Wiadomości

  • 22 stycznia 2024
  • wyświetleń: 467

Mycie okien zimą

Materiał partnera:

Mycie okien to jedno z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych zadań podczas sprzątania domu. Jeszcze większym wyzwaniem staje się zaś mycie okien zimą, gdyż wymaga ono szczególnego podejścia. Mimo to jednak wiele osób decyduje się na czyszczenie okien nawet w okresie wielkiego mrozu ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, podczas gdy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zaniechanie tej czynności do czasu podwyższenia się temperatury na zewnątrz.

mycie okien w zime


Mycie okien w zimie przy minusowej temperaturze jest bowiem niezwykle ryzykowne i trudne. W takich warunkach mokre szkło może bardzo łatwo zamarznąć i pęknąć, co wygeneruje dodatkowe problemy i koszty. Co więcej, podczas mycia okien zimą można łatwo się przeziębić i dodatkowo wyziębić całe mieszkanie, co może narazić również pozostałych domowników na chorobę. Właśnie z tego powodu warto dokładnie wykonać plan działania i dowiedzieć się, jak myć okna zimą, by osiągnąć oczekiwane efekty bez większych problemów.

Jak myć okna zimą? Jakie narzędzia i detergenty będą niezbędne?



Mycie okna zimą wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania się do pewnych zasad, które zapewnią pełen sukces w działaniach i znacznie przyspieszą cały proces. Niebagatelne znaczenie będą tutaj miały narzędzia do sprzątania - przed rozpoczęciem prac warto więc wyposażyć się w gumowe rękawiczki, miękką ściereczkę z mikrofibry, ręcznik papierowy lub starą gazetę do wytarcia szyby po myciu. Niezbędnym akcesorium może okazać się również ściągaczka do szyb zakończona miękką gumą oraz gąbka czyszcząca. Dla bardziej wymagających osób oraz dla posiadaczy dużej ilości przestrzeni okiennych doskonałym rozwiązaniem może zaś być inwestycja w automatyczną myjkę do mycia okien.

Jeśli zaś chodzi o detergenty do mycia okien, warto postawić na sklepowe płyny do mycia szyb z alkoholem w składzie. Co ciekawe, w tym przypadku doskonale poradzi sobie również klasyczny samochodowy płyn do spryskiwaczy przeznaczony na duże mrozy. Mycie okien w zimie można także wykonać z wykorzystaniem domowych środków czyszczących stworzonych na bazie spirytusu.

Jak myć okna w zimie - najważniejsze zasady i wskazówki



Jeśli nie wiesz, jak myć okna zimą, poznaj kilka najważniejszych zasad, których warto przestrzegać podczas sprzątania. Dzięki temu będziesz w stanie wykonać to zadanie bezpiecznie i szybko bez zbędnych nerwów czy komplikacji. Najważniejsze, by ułożyć sprytny plan i podążać według określonej kolejności działań.

  • Przeanalizuj prognozę pogody na najbliższe dni - Na efektywność mycia okien w okresie zimowym największy wpływ mają warunki zewnętrzne. Z tego powodu mycie okna zimą należy zaplanować we względnie ciepły i pochmurny dzień bez opadów - najlepiej, gdy temperatura będzie utrzymywać się powyżej zera. Wówczas możesz mieć pewność, że woda nie zamarznie, a na szybie nie pozostaną żadne nieestetyczne smugi.
  • Przygotuj ciepłe ubrania - mycie okien w zimie jest zadaniem dość czasochłonnym, co jednocześnie oznacza, że będziesz zmuszony spędzić dużo czasu na zewnątrz w dość nieprzyjemnych warunkach. Aby więc nie narazić się na przeziębienie, postaw na ciepły i wygodny ubiór, który nie będzie ograniczał Twoich ruchów. Absolutnie niezbędne będą wodoodporne rękawiczki z ociepleniem, czapka, szalik oraz kurtka.
  • Korzystaj wyłącznie z chłodnej wody - większość ludzi posiada błędne przeświadczenie, że do mycia okien powinno się wykorzystywać ciepłą, a wręcz czasem gorącą wodą. Jeśli więc również jesteś tego zdania, a chcesz dowiedzieć się, jak myć okna zimą, rozwiejemy Twoje wątpliwości - jedynym słusznym rozwiązaniem będzie chłodna woda, która nie zamarznie na szybie, a tym samym zmniejszy ryzyko jej pęknięcia podczas mycia. Co więcej, wodę należy uzupełnić dodatkiem spirytusu, który skutecznie spowolni proces zamarzania wody.


