Wiadomości

  • 22 września 2023
  • wyświetleń: 604

Must-have na amatorską wyprawę w góry: sprzęt i akcesoria, które warto mieć

Materiał partnera:

Początkujący miłośnicy gór muszą pamiętać nie tylko o rozwijaniu swojej pasji, ale o odpowiednim przygotowaniu się na wyprawę. Na co zwrócić szczególną uwagę szykując wyprawkę w góry i czego nie można zapomnieć?

góry,kobieta,mężczyzna,wspinaczka,turystyka górska


Spakuj wszystko, czego potrzebujesz, do plecaka górskiegoPlecak trekkingowy to jedna z ważniejszych rzeczy, jaką musimy mieć na wyprawy w góry. W zależności od tego, jak długo trwa taka wyprawa, taka będzie pojemność plecaka. Te o mniejszym litrażu jak 10-15 litrów są polecane bardziej na wycieczki piesze w łatwe tereny, a z kolei całodzienne wyprawy to kwestia plecaków o pojemności 20-30 litrów. Jest to pojemność, która wystarczy na jeden dzień, czyli właśnie na amatorskie wyprawy dla osób, które nie decydują się dłuższe wyprawy.

Co zmieści się do takiego plecaka?Na pewno ubrania typu kurtka, czapka i rękawiczki, a ponadto apteczka, woda, a nawet kije trekkingowe. Dla amatorów poleca się plecaki o mniejszej pojemności, ale gdy wyprawa jest z noclegiem lub na kilka dni, niezbędny będzie większy plecak trekkingowy o litrażu 40-50 litrów. Odpowiedni plecak górski to absolutna podstawa każdej wyprawy górskiej.

turystyka górska,plecak


Nie zapomnij o specjalnych butach w góryNiezależnie od tego czy dopiero zaczynasz przygodę z górami, czy też masz trochę doświadczenia w wyprawach w góry, musisz wybrać dobre buty. Dla osób nieco bardziej wyprawionych w wyprawach górskich, poleca się typowe buty trekkingowe. Są to wytrzymałe buty, które doskonale stabilizują kostkę i chronią stopę przed twardym podłożem, zimnem i wilgocią.

Wśród butów trekkingowych wyróżnia się także niższe modele tak zwane all-terrain, są one przeznaczone do nieco łatwiejszych tras. Są polecane na początek. Niektórzy polecają też dla amatorów buty hikingowe, które są lżejsze i mają cholewkę o wysokości 3/4 lub o pełnej wysokości. Można ich używać aż trzy sezony, bo są bardziej przewiewne. Takie obuwie jest dość podobne do trekkingowego i każdy powinien dobierać ja na podstawie stopnia zaawansowania i pory roku, w jakiej będzie się wspinał.

turystyka górska,treking


Czy masz już spodnie trekkingowe?Kolejny ważny element na wyprawę w góry, to odzież wierzchnia, a konkretnie spodnie. Spodnie outdoorowe różnią się od siebie, w zależności od tego na jaką porę roku są przeznaczone i w jakich warunkach się ich używa. Modele ocieplone są idealne na zimę, a te lżejsze i szybkoschnące to odzież przeznaczona na wiosnę i lato. Na przykład spodnie trekkingowe damskie mogą być jednocześnie funkcjonalne i modne, a ważne aby były wysokiej jakości. Takie szczegóły jak specjalna membrana, profilowane kolana, materiał softshell to tylko wybrane cechy takich spodni.

turystyka górska, spodnie trekkingowe


Do spodni trekkingowych dobierz odpowiednią kurtkęBez czego nie można wybrać się w góry? Oczywiście bez specjalnej kurtki. Jak wiadomo, pogoda w górach potrafi być bardzo zmienna i noszenie kurtki w plecaku o odpowiedniej pojemności, jest bardzo ważne. Kurtki softshell damskie mogą mieć formę albo klasycznej kurtki albo też bluzy. Nadają się one na klasyczny trekking górski, lżejszy hiking, a nawet na wspinaczkę. Należy zwrócić uwagę na współczynnik wiatroprzepuszczalności CFM. Kurtki typu softshell to doskonała cyrkulacja powietrza i wysoki komfort użytkowania. Powinny też mieć elastyczne wkładki, aby umożliwić swobodę ruchów. Profesjonalny sklep turystyczny to gwarancja najlepszych ubrań i akcesoriów górskich.