Wiadomości

 • 19 lutego 2024
 • wyświetleń: 359

Jak rozliczyć PIT za 2023 rok? Najważniejsze wskazówki

Materiał partnera:

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego podatnika. Jak przygotować się do realizacji tego zadania? Na pewno trzeba sprawdzić, jaki typ zeznania będzie odpowiedni do zadeklarowania przychodów uzyskanych w ubiegłym roku. Oprócz tego warto dowiedzieć się co nieco o sposobach dostarczania deklaracji PIT do urzędów skarbowych. Istotny jest również termin składania zeznań podatkowych.

księgowość, rozliczenie PIT


Wybór odpowiedniej deklaracji do rozliczenia PITNajważniejszym krokiem do prawidłowego złożenia deklaracji podatku dochodowego jest wybór odpowiedniego formularza do rozliczenia dochodów za ubiegły rok.

Polki i Polacy mają do dyspozycji kilka rodzajów zeznań podatkowych. Każdy z dokumentów przeznaczony jest dla zgłaszania odmiennych przychodów i form opodatkowania. Czym różnią się najpopularniejsze deklaracje PIT i kto może z nich skorzystać?

Dla kogo jest PIT-37?PIT-37 to zdecydowanie najpopularniejsze zeznanie podatkowe. Korzystają z niego wszystkie osoby, które uzyskały przychody za pośrednictwem polskiego płatnika. Mowa tu przede wszystkim o pracownikach etatowych, ale nie tylko.

PIT-37 muszą wypełnić także obywatele pobierający środki z tytułu:

 • renty;
 • emerytury;
 • świadczeń socjalnych, kompensacyjnych czy uzupełniających;
 • zasiłków;
 • należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach;
 • stypendiów, staży i praktyk;
 • należności z umowy aktywizacyjnej lub pracy skazanych i tymczasowo aresztowanych.


Trzeba jednak podkreślić, że z PIT-37 należy zrezygnować, gdy oprócz przychodów od płatnika uzyskuje się inne środki (np. z własnej działalności gospodarczej). Korzystanie z omawianej deklaracji koliduje również z doliczaniem dochodów małoletnich dzieci do własnego zeznania, obniżaniem dochodów o straty z lat ubiegłych czy odliczaniem tzw. minimalnego podatku dochodowego.

PIT-36 i 36L - kto z nich skorzysta?PIT-36 to drugi najczęściej wykorzystywany formularz rozliczenia podatkowego. Ten dokument jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które w ubiegłym roku uzyskały zarobki za sprawą prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Aby móc wypełnić PIT-36, trzeba wybrać opodatkowanie na tzw. zasadach ogólnych, czyli przy zastosowaniu skali podatkowej (12-32%). Jeśli przedsiębiorstwo jest rozliczane wg. skali liniowej, to prawidłowym zeznaniem będzie PIT-36L.

Kto wypełnia PIT-28?Deklaracja PIT-28 powstała z myślą o osobach, które wybrały ryczałt jako formę opodatkowania swojej aktywności zarobkowej. W zeznaniach z numerem 28 można rozliczyć:

 • pozarolniczą działalność gospodarczą;
 • umowy najmu, dzierżawy i inne o podobnym charakterze (o ile umowy nie były zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej);
 • detaliczną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu.


Jak wypełnić PIT za 2023 rok? Szybkie i wygodne sposoby rozliczeniaPIT 2023/2024 można rozliczyć na kilka sposobów. Obok tradycyjnych metod, które obejmują własnoręczne wypełnienie druku i osobiste lub pocztowe dostarczenie dokumentów do urzędu, dostępne są nowoczesne sposoby realizacji rozliczenia.

Mowa tu głównie o zdalnym uzupełnieniu oraz internetowej wysyłce zeznania podatkowego. Takie przedsięwzięcia można zrealizować np. za pomocą programu e-pity, który jest dostępny na stronie internetowej pod adresem: https://www.pit.pl/program-pit/.

Usługa ta zapewnia dostęp do gotowych wzorów najpopularniejszych zeznań podatkowych, a także pism takich jak:

 • wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku;
 • podanie o zwrot nadpłaty;
 • prośba o rozłożenie podatku na raty lub odroczenie jego płatności.


Poza tym program e-pity zawiera intuicyjną wyszukiwarkę ulg podatkowych i organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu użytkownik może łatwo sprawdzić, czy przysługuje mu jakieś odliczenie oraz wybrać podmiot, któremu chce przekazać swoje 1,5%.

Internetowe rozliczenie PIT - zalety rozwiązaniaUzupełnianie i wysyłka deklaracji PIT przez internet ma wiele zalet. Podstawowe korzyści płynące z tego rozwiązania to szybkość, wygoda i komfort realizacji rozliczenia bez wychodzenia z domu. To jednak nie wszystkie atuty zdalnego składania PIT-u.

Dodatkowym plusem rozliczenia dochodów za ubiegły rok w trybie online jest możliwość szybszego uzyskania zwrotu podatku. W przypadku tradycyjnych metod dostarczania zeznań (osobiście w urzędzie lub drogą pocztową) na wspomniane środki czeka się do 3 miesięcy. Natomiast osoby, które wysłały PIT przez internet, uzyskują zwrot maksymalnie do 45 dni.

Do kiedy trzeba wysłać PIT online? Termin składania deklaracjiOsoby wybierające internetową wysyłkę PIT obowiązuje ten sam termin składania deklaracji, co podatników stawiających na tradycyjne metody dostarczania zeznań. W każdym przypadku PIT za 2023 rok trzeba dostarczyć do 30 kwietnia 2024 roku.

Z wysyłką zeznania nie warto jednak czekać do ostatniej chwili, ponieważ w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji może dojść do opóźnienia.

Natomiast doręczenie deklaracji podatkowej po ustawowo wyznaczonym terminie często wiąże się z karą w postaci odsetek za zwłokę. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, lepiej zabrać się za realizację rozliczenia odrobinę szybciej niż przed samą majówką.

Co zrobić, gdy minie termin składania PIT-ów?Warto wiedzieć, że odsetki za zwłokę w rozliczeniu dochodów to najłagodniejsze z konsekwencji wysyłki zeznania po terminie. Efektem zwlekania z dostarczeniem deklaracji PIT może być również grzywna, a w skrajnych przypadkach nawet problemy karne.

Z tego względu w przypadku nieumyślnego przekroczenia ustawowego terminu doręczenia zeznania podatkowego trzeba jak najszybciej podjąć działania naprawcze. Chodzi o niezwłoczne uzupełnienie formularza PIT i przekazanie go do urzędu skarbowego wraz z czynnym żalem - dobrowolnym przyznaniem się do naruszenia przepisów podatkowych.

Takie dokumenty powinny trafić do odpowiedniej jednostki administracyjnej jeszcze zanim ona sama wystosuje wezwanie do przedstawienia zeznania. W takim przypadku istnieją największe szanse na złagodzenie konsekwencji spóźnienia się z dostarczeniem PIT-u.