Wiadomości

  • 2 marca 2024
  • 21 marca 2024
  • wyświetleń: 3197

14 filmów w 7 dni. Trwa 31. edycja "Tygodnia Filmu Polskiego. Filmowe Polonica"

Za nami:

Od 15 do 21 marca w czechowickim kinie Świt odbywa się 31. "Tydzień Filmu Polskiego. filmowe Polonica". W sumie widzowie mogą obejrzeć 14 filmów w 7 dni. Zaplanowano także spotkanie.

Kino świt
Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Repertuar oraz opisy filmów prezentujemy poniżej. Karnety na wydarzenie można zakupić w cenie 70 złotych (ulgowe) oraz 80 zł (normalne), w sprzedaży od 1 marca. Karnet na 3 filmy to koszt 48 złotych, a bilety na pojedyncze seanse - od 15 do 20 złotych.

RepertuarPiątek, 15 marca

18:00 DOPPELGANGER. SOBOWTÓR (Polska)
20:15 DO RAJU (Polska) krótki metraż
STREFA INTERESÓW (USA/Wlk. Brytania//Polska)

Sobota, 16 marca

18:00 THE PALACE (Włochy/Szwajcaria/Polska/Francja)
20:00 TE CHOLERNE PEONIE (Polska) krótki metraż
MIAŁO CIĘ NIE BYĆ (Polska)

Niedziela, 17 marca

20:15 MOJE STARE (Polska) krótki metraż
ULTIMA THULE (Polska)

Poniedziałek, 18 marca

17:15 ŚWIĘTO OGNIA (Polska)
19:00 TYLE CO NIC (Polska) - po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Grzegorzem Dębowskim i odtwórcą głównej roli Arturem Paczesnym

Wtorek, 19 marca

20:15 JEDNA DUSZA (Polska)

Środa, 20 marca

20:15 NORWEGIAN DREAM (Norwegia/Polska/Niemcy)

Czwartek, 21 marca

18:00 LEPSZE JUTRO (Włochy/Francja)
20:00 WARIACI (Polska)

Opisy filmówSTREFA INTERESÓW THE ZONE OF INTEREST

USA/Wlk. Brytania/Polska 2023, 105 min.
Reżyseria: Jonathan Glazer. Zdjęcia: Łukasz Żal. Wykonawcy: Sandra Huller, Christian Friedel, Ralph Herforth.

Nagrody: Oscary 2024: 5 Nominacji, w tym dla najlepszego filmu; BAFTA 2024: 9 Nominacji; MFF w Cannes: Grand Prix, Nagroda FIPRESCI.

Rudolf wraz z żoną Hedwig oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

DOPPELGFANGER. SOBOWTÓR

Polska 2023, 120 min.
Reżyseria: Jan Holoubek. Wykonawcy: Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt, Andrzej Seweryn.

Nagrody: FPFF w Gdyni 2023: Nagroda za reżyserię, zdjęcia, scenografię, kostiumy, rolę drugoplanową dla Tomasza Schuchardta; Orzeł 2024: 13 Nominacji, w tym dla Najlepszego filmu.

Thriller psychologiczny. Rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Główny bohater osiada we Francji, korzystając z komfortu i wolności, jakie oferował zamożny Zachód, wtapia się w lokalną społeczność w ramach działań wywiadowczych. W tle głównego wątku, rozgrywa się "wielka historia" przełomu dekad - wydarzenia Sierpnia ‘80, mroczne lata stanu wojennego i w końcu czas transformacji.

THE PALACE

Włochy/Szwajcaria/Polska/Francja 2023, 100 min.
Reżyseria: Roman Polański. Scenariusz: Ewa Piaskowska, Roman Polański, Jerzy Skolimowski. Zdjęcia: Paweł Edelman. Wykonawcy: Oliver Masucci, Fanny Ardant, John Cleese.

Nagrody: Orzeł 2024: Nominacja za Najlepsze zdjęcia.

W ekskluzywnym hotelu w szwajcarskich Alpach, egzotyczna mieszanka zamożnych gości, rozpieszczanych przez obsługę hotelową, stawia czoła ostatniemu dniu mijającego milenium. Niektórzy boją się końca świata, inni nie mogą doczekać się świtu nowej, wspaniałej przyszłości.

MIAŁO CIĘ NIE BYĆ

Polska 2023, 90 min.
Reżyseria: Jakub Michalczuk. Wykonawcy: Borys Szyc, Sonia Szyc, Magdalena Cielecka.

Nagrody: MF Kina Niezależnego Off Camera, Kraków 2023: Nagroda za Najlepszy debiut aktorski- Sonia Szyc.

Opowieść o 17-letniej dziewczynie, która konfrontując się z trudnym życiowym tematem, wkracza do świata ojca, z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. To zderzenie dwóch pokoleń i całkowicie różnych sposobów patrzenia na świat daje nadzieję na porozumienie, poznanie się na nowo i odbudowanie zepsutych relacji.

ULTIMA THULE

Polska 2023, 79 min.
Reżyseria: Klaudiusz Chrostowski. Wykonawcy: Jakub Gierszał, Arthur Henri, Weronika Humaj.

Nagrody: FPFF w Gdyni 2023: Nagroda w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.


Trzydziestoletni Bartek wyrusza w samotną podróż na najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę, aby odnaleźć siebie. Ma ze sobą tylko plecak, wspomnienia i pytanie "co dalej?". Dzika natura, praca i nowe relacje codziennie wystawiają go na próbę, ale dają także szansę na spojrzenie w głąb siebie i odpowiedzenia sobie na najważniejsze pytania.

ŚWIĘTO OGNIA

Polska 2023, 94 min.
Reżyseria: Kinga Dębska. Wykonawcy: Kinga Preis, Tomasz Sapryk, Karolina Gruszka, Paulina Pytlak.

Nagrody: FPFF w Gdyni 2023: Nagrody aktorskie dla Pauliny Pytlak i Kingi Preis; Orzeł 2024: Nominacja dla Kingi Preis za Najlepszą rolę drugoplanową, za Najlepszy dźwięk.

Anastazja ma 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Gdyby tylko mogła, porwałaby go na randkę albo na koniec świata. Niestety to tylko marzenia, bo od dziecka jest przykuta do wózka, a z otoczeniem porozumiewa się za pomocą specjalnego programu. Mimo wszystkich ograniczeń Nastka nie traci pogody ducha, a optymizmem zaraża wszystkich. Najlepszą relację ma z nią starsza siostra Łucja - wschodząca gwiazda Baletu Narodowego, która właśnie stanęła u progu wielkiej kariery.

TYLE CO NIC

Polska 2023, 93 min.
Reżyseria: Grzegorz Dębowski. Wykonawcy: Artur Paczesny, Agnieszka Kwietniewska, Monika Kwiatkowska, Artur Steranko.

Nagroda: FPFF w Gdyni 2023: Nagroda za debiut reżyserski, scenariusz, główną rolę męską dla Artura Paczesnego. Orzeł 2024: 3 Nominacje dla Grzegorza Dębowskiego (reżyseria, scenariusz, odkrycie roku).

Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość...

LEPSZE JUTRO IL SOL DELL'AVVENIRE

Włochy/Francja 2023, 95 min.
Reżyseria: Nanni Moretti. Wykonawcy: Nanni Moretti, Margherita Buy, Jerzy Stuhr.

Pogubiony życiowo reżyser Giovanni próbuje ukończyć swój najambitniejszy projekt od lat - cyrkowy film historyczny. Na drodze napotyka się jednak na wciąż nowe przeszkody - oszukującego producenta, córkę związaną z dużo starszym mężczyzną, kłótnie i romanse wśród aktorów czy oczekiwania Netflixa.

NORWEGIAN DREAM

Norwegia/Polska/Niemcy, 2023, 97 min.
Reżyseria: Leiv Igor Devold. Wykonawcy: Hubert Miłkowski, Jakub Sierenberg, Edyta Torhan.

19-letni Robert wyjeżdża do Norwegii, aby spłacić rodzinne długi. Zaczyna pracę w przetwórni łososia, gdzie poznaje Ivara. Aby nie stracić pozycji w grupie, Robert ukrywa swoją fascynację kolegą. Gdy wybucha strajk polskich pracowników fabryki, Robert staje przed dylematem - ratować rodzinę i zostać łamistrajkiem czy dołączyć do Ivara i protestu?

WARIACI (w kinach od 12 kwietnia)

Polska 2023, 100 min.
Reżyseria: Jan Jakub Kolski. Wykonawcy: Eryk Lubos, Zuzanna Drobniak, Alicja Stasiewicz.

Eryk i Karolka są parą złodziejaszków. Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę, kolejnych napadów. Wszystko to z miłości. Tylko, że ani on, ani ona nie potrafią szczerze mówić o łączącym ich uczuciu. Wariaci to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym.

KRÓTKIE METRAŻEDO RAJU

Polska 2023, 23 min. Reżyseria: Marta Szymanek.

Pogranicze Unii Europejskiej. Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia skończyć ze sobą. Na uboczu, w leśnej scenerii próbuje zagazować się w aucie. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca. Młody i nieustępliwy mężczyzna, w kontraście do dziewczyny, z całych sił walczy o przetrwanie.

TE CHOLERNE PEONIE

Polska 2023, 14 min. Reżyseria: Polina Biliaieva.

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Kobieta postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

MOJE STARE

Polska 2023, 24 min. Reżyseria: Natasza Parzymies.

Energiczna Zofia i chora na Alzheimera Ania w tajemnicy przed wszystkimi wyruszają w ostatnią wspólną podróż. Zmuszone są zatrzymać się w zajeździe, w którym trwa wesele. Tam do kobiet wracają uczucia sprzed lat. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę z domu starców. W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.

14 filmów w 7 dni. Przed nami 31.  edycja "Tygodnia Filmu Polskiego. Filmowe Polonica"
fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj