdownicy?

 • Moc. Ponieważ na bruzdownice jednocześnie są montowane dwie tarcze — potrzebujemy dobrego zapasu mocy sprzętu, aby tarcze obrabiały dowolny materiał, a bruzdownica nie przegrzewała się z powodu nadmiernego obciążenia. Rozrzut mocy tego urządzenia jest bardzo duży, na przykład bruzdownice 125 mm są produkowane z mocą od 1,4 do 2,5 kW.
 • Prędkość obrotowa. Wysoka prędkość obrotowa jest kluczem do szybkiej obróbki materiału i prawidłowej pracy tarcz diamentowych. Prędkość obrotowa na bruzdownicach 125 mm może się różnić nawet w kilka razy — od 5000 obr./min do 10 000 obr./min.
 • Głębokość bruzdowania. W zależności od cech konstrukcyjnych niektórych modeli bruzdownic 125 mm, głębokość bruzdy może wynosić 30 lub 40 mm. Ten parametr jest wskazany przez producenta.
 • Waga. Proces bruzdowania nie jest wcale łatwy, szczególnie w mocnym betonie, dlatego ciężar sprzętu wpłynie na zmęczenie pracownika. Próbujcie wybierać bruzdownice, która waży jak najmniej. Bruzdownice 125 mm mogą ważyć od 2,6 do 7 kg!


Dzięki tym podstawowym parametrom możesz łatwo wybrać bruzdownice do dowolnego zadania. Jednak większość bruzdownic jest wykonana na bazie szlifierki kątowej, dlatego wielu rzemieślników używa szlifierki kątowej do cięcia bruzd, nie przepłacając za drogie i wąsko ukierunkowane narzędzie.

Urządzenia i tarcze do cięcia bruzd


Szlifierka kątowaPodobnie jak w przypadku bruzdownic, szlifierki kątowe są 125, 150, 180 i 230 mm. Najczęściej mistrzowie używają szlifierek kątowych 125 i 230 mm. Najważniejszymi parametrami przy ich doborze są moc, prędkość obrotowa i głębokość cięcia. Przejrzymy się im bardziej szczegółowo.

 • 125 mm. Takie szlifierki są produkowane z mocą od 0,7 do 1,7 kW, prędkością obrotową 9 000 - 11 000 obr./min. Głębokość cięcia wynosi około 30-35 mm. Wybierając szlifierki kątowe, spróbuj wybrać model o maksymalnej mocy i obrotach.
 • 230 mm. Moc takich szlifierek kątowych waha się od 2 kW do 2,8 kW, głębokość cięcia wynosi 60-65, a prędkość obrotowa wrzeciona wynosi do 6500 obr./min.


Jeśli chcesz używać szlifierki kątowej tylko do cięcia bruzd do okablowania elektrycznego, wystarczy szlifierki kątowej 125 mm, aby wykonać bruzd do rur, potrzebujesz średnicy 230 mm.

Ponieważ cięcie bruzd wiąże się z dużą ilością pyłu, nasi specjaliści opracowali kilka dodatkowych przystawek do odbierania pyłu:

 • AirDUSTER 125 i 230 mm. Uniwersalna przystawka do zbierania pyłu, która mocuje się do dowolnej szlifierki kątowej. Istnieją 2 odmiany — dla 125 i 230 szlifierek kątowych.
 • AirChaser 230. Udoskonalona wersja poprzedniego wyrobu do szlifierki kątowej 230 mm. Dodatkowo wyposażona w koła ułatwiające przemieszczanie oraz możliwością regulacji głębokości cięcia.
 • AirChaser 125. Udoskonalona wersja AirDUSTER 125. Wyposażona w koła, możliwością regulacji głębokości, a także wkładem do montażu dwóch tarcz i regulacji szerokości bruzdy.


Tarcze do bruzdowaniaProces bruzdowania nieco różni się od zwykłego cięcia materiałów budowlanych, ponieważ zagłębiamy tarczę i stale nią tniemy na tej samej głębokości. Przyczynia się to do przegrzania tarczy diamentowej, dlatego do cięcia bruzd należy wybierać tylko tarcze segmentowe. Tarcze typu turbo w ślepym cięciu podczas przegrzania mogą się odkształcać, a warstwa diamentowa może pękać. Więc jakie tarcze będą doskonałym rozwiązaniem do bruzdownicy lub szlifierki kątowej?

Urządzenia i tarcze do cięcia bruzd


 • Tarcza diamentowa 125 mm. 2 najpopularniejsze tarcze do cięcia bruzd w betonie - Technic Advanced i Meteor. W przypadku bardziej ściernych i miękkich materiałów (gazobeton, pianobeton, tynk i inne) odpowiednie są tarcze Rapid i Classic.
 • Tarcza diamentowa 230 mm. Flagowymi w tej średnicy są również tarcze Technic Advanced i Meteor. Na lżejszych materiałach dobrze się prezentuje tarcza do szlifierki kątowej 230 mm XXL, Classic Rapid i RM-W.


WnioskiNa podstawie powyższego staje się jasne, że jednym z najpopularniejszych rodzajów sprzętu do cięcia bruzd jest szlifierka kątowa. Jednak tarcze diamentowe marki Distar doskonale obrabiają różne materiały budowlane, zarówno na szlifierkach kątowych, jak i na specjalistycznych bruzdownicach. Wybór za Tobą!