Wiadomości
- 24 kwietnia 2024
- wyświetleń: 639
Walka ze zgorzelą zęba - diagnoza, leczenie i profilaktyka
Materiał partnera:
Zgorzel zęba to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, wymagające interwencji stomatologicznej. Prowadzi do niego szereg zaniedbań, w tym lekceważenie pierwszych symptomów, do których należy niewielki ból w jamie ustnej. Czym jest zgorzel, jakie są jej objawy i jak skutecznie się z nią uporać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.
Czym jest zgorzel zęba? Przyczyny i objawy
Mówiąc w dużym skrócie - zgorzel zęba to choroba miazgi, wywołana wzmożoną aktywnością bakterii beztlenowych, powodujących rozkład gnilny miękkiej tkanki zęba. Najczęstszą przyczyną jej występowania jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz nieodpowiednia dieta. Posiłki obfitujące w węglowodany przyspieszają bowiem procesy próchnicotwórcze. Z kolei brak odpowiedniego leczenia powoduje przedostanie się do komory zęba bakterii, które atakują miazgę przyczyniając się do jej martwicy, aby w ostatnim etapie prowadzić do zgorzeli.
Do objawów, jakie daje to dokuczliwe schorzenie, zaliczane są:
- Silny ból,
- Specyficzny, gnilny zapach,
- Widoczne ubytki w szkliwie zęba,
- Przebarwienia na zębach dotkniętych chorobą,
- Opuchlizna w obrębie dziąseł i policzka,
- Ból głowy,
- Gorączka.
Na czym polega skuteczna walka ze zgorzelą w zębie?
Z uwagi na to, jak poważna w swoich skutkach może być zgorzel zęba, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, pozwalających na skuteczne uporanie się ze schorzeniem. Jak można się domyślić, wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie w tym wypadku nieunikniona. Po wnikliwej diagnozie dentysta zaproponuje podjęcie stosownych kroków, do których przede wszystkim należy leczenie kanałowe zgorzeli zęba. W części przypadków, aby zahamować rozwój infekcji, włączana jest antybiotykoterapia.
Co jednak w sytuacji, gdy schorzenie dotyczy kobiety w ciąży? W tym wypadku leczenie również jest konieczne, a endodoncja nierzadko okazuje się jedynym skutecznym rozwiązaniem. Więcej informacji na temat leczenia zębów u kobiet w ciąży można znaleźć na: https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/leczenie-zebow-w-ciazy.html.
Ponadto jeśli zgorzeli zęba towarzyszą ropnie zębowe lub okołowierzchołkowe, wówczas lekarz stomatolog może podjąć decyzję o:
- Rediesekcji korzenia,
- Resekcji wierzchołka korzenia zęba,
- Hemisekcji (usunięcie korzenia zęba wraz z fragmentem korony),
- Ekstrakcji zęba.
Z uwagi na to, jak poważne skutki niesie ze sobą zaniedbanie jamy ustnej, istotnym jest utrzymanie jej właściwej higieny oraz regularna profilaktyka. Prawidłowe mycie zębów oraz częste wizyty kontrolne u dentysty minimalizują ryzyko wystąpienia zgorzeli, a wczesna reakcja może uchronić pacjenta przed utratą zęba i groźnymi powikłaniami.