![[WIDEO, FOTO] Sławomir Mentzen w Czechowicach-Dziedzicach. To finisz jego kampanii](https://img.czecho.pl/ib/682ab5f3813178a1ad80d291a805b99f/12/2025/05/menzten_5957.jpeg)
Wiadomości
- 26 lutego 2024
- wyświetleń: 3910
Ból po lewej stronie brzucha - o czym może świadczyć?
Materiał partnera:
Ból brzucha jest objawem, z którym pacjenci do lekarza zgłaszają się najczęściej. Może on bowiem być nie tylko dokuczliwy, ale i stanowić oznakę poważniejszego problemu zdrowotnego. Biorąc pod uwagę, jak wiele narządów znajduje się wewnątrz jamy brzusznej, nie sposób nie uznać, że przyczyn uciążliwego bólu może być naprawdę wiele. Z jakimi chorobami często borykają się pacjenci, którzy doznają bólu po lewej stronie brzucha?

Ból brzucha — jaką przyjmuje postać?
Dolegliwości bólowe w okolicy brzucha mogą przyjmować zróżnicowaną postać. Najczęściej dzieli się je na ostre i przewlekłe. Te pierwsze przybierają formę gwałtownych, nagłych i szybko przybierających na sile. Wymagają one natychmiast badania medycznego i postawienia diagnozy celem upewnienia się, czy pacjent podlegać będzie dalszemu leczeniu (internistycznemu lub chirurgicznemu).
Drugi rodzaj to bóle przewlekłe, z którymi pacjent może borykać się nie tylko od kilku godzin, ale i od wielu miesięcy lub nawet lat. Ich występowanie wiąże się z problemami zdrowotnymi narządów wewnętrznych, klatki piersiowej, kręgosłupa lub wynika z zaburzeń w zakresie zachodzących procesów metabolicznych. W razie występowania uciążliwego i niepokojącego bólu dobrym pomysłem jest umówienie się na USG brzucha, by zidentyfikować jego przyczynę i rozpocząć dalszą ukierunkowaną diagnostykę i leczenie.
Zapalenie trzustki a dolegliwości bólowe brzucha
Jednym z powodów bólu brzucha może być zapalenie trzustki o charakterze przewlekłym. Jest to bardzo poważna choroba, ponieważ nieleczona może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Najczęściej symptomy nasilają się u pacjentów, którzy systematycznie sięgają po alkohol i palą papierosy. Przypadłość może również wynikać z pewnych skłonności i uwarunkowań genetycznych do jej wystąpienia.
W jej przypadku pacjenci bardzo często skarżą się właśnie na bóle w nadbrzuszu po lewej stronie. Zdarza się, że odczuwany dyskomfort narasta w trakcie przyjęcia pozycji leżącej. Niekiedy ból promieniuje do pleców. W zależności od poziomu zaawansowania choroby może przyjmować postać łagodną lub silną, stałą bądź krótkotrwałą, powtarzającą się często albo rzadko. Oprócz tego pacjenci skarżą się także na wzdęcia, a nawet biegunki.
Wrzody żołądka i dwunastnicy
Charakterystycznym objawem wrzodów żołądka jest ból występujący w lewym nadbrzuszu. U osoby chorej dolegliwości pojawiają się w trakcie jedzenia lub niedługo po zakończonym posiłku. Są one spowodowane podrażnieniem ścian żołądka, na których znajdują się owrzodzenia, nie tylko z powodu dostarczonego pokarmu, ale także przez wydzielające się soki żołądkowe.
Ból niejednokrotnie jest przyczyną tego, że pacjenci celowo ograniczają jedzenie. Zdarza się, iż dolegliwości promieniują w dół lub w górę do klatki piersiowej. Objawy pojawiające się przy wrzodach żołądka to m.in. nieregularne wypróżnienia, zgaga i wymioty.
Z kolei wrzody dwunastnicy mogą objawiać się tępym bólem, który sprawia wrażenie ucisku lub pieczenia. Najczęściej są to tak zwane bóle głodowe. Mogą również pojawiać się w nocy, przez co zakłócają pacjentowi regenerację i odpoczynek. Zdarza się, że tej chorobie towarzyszą trudności w przyjmowaniu tłustego jedzenia i wzdęcia. Zazwyczaj ból przemija po jedzeniu.
Choroby śledziony
Bóle brzucha są oznaką wielu chorób śledziony. Pojawiają się one w okolicy lewego podżebrza. Jednym z powodów, dlaczego ten organ wewnętrzny może powodować wspomniane dolegliwości, jest jego uraz. Dochodzi do niego nie tylko w wyniku wypadków, ale także przypadkowo np. podczas badania endoskopowego i zabiegów wykonywanych laparoskopem. Ból brzucha towarzyszy m.in. pęknięciu śledziony.
Innym powodem omawianych symptomów jest zawał śledziony, który również powoduje ostry ból, w szczególności w lewym górnym kwadracie brzucha.
Bólu brzucha nie należy lekceważyć. Zidentyfikowanie przyczyny jego występowania ma istotne znaczenie w poprawie komfortu życia i zdrowia.