Wiadomości

  • 16 stycznia 2024
  • 21 stycznia 2024
  • wyświetleń: 12118

[WIDEO] Dlaczego nie pomagamy? Strach czy znieczulica?

Do redakcji portalu Bielskie Drogi trafił film z Ligoty, gdzie kierowca Opla stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Na nagraniu nie widać momentu kraksy, bo miała ona miejsce kilkanaście sekund wcześniej, nim autor nagrania dojechał do rozbitka. Co zatrważa, to brak reakcji przejeżdżających kierowców na zagrożenie. Nikt nie był chętny, by się zatrzymać i choćby spytać czy potrzebna jest jakakolwiek pomoc. Dlaczego tak jest?Najprawdopodobniej w większości przypadków to strach i niewiedza. Kierowcy nie są szkoleni z zakresu pierwszej pomocy i w dużej mierze nie wiedzą jak skutecznie pomóc rannemu. Wolą obrócić głowę w drugą stron i uznać, że ktoś inny się zatrzyma i pomoże. A to właśnie pierwsze minuty są kluczowe i mogą decydować o tym czy ktoś przeżyje. Każdy z nas może odpowiedzieć sobie sam na pytanie, czy potrafi pomóc rannemu, umierającemu człowiekowi.

Naucz się pomagać!

Tutaj z oddolną inicjatywą wychodzi Fundacja DROGA DO PRZEŻYCIA, która organizuje obszerne szkolenia mające pogłębić wiedzę kierowców na aspekt pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Szkolenie trwa około osiem godzin i jest podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Uczestnicy szkolenia trenują w warunkach odzwierciedlających różne sytuacje drogowe. Szkolenie odbywa się na terenie Poligonu Strażackiego w Bielsku-Białej, gdzie roi się od różnych wraków, które mają za zadanie odzwierciedlić realną sytuację zagrożenia, a prelekcje prowadzą strażacy i ratownicy medyczni, którzy na co dzień pomagają ofiarom wypadków drogowych.

Koszt udziału w szkoleniu to 250zł. Na najbliższe szkolenie, które odbędzie się 20 stycznia są jeszcze 3 wolne miejsca. Osoby zainteresowane odsyłamy pod adres fundacja@drogadoprzezycia.pl

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy organizowane na terenie Poligonu Strażackiego - 16.12.2023 · fot. Fundacja "DROGA DO PRZEŻYCIA"

sid / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.