Wiadomości

 • 6 grudnia 2023
 • wyświetleń: 482

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?

Materiał partnera:

Estetyczne i wygodne meble zewnętrzne to marzenie każdego posiadacza ogrodu lub działki. Towarzyszą nam one w ciepłe, słoneczne dni, w chwilach relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Kiedy jednak sezon na przebywanie w ogrodzie się kończy, a zaczyna czas jesienno-zimowy, wielu z nas zapomina o tym, aby właściwie zadbać o wyposażenie ogrodu. Rozczarowanie przychodzi natomiast wraz z nadejściem wiosny, kiedy nasze meble nie wyglądają już tak, jak kilka miesięcy wcześniej. Sprawdź, co zrobić, aby meble ogrodowe przetrwały zimę w nienaruszonym stanie, abyś mógł się nimi ponownie cieszyć w następnym sezonie!

meble ogrodowe


Jak szkodliwe czynniki zewnętrzne wpływają na kondycję mebli ogrodowych?Nawet najwyższej jakości meble ogrodowe niemal nie mają szans w starciu z długotrwałą wilgocią, ujemnymi temperaturami, wiatrem czy śniegiem. I nie chodzi tu tylko o meble drewniane, ale także wykonane z metalu czy tworzyw sztucznych. Dlaczego tak się dzieje?

Winę za niszczenie przede wszystkim ponosi woda, która wnika nawet w najmniejsze szczeliny mebli i zalega tam, powodując:

 • butwienie drewna,
 • rozwój mikroorganizmów, takich jak grzyby i pleśnie,
 • korozję części metalowych,
 • łamliwość rattanu i wikliny,
 • uszczenie powłok lakierniczych,
 • pękanie materiałów spowodowane zwiększeniem objętości cząsteczek wody podczas zamarzania.


Duża wilgotność powietrza i niskie temperatury panujące zimą sprawiają, że pozostawione na zewnątrz meble nie wysychają przez kilka miesięcy, co fatalnie wpływa na ich żywotność. Dlatego tak ważne jest to, aby wraz z nadejściem pierwszych chłodów właściwie zabezpieczyć meble ogrodowe!

meble z drewna tekowego — krzesła i stoły


Skuteczne sposoby ochrony mebli ogrodowych podczas zimyPoniżej znajdziesz 3 najlepsze sposoby na zabezpieczenie mebli przed zimą:

Sposób 1: Schowaj meble do suchego pomieszczenia odpornego na mrózNajlepszym sposobem na ochronę mebli przed działaniem mrozu i wilgoci jest oczywiście przeniesienie ich do jakiegoś wnętrza. Warto wygospodarować trochę miejsca w piwnicy lub garażu, w których jest znacznie cieplej i bardziej sucho, niż na zewnątrz.

Szczególnie powinniśmy tam umieścić meble rattanowe, plastikowe i wiklinowe. Natomiast drewniane i metalowe meble można także z powodzeniem przechowywać w domku ogrodowym na narzędzia lub w szklarni, jednak nie zaleca się trzymania tam mebli z tworzyw sztucznych, szczególnie źle znoszących silny mróz.

Pamiętaj również, aby wszystkie miękkie elementy mebli, jak siedziska, poduszki czy materiałowe daszki dodatkowo zapakować w pokrowiec i trzymać w cieple. W przeciwnym razie mogą podczas przechowywania przesiąknąć nieprzyjemnym zapachem piwnicy lub być narażone na rozwój pleśni.

Sposób 2: Okryj meble nieprzemakalnymi materiałami i odseparuj od podłożaJeśli nie mamy możliwości schowania sprzętów ogrodowych w pomieszczeniach, np. z powodu braku miejsca, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny pokrowiec na meble lub nieprzemakalny brezent. Podczas okrywania mebli pamiętajmy, aby odseparować je także od podłoża, zwłaszcza jeśli stoją one bezpośrednio na trawniku. W przypadku stałego przytwierdzenia sprzętów do podłoża (np. ławki i huśtawki), również warto pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich wrażliwych części (np. siedziska).

Wilgoć na meblach bierze się nie tylko z powietrza i opadów, ale również może podmakać z gleby. Najlepszym wyjściem jest ułożenie mebli na brezencie rozłożonym na tarasie lub powierzchni wyłożonej kostką czy płytami. Jeśli takiej możliwości nie masz, pomyśl o lekkim uniesieniu mebli względem podłoża, kładąc je np. na pustakach czy deskach.

Brak możliwości schowania mebli na zimę warto mieć na uwadze już w trakcie ich kupowania i wybrać modele o wyższej odporności na wilgoć i temperatury, np. z drewna tekowego lub wzmocnionych tworzyw sztucznych.

farba do drewna — mężczyzna malujący meble ogrodowe


Sposób 3: Oczyść i pomaluj meble ogrodowe warstwą preparatu ochronnegoWarto mieć na uwadze, że nawet okrycie czy schowanie mebli nie sprawi, że nasze meble ogrodowe będą nam służyć w niezmienionej formie przez wiele, wiele lat. Zwykłe użytkowanie, letnie deszcze, czy szkodniki również wpływają na skrócenie ich żywotności.

Dlatego też ważna staje się coroczna konserwacja, którą warto wykonać tuż po zakończeniu sezonu użytkowania. Pomalowanie powierzchni mebli świeżą farbą lub impregnatem nie tylko je odświeży, ale również dodatkowo zabezpieczy przed wilgocią i mrozem.

Czym pomalować drewniane meble ogrodowe przed zimą?W naszym sklepie Pigmentologia znajdziesz farby i lakiery, którymi skutecznie zabezpieczysz lub dasz drugie życie meblom ogrodowym. Pamiętaj, że dobór produktu powinien zależeć od cech i materiału konkretnych mebli.

Najlepsze preparaty do malowania drewna na zewnątrz: • Emalia alkidowa — zawiera żywicę alkidową na bazie rozpuszczalników organicznych. Nadaje się do malowania drewna, ale także metalu. Powłoka alkidowa jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, nie łuszczy się i nie ściera. Doskonały produkt do zabezpieczania mebli na zimę.
 • Impregnaty do drewna — farby impregnujące wnikają głęboko w strukturę drewna, chroniąc ją przed wodą, drobnoustrojami oraz promieniowaniem. Mogą być zarówno przezroczyste, jak i lekko barwiące, podkreślające naturalny rysunek drewna. Uniwersalne produkty, którymi możesz zabezpieczyć meble ogrodowe, ale również deski tarasowe, altany i pergole.
 • Olej do drewna — oleje do malowania drewna doskonale konserwują jego powierzchnię, chroniąc przed wilgocią i insektami. W użyciu są podobne do impregnatów.


mężczyzna kupujący farbę do zabezpieczenia mebli ogrodowych


Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę — PodsumowanieOdpowiednie zabezpieczenie mebli ogrodowych pozwala skutecznie chronić je przed szkodliwym wpływem zimowej aury. Warto przede wszystkim przenieść je w bezpieczne miejsce lub dokładnie okryć pokrowcami. Ponadto zaleca się regularną konserwację i stosowane specjalnych farb ochronnych. Najlepsze farby i impregnaty do mebli ogrodowych znajdziesz w sklepie Pigmentologia!