Wiadomości

  • 17 kwietnia 2024
  • 21 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 23948

[FOTO] Dworzec pięknieje w oczach! Budynek odsłania swoje nowe oblicze

Budynek czechowickiego dworca kolejowego nabiera blasku. Na początku tygodnia ze wschodniej części obiektu zniknęły rusztowania, dzięki czemu już teraz możemy zobaczyć ją w całej okazałości.

Przebudowa dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach - 17.04.2024 · fot. wpk / czecho.pl


To nie pierwsza część dworca, którą możemy już oglądać w pełnej krasie. W październiku ubiegłego roku zakończył się remont elewacji zachodniego skrzydła, o czym portal czecho.pl pisał w artykule "Jedno ze skrzydeł dworca ma już nową elewację! Zaawansowane są też inne prace".

Przebudowa dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Elewacja czechowickiego dworca kolejowego przechodzi kompleksową renowację zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. Odtwarzane zostają na niej historyczne detale architektoniczne. Wśród nich są boniowania w części parterowej dworca, a także secesyjny detal w jej wyższych partiach.

Renowację przechodzą również attyki wieńczące szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historyczna wiata peronowa. Odnawiana jest też płaskorzeźba przedstawiająca "kolejową ośkę" - symbol kolei - nad wejściem głównym.

Przebudowa dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach - 17.04.2024
Przebudowa dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach - 17.04.2024 · fot. wpk / czecho.pl


Co jeszcze czeka elewację jednego z najważniejszych zabytków w naszym mieście? Nowymi akcentami, aczkolwiek stylizowanymi na historyczne, będą lampy oraz zegary przy wejściu do holu. Na fasadach od strony miasta i peronów pojawią się podświetlany napisy z nazwą dworca i logotypy PKP S.A.

Dodajmy, że elewacja otrzymała kolor piaskowy z detalami w odcieniach beżu. Natomiast dach budynku pokrywa tytanowo-cynkowa blacha.

Wizualizacje dworca PKP w Czechowicach-Dziedzicach po przebudowie · fot. PKP S.A. - dokumentacja przetargowa


Przebudowa dworca kolejowego

Od października 2022 roku trwa przebudowa czechowickiego dworca kolejowego. To inwestycja długo oczekiwana przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa dworca kolejowego" podaj
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa dworca kolejowego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.