Wiadomości

  • 6 listopada 2023
  • 12 listopada 2023
  • wyświetleń: 18232

Z Archiwum Fundacji Czechowic-Dziedzic: sensacyjne zdjęcia o Świcie...

Materiał partnera:

Dziś prezentujemy unikalne zdjęcia z historią najbardziej rozpoznawalnego budynku w Czechowicach-Dziedzicach, projektowanego przez nieżyjących już naszych lokalnych architektów.

Z Archiwum Fundacji Czechowic-Dziedzic: Sensacyjne zdjęcia o Świcie… · fot. Fundacja Czechowic-Dziedzic, Z archiwum Fundacji Czechowic-Dziedzic


Historia rozpoczyna się w 1924 roku, gdy mieszkańcy dzielnicy Lesisko w czynie społecznym wybudowali Dom Robotniczy, w którym uruchomiono kultowe kino Świt, gdzie już 1925 roku wyświetlono pierwszy film.

Unikatowe zdjęcia wskazują jedną z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie stoi dziś w obecnym kształcie gmach Miejskiego Domu Kultury. Na prezentowanych fotografiach można zobaczyć zmieniający się obiekt wraz ze zmieniającym się otoczeniem i przemijającym czasem.

Na dwóch zdjęciach można zobaczyć moment doszczętnie zburzonego, pierwotnie wybudowanego Domu Robotniczego w roku 1924, na miejscu którego powstała zupełnie nowa  bryła obiektu z około 1973 roku. Projekt był zrealizowany pod nadzorem ówczesnego architekta miejskiego Franciszka Cholewy, projektanta wielu budynków, które stoją do dnia dzisiejszego na terenie Czechowic-Dziedzic.

Dziś możemy oglądać trzecią odsłonę tej architektonicznej historii, za sprawą architekta Stanisława Niemczyka, która w swych planach nawiązała do wyglądu fasady z 1924 roku, wzbogacając ją w swoim pierwotnym projekcie zrealizowanym w 2009 roku o dwa dodatkowe skrzydła, z których tylko jedno zostało dobudowane. Drugie skrzydło musiało niestety pozostać jedynie w pamięci, na które z utęsknieniem czekają pracownicy, artyści i mieszkańcy Czechowic-Dziedzic.

Warto też dodać, że ponad 50 lat temu w odbudowanym wtedy Domu Robotniczym był plan utworzenia Muzeum Miejskiego, którego inicjatorem był m. in. Stanisław Niemczyk. Prezentujemy fragment oryginalnego  opisu z tego wydarzenia:

"W dniu 16 marca 1970 roku komisja historyczna Frontu Jedności Narodu pod przewodnictwem Stanisława Niemczyka (działacz Koła Przyjaciół Czechowic-Dziedzic) podjęła uchwałę o utworzeniu miejskiego muzeum w odbudowywanym Domu Robotniczym. Muzeum miało otrzymać całe drugie piętro w odbudowanym gmachu. Wykonaniem uchwały kierował Stanisław Niemczyk".

Źródło i pełny tekst: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Zapraszamy na stronę organizacji i zapoznanie się z wyjątkowymi ludźmi zaangażowanymi w ogrom przygotowań w celu  uruchomienia w tamtym czasie Muzeum Miejskiego.

7 listopada za sprawą wniosku złożonego przez Fundację Czechowic-Dziedzic odbędzie się debata włodarzy miejskich w sprawie dalszych losów dobudowy drugiego skrzydła MDK oraz remontu zużytych części pomieszczeń, które już nie korelują z obecnymi czasami. Ta zrealizowana potrzebna  inwestycja wskaże dalszą kulturalną drogę temu wyjątkowemu obiektowi. 

Zachęcamy do zaobserwowania Fundacji Czechowic-Dziedzic na 
Facebooku: https://m.facebook.com/people/Fundacja-Czechowic-Dziedzic/100092653143131/

Fundacja Czechowic-Dziedzic

43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Legionów 125Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj