Wiadomości

  • 5 listopada 2023
  • 8 listopada 2023
  • wyświetleń: 14634

[FOTO] Parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela ma 40 lat! Zobaczcie archiwalne zdjęcia z jej dziejów

W 2023 roku mija 40 lat od powstania parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, a także 25 lat od powstania kościoła, który zaprojektował Stanisław Niemczyk. Dzięki uprzejmości obecnego proboszcza parafii, a także naszych czytelników, publikujemy zdjęcia z dziejów parafii.

Życie parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela przed budową kościoła oraz dawna stolarnia i kaplica · fot. Archiwum parafii


Parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach została erygowana 23 października 1983 roku. Powstała na terenie wyłączonym z dotychczasowej parafii św. Katarzyny. Nową wspólnotę utworzyli mieszkańcy ulic Bestwińskiej, Brzozowej, Chłodnej, Dworcowej, Jastrzębiej, Jodłowej, Junackiej, Kamionka, Kasztanowa, Klonowej, Komorowickiej, Krupniczej, Kwiecistej, Legionow (część), Lipowskiej od numeru 1 do 12, Nad Młynówką, Olszyny, Pasieki od ulicy Lipowskiej do ulicy Bestwińskiej, Pięknej, Pocztowej, Podwale, Prostej, Robotniczej, Rolnej, Rzecznej, Sosnowej, Włókiennicza, Zabiele.

W miejscu obecnego kościoła stała stolarnia, zbudowana w 1929 roku przez Rozalię i Józefa Wieczerzaków. W 1952 roku stolarnię odebrano właścicielom i upaństwowiono. W 1982 r. dzieci państwa Wieczerzaków - ks. Józef i siostry: Joanna Wieczerzak i Anna Buchalik - po długich staraniach otrzymały z powrotem i ofiarowały odzyskany budynek wraz z przyległym gruntem Kościołowi, z przeznaczeniem na świątynię.

Po załatwieniu wszystkich formalności prawnych przez ks. Rudolfa Jeziorskiego, proboszcza parafii św. Katarzyny, do której należał wówczas ten teren, przystąpiono do prac adaptacyjnych. Do czerwca 1983 roku udało się przystosować budynek stolarni do nowej funkcji, organizując pomieszczenie na kaplicę i jedną salkę katechetyczną.

Budowa kościoła pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela · fot. Archiwum parafii


Do granic rektoratu włączono teren obejmujący ulice: Bestwńską, Brzozową, Buczka, Bularza, Chłodną, Dworocową, Jastrzębią, Jodłową, Junacką, Klonową, Komorowicką, Krupniczą, Kwiecistą, Lipowską, 1 Maja, Olszynę, Pasieki, Piękną, Pocztową, Podwale, Prostą, Podlarysz, Bratków, Chabrową, Fiołków, Kostki Napierskiego, Różaną, Terenową, Robotniczą, Rolną, Rzeczną, Sosnową i Zabiele.

budowa kościoła pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach trwała w latach 1995 - 1998. Przygotowanie projektu jego konstrukcji zlecono architektowi Stanisławowi Niemczykowi, który pochodzi z tutejszej parafii i jako archiekt jest już projektantem innych znanych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego w Tychach i pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

15 września 1996 roku w zadaszonym kościele odprawiona została pierwsza msza święta. Prace murarskie zakończono 18 września 1996 roku. Kościół w stanie surowym był gotowy, a wieże sięgały wysokości dachu. Na cały kościół zużyto w czasie budowy 183 330 cegieł.

Życie parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela - czasy współczesne · fot. Archiwum parafii


Do dzisiaj przy kościele pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach działa wiele wspólnot, w tym Liturgiczna Służba Ołtarza, Dzieci Maryi, Róże Różańcowe, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Zespół Charytatywny, a także Wspólnota Oazowa związana z Ruchem Światło-Życie. Poniżej publikujemy zdjęcia z historii działań ostatniej z wymienionych grup formacyjnych.

Wspólnota oazowa Ruchu Światło-Życie w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela · fot. Archiwum prywatne; Archiwum parafii


Powyższy opis historii parafii powstał na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej http://www.odkupiciela.katolik.bielsko.pl. Za udostępnienie zdjęć dziękujemy parafii pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj