Wiadomości

 • 10 marca 2024
 • 13 marca 2024
 • wyświetleń: 6796

[Historyczne ciekawostki] MDK ma 100 lat. Ciąg dalszy opowieści o jego historii - unikalne zdjęcia!

Zapraszamy Was do lektury drugie części opowieści o historii czechowickiego Miejskiego Domu Kultury, który dokładnie 3 marca obchodzi setne urodziny. Znajdziecie w nim nie tylko wspomnienia, ale także unikalne zdjęcia z budowy nowego budynku MDK, a także odwiedzin gwiazd. Życzymy Wam miłej lektury!

Dawny budynek "Domu Robotniczego" / MDK oraz budowa nowego obiektu (opisy znajdują się pod zdjęciami) · fot. Ze zbiorów Jacka Cwetlera, Irka Proroka i Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach


W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, ze względu na dramatyczny stan budynku, czechowicki "Dom Robotniczy" został zamknięty. Przez kilka lat był ruiną. Ale w 1973 roku władze miasta podjęły decyzję o remoncie tej placówki. A tak naprawdę, to w latach 1973 - 1975 realizowano nową inwestycję. Mury i stare fundamenty rozebrano i wybudowano nowy obiekt, zgodny z kanonami PRL-u. Budynek brylasty, kanciasty, z nową salą widowiskowo-kinową, uroczyście otwarto w 1975 roku. Nowa placówka otrzymała nazwę "Miejski Dom Kultury".

No i się zaczęło... Do Czechowic-Dziedzic zaczęli przyjeżdżać artyści, wokalistki i i zespoły z kraju i z socjalistycznych "demoludów", szczególnie z Węgier i Czechosłowacji. W latach siedemdziesiątych XX wieku na deskach czechowickiego "Domu Robotniczego", vel. Miejskiego Domu Kultury wystąpili m.in.:

- aktorki, aktorzy i reżyserzy:

 • Iga Cembrzyńska,
 • Krzysztof Kolberger,
 • Emilia Krakowska,
 • Teresa Budzisz - Krzyżanowska,
 • Marta Lipińska,
 • Olgierd Łukasiewicz,
 • Henryk Machalica,
 • Piotr Machalica
 • Daniel Olbrychski,
 • Roman Wilhelmii,
 • Andrzej Wajda.


Krzysztof Kolberger z fankami z czechowickiego LO
Krzysztof Kolberger z fankami z czechowickiego LO · fot. ze zbiorów autora, Irka Proroka i Izby Regionalnej


- piosenkarze i piosenkarki:

 • Renata Danel,
 • Roman Gerczak,
 • Anna Jantar,
 • Czesław Niemen,
 • Irena Jarocka,
 • Jacek Lech,
 • Maria Koterbska,
 • Krzysztof Krawczyk,
 • Bogusław Mec
 • Margarita Orwat,
 • Lucyna Owsińska,
 • Jerzy Połomski,
 • Paulos Raptis,
 • Irena Santor,
 • Zdzisława Sośnicka.


Piosenkarze i piosenkarki na scenie "Domu Robotniczego" / MDK w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Ze zbiorów Jacka Cwetlera, Irka Proroka i Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach


- zespoły muzyczne:

 • Bractwo Kurkowe i Piotr Janczarski,
 • Breakout, z Mirą Kubasińską i Tadeuszem Nalepą,
 • Budka Suflera,
 • Czerwone Gitary z Sewerynem Krajewskim,
 • Czesław Niemen,
 • Duet fortepianowy Zubek - Banasik,
 • Ergo Band,
 • General (Węgry),
 • Happy End,
 • Komand Band,
 • Locomotiv GT (Węgry),
 • Omega (Węgry),
 • SBB, Józef Skrzek, Antymos Apostolis i Jerzy Piotrowski,
 • Scorpio (Węgry),
 • Skaldowie,
 • TEST,
 • Wawele,
 • Zespół 2+1,
 • Zespół Estradowy "Czarne Berety",
 • Zespół Estradowy Marynarki Wojennej z Gdyni "FLOTYlLA"
 • Zespół Homo Homini,
 • Zespół muzyki greckiej "Prometeusz".


Zespoły muzyczne w "Domu Robotniczym" / MDK w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Ze zbiorów Jacka Cwetlera, Irka Proroka i Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach


- inni wykonawcy:

 • Filharmonia Górnicza ZZG z Zabrza,
 • Filharmonia Śląska,
 • Harcerski Zespół Artystyczny "Słoneczni" z Katowic,
 • Opera Krakowska,
 • Opera Śłąska z Bytomia "Eugeniusz Oniegin" Piotr Czajkowski,
 • Państwowy Teatr Nowy z Zabrza,
 • Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "Beskid" z Bielska-Białej,
 • Teatr "Ateneum" z Katowic,
 • Teatr Lalki "Banialuka" z Bielska-Białej,
 • Teatr Małych Form "Opowieści o Tatianie" Aleksander Puszkin,
 • Teatr Polski z Bielska-Białej,
 • Teatr "Syrena" z Warszawy, z Lidią Korsakówną i Kazimierzem Brusikiewiczem,
 • Teatr Zagłębia z Sosnowca,
 • Zespół Baletowy "SABAT",
 • Zespół Varietes "Centrum" z Katowic.


Odbywało się wiele przeróżnych imprez rozrywkowych, np.:

 • Festiwal Filmów Amatorskich "KADR 76". Jury pod przewodnictwem Kazimierza Kutza, oglądnęło 54 filmy, z których nagrodą "Grand Prix" nagrodzono Leona Wojtalę z AKT "IKS" Mikołów za filmy: "Poranek piaskowni" i "Migdałowa polana". Zespół Realizatorów ZAKT "Metalowiec" z Czechowic-Dziedzic (działający przy Zakładach Elektrycznych "Kontakt" w Czechowicach-Dziedzicach"), otrzymał II nagrodę Festiwalu za film "Złote ręce".


 • Liga Rozrywki "Contra", z okazji Święta Kobiet 1976, dziewczęta z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie i Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisłąwa Staszica, z klubów "Zodiak" i "Bulandra", rywalizowały z chłopakami z powyższych placówek, w konkurencjach kucharskich, baletowych, poetyckich, fizycznych i piosenkarskich. Przeiągano linę (wygrały panie), przeprowadzano wywiady, wygłaszano mowy i oświadczano się swym oblubienicom.


 • Turniej Rozrywkowy "Dzień Młodości" LO - ZST, 19 września 1976 roku. Wygrała "Międzyresortówka",
 • Sejmik Kulturalny - 23 wrzenia 1976 roku,
 • MKS "Pałac Młodzieży" z Katowic,
 • "Kolorowy zawrót głowy" , widowisko muzyczne, grudzień 1976 roku.


 • Liga Rozrywki 1977 roku,
 • Wybory Najmilszej Czechowiczanki 1977 roku.


Wiele imprez miało chrakter cykliczny i odbywało się corocznie.

Z "Domem Robotniczym" w Czechowicach- Dziedzicach związali swe artystyczne i zawodowe życie tacy kompozytorzy i wokaliści jak: Danuta Baduszkowa, Józef Świder, Witold Szalonek, Andrzej Krzanowski, Anna Szostak (dziś Anna Szostak-Myrczek), Adam Myrczek, Barbara Bielaczyc i Piotr Beczała. Pod batutą i okiem Anny Szostak-Myrczek działali "Madrygaliśći", którzy potem "przemienili się" w "Cameratę Silesia" i działają z powodzeniem do dziś.

W 1980 roku z inicjatywy kilku zapaleńców, m.in. Józefa Grabowskiego, Rolanda Nowickiego, Bolesława Folka i Wojciecha Szeferskieggo powstał w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach Dyskusyjny Klub Filmowy "Puls". Wkrótce stał się "filmową Mekką" dla miłośników X Muzy. W czechowickim kinie "Świt" można było zobaczyć filmy z całego świata, w większości niedostępne w "normalnym" repertuarze. Józef Grabowski organizował przeróżne przeglądy filmowe, np. kina węgierskiego, kina "Moralnego Niepokoju" czy też poświęcone westernowi. Myślę, że w tym temacie powstanie osobny artykuł.

Od początku lat osiemdziesiątych XX wieku, w murach Miejskiego Domu Kultury działa Izba Regionalna Czechowic-Dziedzic, namiastka miejskiego muzeum, będąca ważnym miejscem dla chcących poznać dzieje naszego miasta i gminy. Izba Regionalna dzieliła i dzieli swe pomieszczenia z Towarzystwem Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, które jest ważnym animatorem wydarzeń związanych z historią naszego miasta i jego mieszkańców.

Na koniec PRL-u, w latach 1989 -1990 powstał nowy, o wiele większy od poprzedniego, podpiwniczony budynek, połączony z już istniejącym gmachem, w którym znalazło się miejsce na duże sale (np. baletową), pomieszczenia biurowe, kawiarnię, etc.

I tak było do 2008 roku.

Nie znam nazwiska architekta, który zaprojektował "Dom Robotniczy" w Czechowicach-Dziedzicach, który stanął w latach 70-tych XX wieku, na miejscu przedwojennego. Jeśli ktoś z Państwa ma taką wiedzę proszę o kontakt z czechowicką Izbą Regionalną lub redakcją czecho.pl.

Ciąg dalszy nastąpi...

Jacek Cwetler

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj