Wiadomości

 • 7 lutego 2024
 • wyświetleń: 1092

Nowoczesne metody diagnostyki obrazowej: jak rezonans magnetyczny pomaga w wykrywaniu schorzeń?

Materiał partnera:

Rezonans magnetyczny w skrócie określany jako badanie MR lub MRI to jedna z najbardziej precyzyjnych metod diagnostyki obrazowej. Pozwala zobrazować struktury, wygląd narządów wewnętrznych podczas rozpoznawania różnych schorzeń. Na czym polega ta nowoczesna procedura? Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny i jakie choroby pozwala wykryć to badanie?

rezonans magnetyczny
fot. 123rf


Rezonans magnetyczny - co to za badanie?Rezonans magnetyczny zaliczany jest do nowoczesnych, bezinwazyjnych metod badań obrazowych. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić, czy w organizmie nie toczy się proces chorobowy. Szczególnie precyzyjną postacią badania jest rezonans z kontrastem.

Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny? Wskazania do badaniaWskazaniem do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego jest wiele różnych schorzeń. Może to być:

 • Rezonans magnetyczny głowy - wykonywany w przypadku uporczywych dolegliwości bólowych, zawrotów głowy, omdleń, problemów ze słuchem, przy podejrzeniu schorzeń mózgu i przysadki mózgowej.
 • Rezonans magnetyczny kręgosłupa - pozwala na zdiagnozowanie źródeł dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, jego stanu po urazach czy też przy występowaniu ograniczeń w jego ruchomości.
 • Rezonans magnetyczny stawu kolanowego - umożliwia diagnostykę m.in. zwyrodnienia stawu, zapalenia stawu, urazów więzadeł.
 • Rezonans magnetyczny piersi - stosowany przy wysokim ryzyku rozwoju raka piersi i przed planowaną operacją związaną z nowotworem piersi.
 • Rezonans magnetyczny serca - daje możliwość precyzyjnej oceny budowy i funkcjonowania serca i jego zastawek, używa się go przy diagnostyce chorób serca.
 • Rezonans magnetyczny stawu barkowego - zalecany przy zwyrodnieniu stawu barkowego, jego zwichnięciu, zapaleniu torebki stawowej, uszkodzeniu stożka rotatorów.
 • Rezonans magnetyczny głowy - wskazaniem jest podejrzenie guza mózgu, udaru, padaczki, wad rozwojowych mózgu.
 • Rezonans magnetyczny prostaty - wykonywany w przypadku wysokiego poziomu PSA wykrytego w badaniach, nieprawidłowego badania prostaty przez odbyt lub występowaniu zmian widocznych w USG czy przy rozpoznaniu raku prostaty.
 • Rezonans magnetyczny jamy brzusznej - wykorzystywany przy podejrzeniu chorób narządów wewnętrznych, naczyniaków, torbieli czy guzów.
 • Rezonans magnetyczny przysadki mózgowej - przeprowadzany przy podejrzeniu guzów i gruczolaków, niedoczynności czy nadczynności.
 • Rezonans magnetyczny nadgarstka - badanie wykonuje się przy bólach nadgarstka, obrzęku, zaczerwienieniu czy zaburzenia czucia.
 • Rezonans magnetyczny zatok przynosowych - wskazaniem do jego zastosowania są bóle nosa i głowy, przewlekły katar czy nawracające infekcje dróg oddechowych.
 • Rezonans magnetyczny stawu łokciowego - korzysta się z niego przy chorobach zwyrodnieniowych stawu łokciowego, diagnozie łokcia tenisisty i golfisty, uszkodzeniu ścięgien i więzadeł.
 • Rezonans magnetyczny stawu skokowego - bada się nim, jeśli pojawiają się bóle, opuchlizna, zaczerwienienie i zacienienie stawu skokowego, zaburzenia czucia i ograniczenia ruchomości.
 • Rezonans magnetyczny stawu biodrowego - zalecany przy bólu stawu biodrowego, ograniczenia jego ruchomości, przy chorobie zwyrodnieniowej.


Na czym polega rezonans magnetyczny?Podczas badania pacjent jest umieszczany w specjalnym aparacie w kształcie tunelu, w którym poddawany jest on silnemu polu magnetycznemu. Aparat emituje fale radiowe. Na podstawie odebranego echa z ciała badanej osoby powstaje dokładny obraz budowy narządów.

Przygotowania do badania rezonansem magnetycznymW ramach przygotowań do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego pacjent powinien wykonać badanie kreatyniny. To niezbędne m.in. przy rezonansie magnetycznym mózgu, jamy brzusznej, miednicy mniejszej, piersi czy kręgosłupa lędźwiowego.

Inaczej jest przy MR jamy brzusznej, ponieważ na dzień przed badaniem trzeba zastosować lekkostrawną dietę, a wieczorem zalecane jest zażycie 3 kapsułek symetykonu. Przed i po wykonaniu rezonansu zaleca się picie dużych ilości wody.

Na badanie trzeba zgłosić się odpowiednio wcześniej, aby wypełnić wszelkie formalności. Nie trzeba być na czczo, ale zaleca się spożywanie wyłącznie łatwoprzyswajalnych posiłków. Jeśli badanie rezonansem magnetycznym dotyczy obszaru głowy, trzeba zmyć makijaż, aby nie powodował powstawania artefaktów.

Rezonans magnetyczny - czy są przeciwwskazania do jego wykonania?Badanie MR jest bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego może być przeprowadzone już u dzieci. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania, m.in.:

 • obecność elementów medycznych w ciele,
 • wszczepienie medycznych urządzeń elektronicznych, np. neurosymulatorów, rozruszników serca,
 • leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatów stałych i śrub.


Jeśli pacjent, któremu zlecone jest wykonanie rezonansu magnetycznego, ma klaustrofobię, czyli lęk przed zamknięciem, niewykluczone, że konieczne będzie podanie mu środka uspokajającego lub przeprowadzenie rezonansu w pełnej narkozie.