Wiadomości

  • 31 marca 2024
  • wyświetleń: 987

[FOTO] Zmierzyli się z serią pozorowanych zdarzeń medycznych w dawnej kopalni srebra

Ratownicy z Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna z Hufca Czechowice-Dziedzice wzięli udział w manewrach grup ratowniczych "Kryptonim Kopalnia" w Tarnowskich Górach.

Ćwiczenia "Kryptonim kopalnia" w Tarnowskich Górach · fot. KP PSP Tarnowskie Góry, Zabytkowa Kopalnia Srebra - obiekt światowego dziedzictwa UNESCO


"Kryptonim Kopalnia" to cykliczne ćwiczenia kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratunkowych czynności medycznych, które odbywają się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Mają one na celu podniesienie kwalifikacji ratowników w zakresie udzielania pomocy pod ziemią, w kopalni, w ekstremalnych warunkach.

Takie wydarzenie służy również nawiązywaniu współpracy pomiędzy różnymi zespołami ratowniczymi. Pomimo, że jest ono skierowane głównie do Harcerskich Klubów Ratowniczych, wzięły w nim udział również zespoły ZRM Wojewódzkiej Stacji Pogotowia oraz Państwowej Straży Pożarnej. Łącznie szkoliło się 12 zespołów medycznych z województwa śląskiego.

Grupa Ratownicza HKR Pszczyna z Hufca Czechowice-Dziedzice podczas ćwiczeń "Kryptonim kopalnia" · fot. Hufiec Czechowice-Dziedzice im. Olgi i Andrzeja Małkowskich


Grupa Ratownicza HKR Pszczyna działająca w strukturach Hufca ZHP Czechowice-Dziedzice, to społeczna organizacja ratownicza, wywodząca się z Harcerskiego Klubu Ratowniczego, działająca jako stowarzyszenie zwykłe wpisane przez Wojewodę Śląskiego do Rejestru Jednostek Współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym.

Ratownicy działają głównie na terenie powiatu pszczyńskiego i okolic, zajmują się podnoszeniem świadomości w zakresie udzielania pierwszej pomocy, organizują szkolenia i manewry. Poza działalnością edukacyjną grupa ta zajmuje się pomocą humanitarną, transportem sanitarnym oraz zabezpieczeniem medycznym. Jak widać, ratownicy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i tym samym ponoszą jakość i poszerzają możliwości swojego stowarzyszenia.

Ćwiczenia "Kryptonim kopalnia" w Tarnowskich Górach
Ćwiczenia "Kryptonim kopalnia" w Tarnowskich Górach · fot. KP PSP Tarnowskie Góry, Zabytkowa Kopalnia Srebra


Organizatorem wydarzenia "Kryptonim Kopalnia" był Harcerski Klub Ratowniczy Tarnowskie Góry, przy współpracy z Zabytkową Kopalnią Srebra oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Harcerze-Ratownicy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wykonanej pracy.

mp / czecho.pl

źródło: Hufiec ZHP Czechowice - Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.