
Wiadomości
- 22 lutego 2024
- wyświetleń: 717
Dlaczego kolagen jest ważny dla zdrowia?
Materiał partnera:
Kolagen jest białkiem budulcowym, pełniącym ważne funkcje w każdej komórce i tkance organizmu. To element budulcowy kości, ścięgien, skóry, zębów, jak również chrząstek czy rogówki oka. Warto wiedzieć, dlaczego kolagen jest tak ważny dla zdrowia i czy należy go suplementować.

Wpływ kolagenu na skórę, włosy i paznokcie
Białko to jest głównym składnikiem skóry, który stanowi 75% jej masy suchej. Dzięki obecności kolagenu, skóra jest elastyczna, jędrna i gładka, a także dłużej zachowuje młodość. Wraz z wiekiem ilość kolagenu w skórze spada, co prowadzi do utraty jędrności oraz pojawienia się zmarszczek.
Kolagen ma też duże znaczenie w utrzymaniu dobrej kondycji włosów. Keratyna, z której zbudowane są włosy, wytwarzana jest na bazie kolagenu. Oprócz wzmocnienia włosów, kolagen wspiera hamowanie procesu łysienia oraz wypadania włosów. Kondycja paznokci również w dużej mierze zależy od obecności kolagenu w organizmie. Dzięki niemu paznokcie są odporne na łamanie, a niedobór tego białka może prowadzić do osłabienia i rozdwajania się paznokci.
Wpływ kolagenu na stawy
Kolagen to też ważny składnik tkanki łącznej w stawach. Ma wpływ na ich zdolność do amortyzacji oraz elastyczność. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. Kolagen jest składnikiem mazi stawowej oraz utrzymuje elastyczność i wytrzymałość chrząstki stawowej.
Wpływ kolagenu na układ pokarmowy
Białko to stanowi składnik błon śluzowych w układzie pokarmowym, których zadaniem jest ochrona jego ścian i wspieranie trawienia. Kolagen może mieć też wpływ na odbudowę oraz regenerację błon śluzowych. Ma to znaczenie szczególnie dla osób, które zmagają się problemami żołądkowo-jelitowymi.
Pozostałe właściwości kolagenu
Białko to pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Poza wyżej wymienionych, kolagen pełni też następujące funkcje:
- odpowiada za dużą wytrzymałość tkanek, jeśli chodzi o rozciąganie,
- buduje tkanki i narządy, a także utrzymuje ich prawidłową strukturę,
- pozytywnie wpływa na proces gojenia się ran,
- bierze udział w prawidłowej pracy układu immunologicznego, zmniejszając wnikanie drobnoustrojów do organizmu,
- stabilizuje położenie narządów wewnętrznych,
- może wpływać na łatwiejszy transport niektórych leków przez ścianę komórkową,
- wchodzi w skład naczyń krwionośnych, co powoduje, że są one giętkie i elastyczne.
Suplementacja kolagenu
Naturalne źródła kolagenu to produkty pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej kolagenu można znaleźć w skórze ryb. Białko to znajduje się również w golonce, salcesonie, galarecie wieprzowej czy kurzych nóżkach. Jednak dostarczanie kolagenu w taki sposób wiąże się z koniecznością spożywania dużej ilości mięsa i tym samym tłuszczu, co ogólnie nie jest korzystne dla zdrowia.
Alternatywą jest suplementacja kolagenu w formie preparatów doustnych. Szukając odpowiedniego produktu, warto pamiętać o tym, że najbardziej przyswajalny będzie preparat w postaci płynu. Znaczenie ma również zawartość kolagenu w suplemencie, a także obecność innych składników, np. witamin. Do tworzenia się włókien kolagenowych w organizmie potrzebna jest witamina C, więc dobry preparat powinien mieć ją w składzie. Na uwagę z pewnością zasługuje kolagen Primabioric, który może pochwalić się dużą zawartością białka młodości, a także cennych witamin, wspomagających organizm od środka.