Wiadomości
- 17 lutego 2024
- wyświetleń: 3925
Lutowa wycieczka MDK. Będzie można zwiedzić Muzeum Śląskie i Pałac Tiele-Wincklerów
Za nami:
W lutym Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na wycieczkę do muzeów Katowic i Bytomia. Wyjazd odbędzie się 17 lutego.
Wyjazd zaplanowano spod budynku MDK o godzinie 8.30, z kolei powrót - około 20.00. Ilość miejsc ograniczona: 45. Koszt wycieczki to 100 złotych od osoby (w tym 40 złotych od osoby zbiera przewodnik w autokarze).
Zapisy od poniedziałku 22 stycznia w sekretariacie czechowickiego MDK.
Koszt: 100,00 zł/os ( w tym, po 40, 00 zł/os. zbiera przewodnik w autokarze).
Program wycieczki
- Muzeum Śląskie w Katowicach - zwiedzanie z przewodnikiem trzech wystaw stałych.
- Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - zwiedzanie wystaw "The Krasnals" i "Kafle". Pierwszą z nich będzie można obejrzeć w ramach oprowadzania kuratorskiego.
- Pałac w Bytomiu Miechowicach, kiedyś należący do rodziny Thiele-Winklerów (tych od zamku w Mosznej na Opolszczyźnie), dziś obiekt (po rewitalizacji) dedykowany sztuce i kulturze. Zwiedzanie z przewodnikiem.
Zespół pałacowo-parkowy w Miechowicach został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego 30 czerwca 1995 roku.
Klasycystyczny pałac wzniesiony w 1817 r. przez Ignaza Domesa (włączony do wybudowanego później neogotyckiego pałacu jako część środkowa) był dwukondygnacyjnym budynkiem na planie prostokąta z poddaszem oraz dwoma wejściami: od północy i południa. Kiedy w 1844 r. trąba powietrzna uszkodziła budynek i zerwała dach, Wincklerowie przenieśli się czasowo do katowickiej willi.
Ze względu na wyższy status społeczny rodziny zapadła decyzja o budowie w Miechowicach bardziej reprezentacyjnej siedziby. Inicjatorem modernizacji pałacu był zięć F. Wincklera, Hubert von Tiele Winckler. Prace (wg projektu berlińskiego architekta Richarda Lucae) zrealizowano w kilku etapach, poczynając od 1855 r., kontynuując je przez 4 lata. Powstały wówczas dwa skrzydła nowego założenia w stylu angielskiego gotyku. Rezydencja przypominała średniowieczny zamek o rozczłonkowanej bryle z czterema wieżami i blankowaniem.
Z powodu spadku cen cynku na rynkach europejskich i wynikających z tego kłopotów finansowych, pierwotny projekt z 1854 r. zrealizowano tylko częściowo, rezygnując z przebudowy klasycystycznej, najstarszej części pałacu. Pracujący na miejscu budowniczowie, Heinrich Moritz August Nottebohm i Koeppen (uczniowie berlińskiej Akademi Budowlanej) dokonali podczas wznoszenia obiektu wielu zmian korygujących. Przy podjeździe od strony południowej znajdowała się fontanna ozdobiona rzeźbą "Chłopca z łabędziem" autorstwa znanego górnośląskiego rzeźbiarza Theodora Kalidego (szwagra Franza Wincklera).
Spółka Preussengrube AG., która przejęła pałac w 1906 r., przeprowadziła wkrótce intensywne prace adaptacyjne, dostosowując go na siedzibę Dyrekcji i mieszkania. W 1925 r. wnuk Huberta, hrabia Claus von Tiele-Winckler, odsprzedał spółce rezydencję wraz z parkiem.
Po wkroczeniu Rosjan, 27 stycznia 1945 r., pałac został rozgrabiony i częściowo spalony, a w lipcu tego samego roku kolejny pożar przyczynił się do dalszej dewastacji. Po II wojnie światowej w nadającej się do użytku części pałacu mieściły się biura i mieszkania Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W noc sylwestrową z 1954 na 1955 r. saperzy Ludowego Wojska Polskiego wysadzili w powietrze znaczną część pałacu. Ocalały do dzisiaj fragment skrzydła zachodniego stanowi ok. 10% dawnej kubatury.
Równolegle z budową pałacu trwały prace przy przekształcaniu założonego przez Franza Aresina ogrodu pałacowego w angielski park krajobrazowy. Hubert von Tiele-Winckler był również autorem koncepcji przekształcenia okolicznych lasów w park krajobrazowy. W tym celu zatrudnił w 1854 r. znanego ogrodnika Gustava Stolla. Wykonano liczne prace związane z kształtowaniem terenu i wytyczeniem ciągów komunikacyjnych. W sąsiedztwie pałacu z okazji narodzin potomstwa Valeski i Huberta (mieli 9 dzieci) sadzono w krąg dęby z wyrytym na korze imieniem dziecka.
Miechowicki Park jest obecnie unikatowy z uwagi na niezwykle cenne okazy drzewostanu. W parku rośnie platan klonolistny o obwodzie pnia około 580 cm, noszący nazwę Jana III Sobieskiego. Jego wiek szacowany jest na ponad 200 lat. W grudniu 1973 r. platan uznano za pomnik przyrody. W 1995 r. całe założenie parkowe wpisano do Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody. Opracowanie: Izabella Kuehnel
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
MDK
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj