Wiadomości

  • 16 lipca 2023
  • 18 lipca 2023
  • wyświetleń: 3747

[Historyczne ciekawostki] Woda kolońska z Dziedzic

Na przełomie XIX i XX wieku w Czechowicach i Dziedzicach działało wiele małych wytwórni. Wśród nich sławna była fabryka wody kolońskiej Marki 4711, perfum i mydła perfumowanego Zygfryda Bochnera.

Woda kolońska z Dziedzic
Eau de Cologne Nr 4711 - podarunek przygotowany na zlecenie Urzędu miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Studio Projektowe Magdy 2


Wytwórnia wody kolońskiej Marki 4711 była filią do dziś istniejącej fabryki z Kolonii. Fabryka Bochnera wytwarzała Eau de Cologne Nr 4711, wodę kolońską Nr 4711, perfumy Tosca 4711, płynny szampon 471l, Portugal - wodę do włosów, Cold cream w tubkach i słoikach cynowych 4711, a także Matt cream w tubkach i słoikach cynowych.

Budynek Bochnerów mieścił się przy ulicy Kolejowej, a do fabryki wchodziło się od ulicy Słowackiego. Wyroby tej fabryki sprzedawano także do drogerii Józefa Grossa.

Murale w tunelu na stacji Czechowice-Dziedzice - 27.04.2023
Mural przedstawiający reklamę Eau de Cologne Nr 4711 w przejściu pod torami na stacji Czechowice-Dziedzice · fot. wpk / czecho.pl


Żyjący w Stanach Zjednoczonych prof. Józef Mann wspomina: "Idziemy Kolejową. Za sklepem Freifeldów (rzeźnik) była apteka i drogeria mgr Józefa Grossa, przyjaciela dr Wachulskiego. Polowali razem. Dalej był Bochner z żoną i córką (fabryka wody kolońskiej 4711). Wszyscy zginęli w Oświęcimiu".

Działające w mieście firmy reklamowały swoje towary m.in. w broszurach i czasopismach: "Dwudziestopięciolecie SOKOŁA w Dziedzicach 1905-1930", "ŚWIATOWID. Ilustrowany Kurjer Tygodniowy" z 1927 roku czy "Polonia" z 1928 roku.

Reklamy Eau de Cologne z dwudziestolecia międzywojennego · fot. Ze zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach


Co ciekawe, kilka lat temu Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach postanowił stworzyć sentymentalny podarunek, który zawierałby oryginalną, sprowadzaną z Kolonii wodę 4711 wraz z rysem historycznym zamkniętym w dedykowanym opakowaniu. Projekt przygotowało Studio Projektowe Magdy 2 z Katowic.

Eau de Cologne Nr 4711 - podarunek przygotowany na zlecenie Urzędu miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Studio Projektowe Magdy2


Bibliografia: "Czy wiecie, że... ciekawostki z Czechowic-Dziedzic", Czechowice-Dziedzice, 2019.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj