Wiadomości

  • 14 listopada 2023
  • wyświetleń: 727

Kiedy kolejne wersje PlayStation?

Materiał partnera:

Myślisz nad kupnem nowej konsoli do gier? Wkrótce nadarzy się do tego doskonałą okazja - do sklepów trafią nowe wersje PlayStation 5. Sprawdźmy więc, kiedy zadebiutują i co nowego zaoferują PlayStation 5 slim i PlayStation 5 PRO.

ps5 z padem


Kiedy planowane są nowe wersje PlayStation?Już od jakiegoś czasu w sieci krążyły pogłoski na temat debiutu dwóch nowych wersji PlayStation. Popularna konsola Sony w wersjach Slim i PRO została ostatecznie potwierdzona przez samego producenta. Odchudzona wersja PlayStation 5 Slim może zadebiutować już w listopada 2023 roku. Nie są to jednak oficjalne daty potwierdzone przez Japończyków. Sony nie podało jeszcze informacji o planowanej dacie premiery. Powyższe daty pojawiły się w internetowych przeciekach tj. https://gaming.komputronik.pl/g/ps5-slim-czy-warto-kupic-odchudzona-wersja-playstation5/ .

Jeśli natomiast chodzi o premierę PlayStation 5 PRO, być może trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Tu również Sony nie podało żadnej konkretnej daty rynkowego debiutu. Z doniesień możliwych do znalezienia w sieci wynika natomiast, że PlayStation 5 PRO zadebiutuje dopiero w końcówce przyszłego roku. Z podobnych źródeł dowiadujemy się, że najpewniej nie powstanie wersja PS 5 Pro bez napędu (Digital Edition). Już w przypadku podstawowego modelu PlayStation 5 ta odmiana nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

PlayStation 5 Slim, czyli czego się spodziewać?Czy warto czekać na PlayStation 5 Slim? Podstawowa odmiana ma kosztować 450 euro, natomiast wersja z napędem Blu-ray - około 550 euro. Ceny powinny być więc podobne, a może nieco wyższe od dostępnych już na rynku wersji PlayStation 5. Minusem cieńszej wersji z pewnością będzie możliwość ustawienia jej jedynie w poziomie. Ułożenie pionowe ma natomiast wymagać dokupienia akcesoryjnej podstawki (za około 30 euro). Część osób z pewnością myśli, czy lepiej wybrać PS5 czy PS5 Slin, Wiele wskazuje na to, że wyboru nie będzie - starsza wersja PlayStation 5 po prostu przestanie być produkowana.

Plusem PlayStation 5 Slim będą jej wymiary. Podstawowa wersja PS5 jest w końcu największą konsolą Sony w historii... Tradycyjnie już, Sony odchudziło swój sztandarowy produkt. W przypadku tej generacji wersja Slim będzie o 30 procent mniejsza, a w przypadku wersji z napędem Blu-ray różnica to 24%. Kwestie techniczne i wydajność nie zmienią się w stosunku do podstawowej PS5.

Co ciekawe, do wersji PS5 Slim bez napędu (Digital Edition) będziemy mogli dokupić... napęd. Cena to około 120 euro, czyli bardziej opłacalny jest po prostu zakup wersji z napędem. O poprawę aspektów wizualnych będzie natomiast można zadbać kupując akcesoryjne panele. Kosztują nieco ponad 50 euro.

PlayStation 5 PRO, co warto wiedzieć?Na premierę PlayStation 5 PRO poczekamy prawdopodobnie jeszcze rok. Już teraz wiemy jednak trochę na temat nadchodzącego modelu. Dopisek "PRO" w przypadku konsol Sony oznacza uprawnioną wersję, tak będzie i tym razem. Powinniśmy spodziewać się lepszej grafiki w grach. PlayStation 5 Pro pozwoli na nieco płynniejszą rozgrywkę, co zobaczymy w szczególności w najbardziej wymagających grach. Sony prawdopodobnie poprawi też ray tracing. Jest to całkiem inteligentna technologia, pozwalająca uzyskać efektowne odbicia i refleksy, czy promienie światła. Jeśli chodzi o ray tracing, poprawa ma być aż 2,5-krotna.

Taktowanie procesora powinno wzrosnąć z 3,5 do ponad 3,6, a może nawet 4 GHz, natomiast w przypadku GPU - z 2,23 GHz do 2.7 GHz. Konsola dostanie aż 16 GB pamięci GDDR6 i lepszej klasy dysk SSD. W stosunku do PS5 wydajność PlayStation 5 PRO wzrośnie dwukrotnie. Być może pozwoli to na uruchomienie gier w imponującej rozdzielczości 8K. Oczywiście, aby odczuć różnicę, gracz musi posiadać odpowiedni ekran. Dla większości osób bardziej istotna będzie więc lepsza płynność podczas grania w 4K.

Bez wątpienia PlayStation 5 PRO będzie najlepszym wariantem w gamie. Ma to jednak swoją cenę. Model ten prawdopodobnie będzie kosztował około 3.000 złotych.