Wiadomości

  • 10 czerwca 2024
  • wyświetleń: 298

Lista ZUM - co to jest i jak z niej korzystać?

Materiał partnera:

Lista ZUM jest spisem urządzeń grzewczych, które spełniają określone standardy ekologiczne. Jest istotna przede wszystkim dla osób, które chcą się ubiegać o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Jak korzystać z takiej listy? W jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie? Wyjaśniamy!

Lista ZUM - co to jest i jak z niej korzystać?


Czym jest lista ZUM?Lista ZUM jest zbiorem "zielonych urządzeń i materiałów" - takich, które spełniają wymagania techniczne określone w programie dofinansowań Czyste Powietrze. Lista ZUM jest więc bardzo ważnym dokumentem dla osób, które chcą ubiegać się o takie wsparcie. Dzięki wyszukiwarce znajdującej się na stronie lista-zum.ios.edu.pl mogą się one upewnić, czy pompa ciepła, kocioł lub inne urządzenie spełniają warunki uprawniające do wnioskowania o przyznanie dotacji na montaż instalacji.

Twórca listy ZUM, czyli Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy zachęca producentów urządzeń, aby dopisywali do listy swoje produkty - jeśli ich parametry przebadane i zgodne z wymogami programu Czyste Powietrze.

Omawiany dokument jest więc tworzony oddolnie - przez firmy, które zajmują się produkcją lub dystrybucją urządzeń grzewczych.

Jak korzystać z listy ZUM?Załóżmy, że jesteś zainteresowany zakupem pompy ciepła. Na stronie Pompy.app znalazłeś model urządzenia, który jest dopasowany do zapotrzebowania energetycznego Twojego budynku. Zastanawiasz się jednak, czy na jego zakup będziesz miał możliwość otrzymania dofinansowania z programu Czyste Powietrze.

Właśnie w tym momencie z pomocą przychodzi lista ZUM. Na wspomnianej wyżej stronie internetowej Instytutu Ochrony Środowiska znajduje się wyszukiwarka urządzeń, których parametry kwalifikują je do udziału w programie. Możesz przeglądać modele pomp ciepła, podając ich nazwy, ale także na podstawie specyfikacji technicznej, np. mocy.

Jeśli konkretny model znajduje się na liście ZUM, to znaczy, że na pewno możesz się ubiegać o dofinansowanie na jego zakup.

Lista ZUM obowiązkowa od 14 czerwca 2024Do tej pory korzystanie z listy ZUM podczas ubiegania się o dofinansowanie było dobrowolne. Natomiast od 14 czerwca 2024 roku dotacja z programu "Czyste Powietrze" może zostać udzielona wyłącznie wtedy, gdy wybrane urządzenie jest wpisane na listę zielonych urządzeń. Dotyczy to:

  • pomp ciepła,
  • kotłów zgazowujących drewno,
  • kotłów na pellet.


Warto więc zwrócić uwagę, że nawet jeśli urządzenie spełnia wymogi, ale z jakichś przyczyn nie znalazło się na liście, nie będzie mogło wziąć udziału w programie. Zadaniem producentów jest więc zadbanie o to, aby ich produkty trafiły do spisu.

Natomiast osoba planująca ubieganie się o dofinansowanie musi bezwzględnie sprawdzić, czy wybrana pompa ciepła jest na liście. Kwestie formalne są bowiem kluczowe dla urzędników zajmujących się rozpatrywaniem wniosków.

Zmiany w regulaminie ZUM10 maja 2024 roku zmienił się regulamin dodawania urządzeń do listy ZUM. Modyfikacji uległ sposób, w jaki poszczególne modele mogą zostać na nią wpisane. Przez wielu komentatorów zmiany są oceniane negatywnie. Istnieją dwie możliwości dopisania urządzenia do listy.

  1. Przebadanie produktu w jednym z 22 akredytowanych laboratoriów na terenie UE lub EFTA. Dzięki temu zostaną potwierdzone parametry pracy znajdujące się na karcie urządzenia lub jego etykieta energetyczna.
  2. Czasowe wpisanie urządzenia na listę ZUM - złożenie do Instytutu Ochrony Środowiska certyfikatu jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent dla danego źródła ciepła. Wówczas będzie ono mogło zostać czasowo wpisane na listę ZUM. Zgłaszający ma czas do końca roku 2024 na wykonanie wyżej wspomnianych badań. Jeśli tego nie zrobi, urządzenie zostanie wykreślone z listy.


Pierwsza metoda jest domyślnym sposobem rejestracji na listę. Druga opcja jest natomiast ograniczona czasowo. Będzie dostępna tylko od 14 czerwca do 31 grudnia 2024 roku.

Obawy są związane z tym, że rozszerzenie przepisów umożliwi wpis na listę ZUM urządzeń, które nie spełniają wymaganych norm. Z punktu widzenia osoby planującej montaż pompy ciepła najważniejsze jest jednak to, aby sprawdzić, czy dana pompa ciepła znajduje się w spisie. Jeśli tak, uzyskanie dofinansowania będzie możliwe.