Wiadomości

  • 22 grudnia 2023
  • wyświetleń: 461

Ogród z pergolą - połączenie funkcji i stylu

Materiał partnera:

Pergola to nie tylko piękny element dekoracyjny, ale może także stanowić element funkcjonalny ogrodu. Efekt takiego połączenia zależy od szeregu czynników: wielkości, powierzchni, kształtu i położenia ogrodu, a także nasadzonych w nim roślin. Z pewnością warto do aranżacji pergoli zatrudnić architekta ogrodów, ale wielu właścicieli domów decyduje się zrobić to samodzielnie. Jak uzyskać zamierzony efekt?

pergola


Rodzaje pergoli ogrodowychDecydując się na samodzielny montaż pergoli powinniśmy wiedzieć, co możemy znaleźć na rynku. Dostępnych jest wiele modeli typu "zrób to sam", które nie są bardzo skomplikowane, aczkolwiek wymagają pewnych zdolności manualnych.

Pod względem konstrukcji rozróżniamy pergole:

  • Prosta - z zadaszeniem ryglowym. Najłatwiejsza w wykonaniu i o uniwersalnym zastosowaniu
  • Łukowa - z zadaszeniem łukowatym, bardziej dekoracyjna
  • Rozbudowana - z dodatkowymi elementami, jak miejsca do siedzenia, donice na dodatkowe rośliny
  • Łączona - z trejażami


Natomiast pod względem usytuowania pergola może być:

  • Przyścienna - przylegająca do elewacji budynku
  • Wolnostojąca - posadowiona w dowolnie wybranym miejscu ogrodu.


Pergole wykonane są najczęściej z drewna, metalu, poliwęglanu, rzadziej stosuje się szkło i tworzywa. Przykładowe rozwiązania można znaleźć na stronie pergole-poznan.pl.

Gdzie ma być ustawiona pergola?Miejsce ustawienia pergoli musi być wybrane tak, aby harmonizowała ona z całością ogrodu, stanowiąc jej integralny element, a nie sprawiała wrażenia "doczepionej". O tym powinny decydować głównie gatunki roślin, jakie mają piąć się po niej. Większość roślin pnących preferuje stanowiska słoneczne; są też jednak i takie, które wolą rosnąć w cieniu. Przed wyborem miejsca trzeba to dokładnie sprawdzić.

Ustawienie pergoli zależy także od jej przeznaczenia użytkowego. Można ją usytuować pośrodku ogrodu i dostawić ogrodowe meble wypoczynkowe; wówczas będzie nie tylko stanowić dekorację, ale także spełni funkcję altany. Umieszczenie pergoli w narożniku ogrodu stworzy przytulny kącik do odpoczynku, szczególnie jeżeli pnącza będą gęsto oplatać kratkę. Pergola przy tarasie zapewni osłonę przed ciekawskimi przechodniami z zewnątrz, natomiast ustawiona przy furtce stworzy piękną bramę wejściową, zwłaszcza jeżeli będą się po niej piąć róże.

Ważną rzeczą przy projektowaniu pergoli jest jej ustawienie względem stron świata. Jeżeli ma ona ochraniać przed nadmiernym działaniem słońca, deski rusztu powinny być ustawione na linii wschód - zachód. Sprawi to, że pergola będzie spełniać swoją funkcję jeszcze zanim oplotą ją pnącza.

Zalety użytkowe pergoliOprócz swojej podstawowej funkcji - podpory dla roślin pnących, pergole mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Wiemy już, że ma ona chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale także przed gwałtownymi podmuchami wiatru. Pergole z rozsuwanym zadaszeniem zabezpieczają również przed deszczem, co ma podstawowe znaczenie, jeżeli konstrukcja spełnia rolę altany z meblami ogrodowymi, gdzie przyjmujemy gości. Takie rozwiązanie znajduje się np. na stronie panwygodny.pl. Można tam również znaleźć markizy i inne systemy przeciwsłoneczne.

Pergola, jak już wspomniano, może spełniać role parawanu, osłaniającego przed wścibskimi oczami przechodniów i sąsiadów, jeżeli potrzebujemy chwili prywatności, nie rezygnując z przebywania na świeżym powietrzu.

Poza sezonem użytkowania pod zadaszeniem pergoli można przechowywać różne akcesoria ogrodowe: meble, leżaki, narzędzia ogrodnicze, itp. Jeżeli zdecydujemy się na pergolę nieco większą, można pod nią przechowywać sprzęt sportowy, a nawet samochód, o ile zadaszenie jest po rozsunięciu na tyle szczelne, że zabezpieczy przed deszczem i śniegiem.

Pergola przytarasowa często stanowi przedłużenie salonu. Dobudowana do ściany domu może pełnić funkcję letniej kuchni z jadalnią lub pokoju wypoczynkowego, a odpowiednio oświetlona i ogrzana może być wykorzystywana także w chłodniejszych porach roku.