czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 lutego 2008
  • wyświetleń: 1478

Konferencja: Życiorys Henryka Flamego

Kilka dni po 63. rocznicy wyzwolenia Katowic i wkroczenia na te tereny Armii Czerwonej, Instytut Pamięci Narodowej zorganizował "Dzień podziemia niepodległościowego 1944-1956".

Reklama

Przywołano przy okazji losy największego na Podbeskidziu antykomunistycznego zgrupowania, dowodzonego przez Henryka Flamego z Czechowic-Dziedzic, ps. Bartek. Akcje zbrojne w latach 1945 - 1947 oddział prowadził na terenie powiatów: cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego, gdzie działał również podległy mu oddział Antoniego Bieguna - ps. Sztubak. Do dziś nie wiadomo, w jaki sposób bezpieka wymordowała ponad stu partyzantów. Do tej historii nawiązuje film "Zbrodnia w leśnym uroczysku" oraz książka "Dobić wroga" Tomasza Kurpierza i Przemysława Piątka.

Spotkanie z powojenną historią Polski połączone było z promocją "Atlasu polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956".

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.