Wiadomości
- 20 października 2023
- wyświetleń: 509
Zastosowanie dźwigników i wciągników w budownictwie
Materiał partnera:
Budownictwo to jedna z najstarszych gałęzi przemysłu znana od niemal zarania istnienia ludzkości. Mogłoby się wydawać, że w tak starym rzemiośle nic nowego nie można wymyślić. Takie myślenie to wielki błąd, w budownictwie ciągle znajdują zastosowanie najnowocześniejsze rozwiązana techniczne i teorie naukowe. Najlepszym przykładem jest zastosowanie drukarek 3D drukujących betonem całe budynki, czy styropianowe moduły pozwalające budować domy jak z klocków Lego.
Są też obszary, w których stare przyzwyczajenia i nawyki często przysłaniają szeroki obraz możliwości, jakie dają obecne technologie. Firmy uparcie stosują stare rozwiązania, zamiast rozejrzeć się za nowoczesnymi. Tym się właśnie dzisiaj zajmiemy w kontekście stosowania Dźwigników i wciągników. Najpierw w kilku zdaniach należy wytłumaczyć czym wciągniki i dźwigniki są.
Czym są wciągniki?
Wciągniki, to urządzenia służące do podnoszenia lub opuszczania ładunków za pomocą lin, lub łańcuchów, obecnie najczęściej napędzane elektrycznie. Są one często wykorzystywane w przypadku ciężkich przedmiotów, których nie da się podnieść ręcznie. Wciągnik składa się z koła napędowego i mechanizmu zwijającego linę lub łańcuch, co pozwala na kontrolowane unoszenie lub opuszczanie ładunku.
Czym są podnośniki nożycowe?
Podnośniki nożycowe (dźwigniki), to urządzenia mechaniczne wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu do unoszenia ciężkich ładunków na różne poziomy. Ich działanie jest stosunkowo proste, ale niezwykle skuteczne.
Platforma nożycowa: Podnośniki nożycowe składają się z głównej platformy, która jest podobna do stołu lub blatu roboczego. Ta platforma jest zamocowana na ramie nożycowej, składającej się z wielu skomplikowanych elementów, które wyglądają jak nożyczki, co daje im nazwę "podnośniki nożycowe".
Napęd elektryczny lub hydrauliczny: Aby unosić, lub opuszczać platformę, podnośniki nożycowe są wyposażone w napęd elektryczny lub hydrauliczny. Napęd elektryczny wykorzystuje silniki elektryczne, podczas gdy napęd hydrauliczny korzysta z ciśnienia płynu hydraulicznego. To napędy umożliwiają kontrolowane unoszenie lub opuszczanie platformy.
Sterowanie: Operator lub użytkownik kontroluje ruch platformy przy użyciu odpowiednich przycisków, dźwigni lub innych elementów sterujących. Dzięki temu można precyzyjnie regulować poziom platformy oraz jej pozycję w pionie.
Wielkość i nośność: Istnieją różne rozmiary i nośności podnośników nożycowych, co pozwala dostosować je do różnych zastosowań. Niektóre są małe i mogą podnosić kilkaset kilogramów, podczas gdy inne są duże i zdolne do unoszenia wielu ton. Są też dźwigniki wysokie i to one najbardziej przydadzą się w budownictwie.
Gdy już wiadomo czym, są zarówno wciągniki, jak i dźwigniki zastanówmy się, jak mogą się przysłużyć w branży budowlanej.
Po staremu
Choć często na dużych poważnych budowach czy podczas kompleksowych remontów wykorzystuje się dźwigi i żurawie, to przy mniejszych i tańszych projektach często można nadal zobaczyć ludzi biegających po rusztowaniach i choć na niektórych etapach prac jest to uzasadnione to w wielu przypadkach nie. Niestety stare przekonania, że do każdej pracy na wysokości i przy elewacji trzeba stawiać rusztowanie, a to nieekonomiczne i przestarzałe myślenie.
Po nowemu
Opisane wcześniej Podnośniki nożycowe, świetnie sprawdzą się przy takich pracach zamiast rusztowania. Występują w różnych wielkościach i konfiguracjach i mogą być zainstalowane na platformach jezdnych, co często całkowicie eliminuje konieczność budowy rusztowania. Wystarczy podjechać pod budynek załadować na platformę wymagane narzędzia i materiały i podnieść pracowników razem z tym wszystkim na odpowiednią wysokość. Zdalne sterowanie lub panel sterujący zamontowany bezpośrednio na platformie umożliwi sterowanie urządzeniem przez samych unoszonych pracowników.
To po co ten wciągnik?
Mimo iż unoszona platforma jest niezwykłe wygodnym i ergonomicznym urządzeniem to każdorazowe jej opuszczanie i podnoszenie, by uzupełnić materiały, jest nieekonomiczne. Tu z pomocą przychodzę wciągniki elektryczne. Te małe urządzenia do złudzenia przypominające wciągarki samochodowe, w prosty szybki i bezpieczny sposób pozwalają podnieść na znaczną wysokość spore ciężary.
Podsumowanie
Wprowadzenie jedynie tych dwóch usprawnień w wielu przypadkach podniesie sprawność i wydajność ekipy budowlanej o wiele procent. Dzieje się tak za sprawą dużej mobilności i elastyczności takiego zestawu, który można na bieżąco przemieszczać między różnymi budowami. Taki system jest też obarczony znacznie mniejszą liczbą potencjalnych błędów, które często występują podczas ciągłego stawiania rusztowań, a ma to niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pracowników.