Wiadomości

  • 10 marca 2024
  • 13 marca 2024
  • wyświetleń: 3773

"Laserowa rewolucja" w Świcie. Kino zyska nowoczesny projektor wart 500 000 złotych

W najbliższych tygodniach czechowickie kino Świt zyska nowoczesny projektor BARCO SP4K wart ponad 500 000 złotych. Dzięki niemu widzowie, którzy odwiedzą placówkę, będą mogli cieszyć jeszcze wyższą jakością obrazu.

"Laserowa rewolucja" w Świcie. Kino zyska nowoczesny projektor warto 500 000 złotych
"Laserowa rewolucja" w Świcie. Kino zyska nowoczesny projektor wart 500 000 złotych - zdj. ilustracyjne · fot. UM Czechowice-Dziedzice


- Działające w ramach Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach Kino "Świt" zawsze plasowało się w czołówce branży kinowej. Zanim rynek kinowy zdominowały komercyjne multipleksy, czechowickie kino uchodziło za jedno z najlepszych w Polsce, a czechowiccy kinomani - jaki pierwsi w kraju - mogli tu oglądać filmy z dźwiękiem w technologii Dolby Digital SR - przypomina Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Jednak obecnie, jak dodaje magistrat, w dobie kin wielosalowych, pozycja czechowickiego "Świtu" jest zupełnie inna.

- Kinomanom oferuje ono m. in. wiele cieszących się ich uznaniem, cyklicznych imprez poświęconych kinematografii oraz kino ambitne, z filmami, które zwykle nie mają szansy przebicia się na duże ekrany kin komercyjnych. Będąca od zawsze wizytówką "Świtu" dbałość o jakość - nie tylko jeśli chodzi o repertuar, ale i sprzęt na którym jest odtwarzany - nadal tu obowiązuje. Stąd zakup nowoczesnego projektora laserowego, który przeniesie widzów na zupełnie inny poziom odbioru obrazu - dodaje czechowicki UM.

- Nowoczesny sprzęt o wartości blisko 500 tysięcy złotych, to swego rodzaju prezent gminy dla Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, obchodzącego właśnie jubileusz 100-lecia działalności - zwraca uwagę Urząd Miejski.

O jego zakupie i przekazaniu mówił burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut podczas uroczystego koncertu jubileuszowego, który odbył się 2 marca, czyli dokładnie w setną rocznicę powstania czechowickiego "Domu Robotniczego" - dzisiejszego Miejskiemu Domu Kultury.

- Użytkowanie nowoczesnego projektora będzie oznaczało nie tylko skok jakościowy, ale przyniesie spore też oszczędności, w stosunku do kosztów generowanych przez użytkowany dotychczas projektor starszej generacji - energochłonny, a dodatkowo wyeksploatowany, więc wymagający kosztownego serwisu - wyjaśnia UM.

Dwa lata temu w czechowickim "Świcie" zamontowany został nowy ekran. Zakup nowego projektora kinowego BARCO SP4K, który zostanie zamontowany do końca marca, jest zatem kolejnym krokiem.

Projektor BARCO SP4K to kinowy projektor laserowy czwartej generacji. Dzięki zastosowaniu unikalnego systemu chłodzenia projektor zapewnia niezmienną jasność przez cały okres użytkowania, to jest ponad 10 lat. Opatentowana technologia zapewnia ostrą, stałą jakość obrazu i idealne odwzorowanie kolorów. Laserowe źródło światła to również zminimalizowana obsługa serwisowa oraz obniżone o około 2/3 koszty eksploatacyjne (zużycie energii eklektycznej) w porównaniu z projektorami z ksenonowym źródłem światła (taki obecnie użytkuje kino). Dodatkowo seria SP4K zapewnia obraz w doskonałej rozdzielczości 4K.

W 2023 roku filmy w kinie Świt" obejrzało blisko 14 000 widzów.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj