Wiadomości

  • 30 października 2023
  • wyświetleń: 4685

"Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" ma 150 lat. Za nami czechowickie obchody jubileuszu

Stowarzyszenie "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" kontynuowało obchody 150-lecia istnienia, tym razem na czechowickiej ziemi. W naszym mieście już 15. rok pod jego skrzydłami działają 2 katolickie placówki oświatowe: Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Brata Alberta oraz Katolickie Przedszkole.

Obchody jubileuszu stowarzyszenia "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra" w Czechowicach-Dziedzicach - 26.10.2023 · fot. Stowarzyszenie "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra"


W czwartek 26 października uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. NMP Królowej Polski na Lesisku, a mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel. W świątyni modlili się kapłani, uczniowie szkoły i przedszkolaki, nauczyciele, pracownicy oraz zaproszeni goście.

W czasie eucharystii homilię wygłosił ks. dr Marek Studenski, który, rozmawiając z dziećmi, nawiązał do patronów Stowarzyszenia św. Jana Sarkandra, szkoły - św. Brata Alberta oraz przedszkola - Aniołów Stróżów, jak również obchodzonych w rodzinach zwyczajów, tworzących "Dziedzictwo". Wikariusz Generalny wspomniał także o publikacji wydanej przez Stowarzyszenie z okazji jubileuszu pod redakcją ks. dr. Piotra Góry pt. "Zwyczaje religijne na tle pobożności wiernych dekanatów powiatu cieszyńskiego" autorstwa ks. Karola Tomali.

Dalsza część uroczystości odbywała się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta. W swoim przemówieniu dyrektor szkoły Anna Tomanek-Puda nawiązała do 150-letniej historii "Dziedzictwa", podkreślając rolę współpracy, pasji, zaangażowania, wytrwałości i odwagi. Omówiła także liczne konotacje mieszkańców Czechowic i Dziedzic z "Dziedzictwem" i ich działalność w organizacji, w tym pochodzącego z Zabrzega ks. Józefa Londzina, pełniącego funkcje prezesa, wiceprezesa oraz skarbnika Stowarzyszenia oraz wieloletniego redaktora "Gwiazdki Cieszyńskiej", którą w testamencie przekazał "Dziedzictwu".

- Jako czechowickie szkoły katolickie jesteśmy dumni, że możemy kontynuować idee i wartości ważne dla ojców Dziedzictwa, a wtedy też ojców niepodległości. Wierzymy, że skupiając wokół siebie ludzi dobrej woli w osobach członków Stowarzyszenia, jego pracowników, nauczycieli z pasją, zaangażowanych dziadków, rodziców, absolwentów - wszystkich, którym bliska sercu jest troska o właściwe wychowanie młodego człowieka, możemy zdziałać wiele. Jednocześnie nasza współpraca, zachowując tradycje i wartości chrześcijańskie, stara się odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodzin w jakże zmieniającym się świecie. Wartością nadrzędną jest wiara, że dobry Bóg stawia na naszej drodze przyjaciół, współpracowników, ludzi-anioły, z którymi możemy działać. Pomimo częstych trudów i przeciwności losu, Opatrzność Boża zawsze przychodzi na czas - podkreśliła dyrektor.

W dalszej części uroczystości gratulacje na ręce biskupa-prezesa Stowarzyszenia oraz pani dyrektor złożyli wicestarosta Andrzej Kamiński, burmistrzowie Marian Błachut i Paweł Mrowiec oraz prezes Unimot Terminale S.A - Tadeusz Szkudlarski, wspierający od lat działalność placówki.

W czasie uroczystości nadano imię Aniołów Stróżów Katolickiemu Przedszkolu, a biskup i dyrektor przedszkola Anna Sarna odsłonili pamiątkową tablicę. Podziękowano również wielu osobom i instytucjom za wspieranie Katolickiej Szkoły i Katolickiego Przedszkola przez te 15 lat istnienia. Biskup wręczył odznakę "Przyjaciela Dziedzictwa", a wśród uhonorowanych osób znaleźli się samorządowcy, kapłani, zaprzyjaźnione firmy i dyrektorzy szkół oraz całe grono rodziców, dziadków, którzy bardzo angażują się we wszelaką pomoc szkole i przedszkolu.

Nie zabrakło także akcentów artystycznych. Uczniowie i przedszkolaki wystąpili, uświetniając śpiewem, tańcem oraz grą teatralną uroczystość, a tematycznie nawiązując do dorobku "Dziedzictwa", szkoły i przedszkola.

- Za każdą chwilę naszego istnienia, cenne doświadczenia, możliwość edukowania i kształtowania młodego człowieka dziękujemy Dobremu Bogu. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy oddają swoje serce we współtworzenie czechowickich, katolickich placówek oświatowych, począwszy od organu prowadzącego - zarządu "Dziedzictwa", poprzez nauczycieli i pracowników szkół, po zaangażowanych rodziców, przyjaciół, sympatyków, instytucje i firmy - podziękowała na zakończenie pani dyrektor Anna Tomanek-Puda.

mp / czecho.pl

źródło: www.diecezja.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.