Wiadomości

  • 23 października 2023
  • wyświetleń: 822

Rodzaje płatności online - poznaj możliwości

Materiał partnera:

Działając w branży e-commerce, należy być elastycznym i umieć dostosować się do obowiązujących trendów rynkowych. Dotyczy to między innymi płatności online, które dobiera się, mając na uwadze potrzeby klientów. Warto zapoznać się z katalogiem tych, które są najczęściej wybierane przez właścicieli sklepów online.

platnoscionline
fot. katemangostar na Freepik


Płatności kartami kredytowymi i debetowymiKarta debetowa przypisana jest do konkretnego rachunku bieżącego, umożliwiając dysponowanie dostępnymi środkami. Tymczasem na karcie kredytowej zapisany jest limit środków, który można wykorzystać w danym okresie rozliczeniowym. Choć różnice pomiędzy tymi kartami są znaczące, sposób płacenia nimi za zakupy online jest zawsze taki sam. Potwierdzając zamówienie, należy podać:

  • numer karty,
  • datę ważności karty,
  • numer CVV2.


Dane te umożliwiają obciążenie karty, czyli pobranie z niej środków. Płatność kartą cieszy się dużą popularnością zarówno w przypadku zakupów jednorazowych, jak i cyklicznych. W ten sposób można regulować zobowiązania nie tylko w walucie polskiej, ale też w euro czy dolarach.

Portfele elektroniczne (e-wallets)Portfele elektroniczne pełnią tę samą funkcję, co tradycyjne, choć nie mają fizycznej postaci. Pozwalają gromadzić środki oraz dokonywać płatności. Najpopularniejsze portfele elektroniczne to:

  • Apple Pay,
  • Google Pay.


Systemy te opracowane zostały przez inne firmy, jednak sposoby ich działania są do siebie bardzo podobne. Płatności portfelami elektronicznymi można dokonywać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach online. Jest to wygodna metoda płatności online, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Przynosi wiele korzyści - na przykład użytkownicy Apple Pay mogą dodatkowo korzystać z licznych rabatów, a użytkownicy Google Pay zapłacą telefonem tak samo, jak kartą kredytową czy debetową.

Szybkie przelewy bankoweSzybki przelew bankowy to metoda przeznaczona dla klientów banków, które nie mają w swojej ofercie pay by link. Przypomnijmy, że płatność przez kliknięcie pozwala na automatyczne przekierowanie na stronę banku, gdzie klient musi jedynie zalogować do bankowości internetowej i potwierdzić przelew. Pay by link to usługa oferowana przez największe banki, podczas gdy klienci tych mniejszych mogą korzystać z szybkich przelewów. Płatność realizowana jest na podstawie przelewu wewnątrzbankowego, dzięki czemu jest tak szybka.

Płatności mobilnePod pojęciem płatności mobilnych kryją się wszystkie metody, dzięki którym można w krótkim czasie zapłacić za towary czy usługi, korzystając z urządzeń mobilnych. Dobrym przykładem jest dobrze znany BLIK, który nie wymaga posiadania przy sobie gotówki ani karty. Wystarczy otworzyć aplikację, pobrać stosowny kod, a następnie potwierdzić transakcję. Cała procedura trwa zaledwie kilka sekund. Płatności mobilne to również wspomniane portfele elektroniczne, które umiejscowione są w telefonie - Google Pay czy Apple Pay. Klienci chętnie z nich korzystają dokonując zakupów w sklepach stacjonarnych, lecz przenoszą się one także do sklepów online. Płatności mobilne cechuje prostota, ale i wygoda.