jak posprzątać mieszkanie


Mycie okien w zimie krok po kroku - praktyczny poradnik dla początkujących



Jak już poprzednio wspomnieliśmy, mycie okien w zimie warto wykonywać według ściśle określonego planu. Na początkowym etapie najważniejsze będzie zgromadzenie wszystkich narzędzi i detergentów, by mieć je ciągle pod ręką. Następnie możesz przejść do przygotowania przestrzeni okiennej do sprzątania. Usuń więc z ram firanki i zasłony, a jeśli jest to możliwe, zdemontuj również rolety - w ten sposób będziesz w stanie dotrzeć do najgłębszych zakamarków.

Sprzątanie rozpocznij od wewnętrznej części okien. Najpierw oczyść ramy okienne z nadmiaru kurzu i brudu - do tego zadania najlepiej sprawdzi się mała szczoteczka lub delikatna miotełka. Tę samą czynność należy powtórzyć na zewnętrznej stronie okien. Na tak przygotowanej powierzchni możesz już rozpocząć mycie właściwe przy pomocy sklepowego detergentu lub domowego środka czystości - ważne, by środek ten zawierał w składzie alkohol, który zapobiegnie zamarzaniu wody. W dalszej kolejności mycie okien zimą powinno wyglądać następująco:

  • Zamocz jedną ściereczkę lub ręcznik w przygotowanym roztworze.
  • Delikatnie przetrzyj okna, zaczynając od góry i schodząc w dół. Unikaj nadmiernego moczenia ram okiennych.
  • Jeśli na oknach są trudne do usunięcia plamy, delikatnie potrzyj je niewielką ilością roztworu.
  • Po przetarciu jednej strony okna, przetrzyj ją suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym, aby usunąć nadmiar wilgoci i pozostawić powierzchnię bez smug. Pamiętaj przy tym, by stale wymieniać wodę i dbać o czystość ściereczki.


Do mycia okien możesz wykorzystać specjalistyczne detergenty lub środki stworzone w domu. Niezwykle skutecznym połączeniem będzie chłodna woda z dodatkiem spirytusu oraz soli. Domowy środek do mycia okien można też wykonać z soku z cytryny oraz octu winnego. Substancje te bowiem niezwykle skutecznie usuwają smugi z powierzchni szyby oraz zapobiegają osadzaniu się na nich kurzu. W przypadku zimowego mycia okien doskonale sprawdzi się również samochodowy płyn do spryskiwaczy przeznaczony na duże mrozy.

Mycie okien zimą stanowi nie lada wyzwanie. Ujemna temperatura, długotrwałe opady śniegu i grube ubrania szczególnie nie sprzyjają sprzątaniu, a już na pewno skutecznie je utrudniają. Dlatego właśnie tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do sprzątania oraz przestrzeganie sprawdzonych zasad. Jeśli jednak nie wiesz, jak myć okna w zimie i jak się do tego zabrać, skorzystaj z naszego poradnika krok po kroku, które zagwarantuje Ci wysoką skuteczność i znacznie przyspieszy Twoją pracę.

Pamiętaj, by do sprzątania wykorzystywać wyłącznie detergenty oparte na wysokoprocentowym alkoholu, który zapobiegnie zamarzaniu wody na szybie i powstawaniu nieestetycznych smug, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko pęknięcia szkła. Mycie okien powinno się też wykonywać w suchy, w miarę ciepły i pochmurny dzień - bezwzględnie unikaj opadów i dużych mrozów. Nie zapomnij też o ciepłym i wygodnym ubiorze, który nie będzie ograniczał Twoich ruchów i zapobiegnie przeziębieniu. W przypadku zaś, gdy nie masz czasu ani ochoty na samodzielne mycie okien po zimie lub w jej trakcie, możesz zdecydować się na pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej, która wykona to zadanie szybko, bezpiecznie i fachowo za Ciebie.