Wiadomości
- 13 lutego 2024
- wyświetleń: 5929
Kotły na pellet czy kotły gazowe, co wybrać?
Materiał partnera:
Każdy posiadacz domu przyzna, że jednym z największych kosztów jego utrzymania jest ten związany z ogrzewaniem. Stąd m.in. rosnąca popularność pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. W poniższym tekście przyjrzymy się kotłom na pellet oraz kotłom gazowym, które z powodzeniem służą do wytwarzania ciepła do ogrzania domu i wody. Jeśli jesteś na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu i interesują Cię wyłącznie przyjazne środowisku rozwiązania, poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Zapraszamy do lektury.
Czy istnieją idealne ekologiczne kotły do ogrzewania?
Zacznijmy od tego, że nie ma rozwiązań, które sprawdzą się jednakowo dobrze w każdym domu. Surowe normy, jeśli chodzi o ekologię sprawiają, że piece na węgiel tzw. kopciuchy są systematycznie wycofywane z użytku. W ich miejsce wprowadza się nowoczesne urządzenia m.in. kotły na pellet i kotły gazowe. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Oba mają zalety, ale również pewne ograniczenia. Dlatego niezwykle trudno jest udzielić odpowiedzi na pytanie, który kocioł jest lepszy, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości i oczekiwań użytkownika. Aby dokonać słusznego wyboru, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: dostępność i koszt paliwa, wydajność kotła, wygoda i bezpieczeństwo użytkowania, wymagania prawne i techniczne, czy też możliwość uzyskania dofinansowania.
Kotły na pellet - co przemawia na ich korzyść?
Kotły na pellet (piece na pellet) to ekologiczne piece, które spalają biomasę drzewną w postaci granulatu. Kotły te mają wiele zalet, które przemawiają za ich wyborem:
- oszczędność - pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania względem innych źródeł. Pellet jest nieco tańszy od gazu ziemnego i dużo tańszy od gazu LPG.
- ekologia - spalają odnawialne i neutralne pod względem emisji CO2 paliwo. Pellet to przerobione drzewo (granulat drzewny) produkowany z odpadów drzewnych, które nie są potrzebne do innych celów. Spalanie pelletu nie powoduje zanieczyszczenia powietrza pyłem, sadzą i innymi substancjami szkodliwymi.
- wygoda w użytkowaniu - kotły są w dużej mierze zautomatyzowane. Nie trzeba ich rozpalać, dosypywać paliwa, czy usuwać popiołu. Wystarczy raz na kilka dni uzupełnić zasobnik paliwa, który może być zintegrowany z kotłem. Interesuje Cię własny kocioł na pellet? Zajrzyj na: https://gottersfeld.pl/kotly-na-pellet/
Kotły gazowe kondensacyjne - dlaczego wciąż pozostają atrakcyjnym źródłem ciepła?
Kotły gazowe kondensacyjne wykorzystują technologię kondensacji do maksymalizacji efektywności energetycznej. Pomimo że pojawiły się na rynku w latach 90, ich kolejne wersje wciąż pozostają atrakcyjnym źródłem ciepła. Do ich zalet możemy zaliczyć:
- oszczędność - odzyskują dodatkowe ciepło ze spalin, które w tradycyjnych kotłach jest tracone. Dzięki temu mają wyższą sprawność, która sięga nawet 110%, w porównaniu z około 90% w kotłach tradycyjnych. Oznacza to, że kotły kondensacyjne zużywają mniej gazu do wytworzenia tej samej ilości ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
- ekologia - kotły gazowe kondensacyjne redukują emisję spalin do atmosfery. Spaliny z kotłów kondensacyjnych zawierają mniej zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu, tlenki siarki, czy dwutlenek węgla. Tym samym kotły kondensacyjne spełniają surowe normy ekologiczne i są zgodne z uchwałami antysmogowymi.
- wygoda użytkowania - są bezpieczne, łatwe w obsłudze i praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają wiele miejsca do instalacji i nie brudzą kotłowni. Ich praca jest bardzo cicha. Zainteresował Cię kocioł gazowy? Zajrzyj na: https://gottersfeld.pl/kotly-gazowe/
Czym się kierować podczas wyboru kotła dla swojego domu?
Wybór kotła dla swojego domu to ważna decyzja, która ma wpływ na komfort, bezpieczeństwo i oszczędność w ogrzewaniu. Aby dokonać właściwego wyboru, należy kierować się kilkoma czynnikami:
- dostępność i koszt paliwa - paliwo to podstawowy czynnik, który wpływa na koszty i wygodę ogrzewania. Należy sprawdzić, czy w okolicy jest dostępny gaz ziemny lub płynny, czy też trzeba będzie korzystać z butli lub zbiornika. Należy też porównać ceny paliw. Pellet jest tańszy i bardziej stabilny cenowo niż gaz, ale wymaga częstszego uzupełniania i przechowywania.
- wydajność i ekologia kotła - kocioł to urządzenie, które ma zapewnić odpowiednią ilość ciepła w domu, przy jak najmniejszym zużyciu paliwa i emisji spalin. Przy wyborze należy zwracać uwagę na klasę energetyczną, standard emisyjny, certyfikat ecodesign kotła, które świadczą o jego wydajności i dbałości o ekologię.
- wygoda i bezpieczeństwo - użytkowanie kotła to codzienna czynność, która ma być prosta, szybka i bezproblemowa. Druga, jeszcze ważniejsza kwestia to bezpieczeństwo. Nowoczesne kotły dają gwarancję w postaci zabezpieczeń przed przegrzaniem, przeciekiem, pożarem, wybuchem czy zatruciem.
Podsumowanie
Jak widać kotły do ogrzewania zarówno na pellet jak i gaz to dwa dobre rozwiązania do ogrzewania domu, które mają swoje zalety i wady. Ostateczna decyzja o wyborze jednego z nich powinna być podjęta po konsultacji z fachowcem, który doradzi nam, który kocioł i dlaczego będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego domu.