Wiadomości

  • 28 lipca 2023
  • wyświetleń: 699

Czternasta emerytura na stałe. ZUS wypłaci świadczenie z urzędu

Za niespełna dwa tygodnie wejdzie w życie ustawa dotycząca tzw. "czternastek" z ZUS. Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów będzie wypłacane co roku. Aby otrzymać 14. emeryturę nie będzie trzeba składać wniosków. ZUS wypłaci świadczenie z urzędu.

Ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 lipca br. Wejdzie w życie po 14-stu dniach od dnia ogłoszenia. Określa warunki nabycia przez osoby uprawnione prawa do dodatkowego świadczenia rocznego. Termin wypłaty zostanie wskazany w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy.

- Aby otrzymać czternastkę nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. ZUS i inne organy rentowe będą przyznawać i wypłacać to świadczenie z urzędu. Świadczenie zostanie wypłacone wraz z emeryturą i rentą, a będzie doręczane tą samą drogą, co świadczenie główne czyli przelewem na rachunek bankowy lub przekazem gotówkowym - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

"Czternastka" w pełnej wysokości wyniesie co najmniej 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura. W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Na przykład do renty 3200 zł będzie przysługiwać czternastka w kwocie 1288,44 zł.

Minimalna wysokość czternastki będzie musiała wynieść co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało.

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Kolejnego dodatkowego świadczenia nie otrzymają osoby ze świadczeniem głównym (np. wcześniejsza emerytura), którego wypłata będzie zawieszona na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

BM / czecho.pl

źródło: ZUS

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.