Wiadomości

  • 24 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1721

Na piknikach o poszukiwaniach rodzin zastępczych. Będą też na Dniach Czechowic

Bielskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie szuka rodzin zastępczych. Pracowników PCPR można było spotkać dotychczas na kilkunastu imprezach masowych w całym powiecie, kampanię promocyjną bezpłatnie reklamuje autobus Komunikacji Beskidzkiej. W najbliższy weekend punkty konsultacyjne pojawią się także podczas pikników: w Czechowicach-Dziedzicach, Kozach i Wilamowicach. A potem jeszcze w Szczyrku i Kalnej.

rodziny zastępcze,  kampanię promocyjną bezpłatnie reklamuje autobus Komunikacji Beskidzkiej.
Potrzeba rodzin zastępczych. Kampanię promocyjną bezpłatnie reklamuje autobus Komunikacji Beskidzkiej · fot. Powiat Bielski


Jak reagują mieszkańcy?

- Dziwią się, że w naszym powiecie, a może nawet w ich gminie jakieś dziecko potrzebuje opieki rodziny zastępczej. Nie mają świadomości, że są takie potrzeby, pytają czym to się różni od adopcji. Cieszę się, że wykonaliśmy pierwszy krok docierając z informacją, że potrzeba nam rodzin zastępczych - mówi Katarzyna Olszyna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej.

Plakaty i informacje pojawiły się w ośrodkach zdrowia, kultury, bibliotekach, czy halach sportowych, informacje płyną także z kościelnych ambon, bo kampanię wsparł hierarcha diecezji bielsko-żywieckiej, bp Roman Pindel.

Potrzeby są ogromne.

- Bywa, że w wyniku interwencji w jednym tygodniu musimy znaleźć opiekę 15 dzieciom. A jest i tak, że przez 3 miesiące nie ma takiej sytuacji - mówi Olszyna. Najtrudniej było w pierwszym roku po pandemii Covid, kiedy takiej pomocy w powiecie bielskim potrzebowało aż 59 dzieci! Newralgiczne okresy, kiedy interwencji jest najwięcej to zwykle: powrót do szkoły, czasami wakacje i okres świąteczny. Dziecko wchodzi w nowe struktury, ktoś zauważa że jest ono zaniedbane lub np. rzadko się pojawia na lekcjach.

- Najbardziej potrzebujemy chętnych rodzin i osób, którzy zaopiekowaliby się choćby jednym dzieckiem, czy rodzeństwem - mówi Katarzyna Olszyna. Dodaje, że nie trzeba od razu decydować się na zostanie rodziną zastępczą. Pomagać można w inny sposób.

- Szukamy tzw. rodzin pomocowych, które np. w wakacje zajmą się na 2 tygodnie dziećmi z zawodowej rodziny zastępczej. A może ktoś jest dobry z języka angielskiego, czy matematyki i mógłby wesprzeć dziecko z rodziny, która ma ich pod opieką więcej?

W powiecie bielskim jest ok. 120 rodzin zastępczych, ale aż 70% z nich to rodziny spokrewnione, co oznacza że dziecko trafia pod opiekę dziadków lub rodzeństwa. Zawodowych rodzin zastępczych jest tylko 11. Dzieci przebywają także w 2 placówkach. Obie znajdują się w Czechowicach-Dziedzicach: Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz Dom dla Dzieci na Lipowcu.

Najbliższe wydarzenia, na których będą pracownicy bielskiego PCPR:

  • 26.08.2023 - 47. Dni Czechowic-Dziedzic,
  • 26.08.2023 - Piknik Rodzina z Pasją w Kozach,
  • 27.08.2023 - Piknik Pożegnalny Lata w Wilamowicach,
  • 2.09.2023 - V Festyn Rodzinny w Szczyrku
  • 3.09.2023 - Dożynki w Kalnej.

ar / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.