Wiadomości

  • 18 października 2023
  • wyświetleń: 631

Ciesz się bezpiecznym wypoczynkiem. Zobacz, dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne

Materiał partnera:

Przygotowując się do wymarzonych wakacji, nie możesz skupiać się jedynie na planowaniu wypoczynku, atrakcji i miejsc na piękne zdjęcia. Najważniejsze jest zawsze Twoje bezpieczeństwa, a to zapewni tylko ubezpieczenie podróżne o odpowiednio dopasowanym zakresie ochrony. Przedstawiamy wskazówki, dzięki którym znajdziesz idealną polisę dla siebie.

plaża,leażak,wakacje,turystyka


Wypadek na wakacjach? O to nietrudnoWydaje Ci się, że skoro wszystko jest zapięte na ostatni guzik, nic niespodziewanego nie może Cię spotkać? Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko chwila nieuwagi lub zwykły pech, by idealne wakacje zmieniły się w przygodę, którą zapamiętasz ze złych powodów - jako tę, która zrujnowała Ci wypoczynek lub wręcz pozostawiła z dużymi długami.

Przykłady? Możesz potknąć się przy basenie i złamać nogę. O ile w Polsce otrzymasz w takiej sytuacji darmową pomoc, o tyle za granicą może Cię to kosztować setki euro. Wybita szyba przez dziecko, zgubiony bagaż, złapanie lokalnej choroby o ostrym przebiegu - możemy tak wymieniać w nieskończoność. Zamiast martwić się tym, na co nie masz żadnego wpływu, zapewnij sobie wsparcie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą Cię spotkać na wakacjach. Potrzebujesz jedynie dobrego ubezpieczenia turystycznego.

Jak działa ubezpieczenie turystyczne w praktyce?Ubezpieczenie podróżne najczęściej składa się z kilku elementów, które wzajemnie się uzupełniają. Niektóre z nich zapewniają odszkodowanie, gdy dojdzie do konkretnego zdarzenia (np. NNW czy OC w życiu prywatnym). Inne pokrywają koszty powrotu do zdrowia (np. ubezpieczenie kosztów leczenia lub NNW). Szeroka ochrona ubezpieczeniowa to także dodatkowy zakres w postaci usług assistance. Na czym polega? W razie niespodziewanej sytuacji możesz skorzystać z doraźnego wsparcia ubezpieczyciela np. w postaci pomocy prawnej.

Jak długo działa ubezpieczenie turystyczne?Aby polisa dobrze spełniła swoją funkcję, powinna działać od pierwszego do ostatniego dnia podróży. Dokładną długość możesz z powodzeniem dopasować do własnych potrzeb. Bez problemu kupisz ją zarówno na kilka dni, jak i na kilka miesięcy czy nawet na rok.

Co zawiera dobre ubezpieczenie podróżne?Jakie elementy powinno mieć dobre ubezpieczenie turystyczne i jak dopasować właściwości każdego z nich? Poniższe wskazówki ułatwią Ci to zadanie.

Ubezpieczenie bagażuOchrona bagażu to praktyczny dodatek do ubezpieczenia podróżnego, którego posiadanie może się bardzo opłacać. Dlaczego? Tylko w 2022 roku 1,88% procent bagaży lotniczych ucierpiało w transporcie. W 71% z nich problemy dotyczyły ich opóźnienia, w 23% zostało uszkodzonych, a 6% już nigdy nie wróciło do swoich właścicieli.*

Brak walizki ze wszystkimi ubraniami i wakacyjnymi akcesoriami może popsuć urlop. Sytuację poprawi jednak odszkodowanie z ubezpieczenia bagażu, dzięki któremu kupisz na miejscu nowe rzeczy i nie stracisz ani jednego dnia urlopu.

⮞ Twój organizator wycieczki oferuje Ci ochronę w podróży? Sprawdź, dlaczego warto wykupić indywidualne ubezpieczenie podróży.

Suma ubezpieczenia - to od niej zależy, w jakim zakresie polisa pokryje kosztyZałóżmy, że jedziesz na wakacje all inclusive, a ubezpieczenie podróżne zostało dodane do niego w gratisie. Chociaż to na pewno miły dodatek, to jednak musisz mieć świadomość tego, że nie zapewni Ci optymalnego poczucia bezpieczeństwa. Dlaczego? Suma ubezpieczenia będzie dokładnie taka sama dla wszystkich klientów, co zazwyczaj wiąże się z tym, że jest dość niska. Biorąc pod uwagę wpływ na wysokość ewentualnego odszkodowania, z pewnością rozumiesz, z jak mało korzystną ofertą masz tu do czynienia.

Jeśli zależy Ci na tym, by suma ubezpieczenia nie wyczerpała się przedwcześnie, warto postawić na indywidualnie kupioną polisę z sumą dopasowaną do własnych potrzeb. Kluczem do sukcesu jest jednak ustalenie jej na takim poziomie, który rzeczywiście pozwoli na odpoczynek bez zmartwień. W przypadku Europy absolutne minimum to 50 tys. euro, a poza nią od 100 tys. euro w górę.

Na jeszcze wyższe limity kosztów leczenia należy postawić, jeśli udajesz się kraju słynącego z drogich usług medycznych, jak chociażby Stany Zjednoczone czy Australia. Warto tylko przypomnieć historię polskiego turysty, który dostał udaru podczas urlopu w Meksyku, a uratowanie jego życia kosztowało aż... 800 tys. zł.**

Ochrona w kraju, w Europie, a może na całym świecie?Zakres terytorialny jest istotny w przypadku wszystkich polis. Wyjeżdżając na wakacje, warto jednak zwrócić na to szczególną uwagę. Nie każde ubezpieczenie turystyczne działa bowiem poza terytorium Europy. Jeśli udajesz się w bardziej egzotyczne miejsce, upewnij się koniecznie, że ochrona zadziała - żeby uniknąć później przykrej niespodzianki.

Koszty leczenia - sprawdź, kiedy możesz liczyć na wsparcie ubezpieczycielaTo ubezpieczenie kosztów leczenia stanowi ten element polisy podróżnej, którego wyborowi turyści poświęcają najwięcej czasu - i słusznie. Problemy zdrowotne nie zawsze objawiają się z wyprzedzeniem, a niespodziewany pobyt w zagranicznym szpitalu może okazać się bardzo kosztowny. Cenę dodatkowo podniesie konieczność przyjmowania leków albo wykonania zabiegu ratującego zdrowie lub życie.

Źródła:

*Baggage IT Insights 2022: https://www.sita.aero/resources/surveys-reports/baggage-it-insights-2022/

**https://pieniadze.rp.pl/inne-polisy/art17449601-udar-w-meksyku-i-rachunek-na-800-tys-zl-jak-tego-uniknac