Wiadomości

  • 5 lutego 2024
  • 6 lutego 2024
  • wyświetleń: 4495

Sytuacja w rzekach stabilzuje się. Jakie są prognozy na kolejne godziny i dni?

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które występowały w naszym regionie w ciągu kilku poprzednich dni, w poniedziałek 5 lutego rzekach było coraz więcej wody - w wielu miejscach przekroczyły stan ostrzegawczy oraz strefę stanów wysokich. Ostrzeżenia dotyczące niekorzystnych warunków atmosferycznych wydało IMGW-PIB.

2023 05 17 17 14 32 pszczynka powodz rzeka stan ostrzegawczy(1).jpg (797×1200)
Sytuacja w rzekach stabilzuje się. Jakie są prognozy na kolejne godziny i dni? - zdj. ilustracyjne · fot. archiwum Oskar Piecuch / czecho.pl


Około południa w poniedziałek 5 lutego IMGW-PIB wydał komunikat, że w południowych powiatach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego wystąpiły intensywne opady deszczu. - Miejscami wysokość opadu przekroczyła 25 mm. W najbliższych godzinach natężenie opadu będzie malało - podało.

Oprócz intensywnych opadów deszczu w naszym regionie we znaki dawał się również silny wiatr. Ponadto IMGW-PIB opublikował także ostrzeżenie 3. stopnia przed roztopami dla powiatów cieszyńskiego i żywieckiego.

W związku z intensywnymi opadami deszczu oraz roztopami zwiększał się poziom wody w rzekach. Tylko w naszej gminie Wisła, Iłownica, i Wapienica przekroczyły strefę stanów wysokich, jednak we wtorek 6 lutego sytuacja stabilzuje się i można w nich zaobserwować trend malejący. Dodajmy, że w pierwszej z wymienionych rzek wodowskaz znajduje się poniżej Jeziora Goczałkowickiego.

W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi interweniowali strażacy. Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w powiecie bielskim odnotowano 6 interwencji związanych z silnym wiatrem. Ponadto jednostka OSP Lipowiec poinformowała w mediach społecznościowych, że przy ul. Legionów interweniowała w związku z zalaną częścią wyładowczą sklepu DINO.

Interwencja straży pożarnej przy ul. Legionów w Czechowicach-Dziedzicach - 5.02.2024 · fot. OSP Lipowiec


Jakie są prognozy na kolejne dni? Profil Czecho Meteo Pogoda na Facebooku podał, że wkroczyliśmy w bardziej dynamiczniejszą aurę. - Już w sobotę powiało i popadało. Przyczyną takiego stanu rzeczy są układy niskiego ciśnienia, które przemieszczają się północnymi rejonami Europy - przekazał.

Jak możemy przeczytać w prognozie opublikowanej na wyżej wspomnianym profilu, deszczowa i wietrzna pogoda będzie nam towarzyszyć przez cały tydzień. Szczegóły można znaleźć w poniższym poście.

Loading...

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.