Wiadomości

  • 25 czerwca 2024
  • 30 czerwca 2024
  • wyświetleń: 5055

Co zmieni się na przystanku kolejowym Zabrzeg Czarnolesie? Czeka go przebudowa

Jak już informowaliśmy, przystanek kolejowy Zabrzeg Czarnolesie zostanie zmodernizowany w ramach modernizacji linii kolejowej E 65 na trasie Zabrzeg - Zebrzydowice. Projekt zakłada m.in. przebudowę peronów.

Przystanek kolejowy Zabrzeg Czarnolesie - maj 2024
Przystanek kolejowy Zabrzeg Czarnolesie - maj 2024 · fot. PKP PLK


Jak podaje PKP PLK, na przystanku kolejowym Zabrzeg Czarnolesie przebudowane zostaną dwa perony. Stare konstrukcje zostaną zdemontowane, a w ich miejscu wybudowane zostaną nowe.

- Będą nowe wiaty, ławki oraz czytelna informacja pasażerska. Na nawierzchniach zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących - dodaje spółka.

Co zmieni się na przystanku kolejowym Zabrzeg Czarnolesie? Czeka go przebudowa
fot. PKP PLK


Dzięki realizacji inwestycji sprawniejsze będą podróże z Zabrzega do Zebrzydowic i do granicy z Czechami. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów nie tylko z przebudowanego przystanku Zabrzeg Czarnolesie, ale także stacji Chybie i Zebrzydowice oraz przystanków Pruchna i Drogomyśl.

- Zadanie zwiększy dostępność do kolei, także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W ramach prac planowana jest przebudowa ponad 100 km torów i 120 km sieci trakcyjnej, co wpłynie na podniesienie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h. Zwiększy się bezpieczeństwo na 25 obiektach inżynieryjnych - informuje PKP PLK.

Wizualizacje stacji na linii z Zabrzega do Zebrzydowic oraz mostu w Zebrzydowicach · fot. PKP PLK


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą - konsorcjum firm Trakcja S.A. (lider), Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. (partner); ALSTOM ZWUS sp. z o.o. (partner) w ramach zadania "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I linia E 65 na odcinku Zabrzeg - Zebrzydowice (granica państwa)".

Roboty budowlane rozpoczęły się w połowie maja. Planowane zmiany w komunikacji będą z wyprzedzeniem przekazywane mieszkańcom. Zakończenie prac jest przewidziane w grudniu 2027 r. Wartość zadania to prawie 1,7 mld zł netto. Dofinansowanie pochodzi z Unii Europejskiej z instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Odcinek Zabrzeg - Zebrzydowice przed rozpoczęciem modernizacji - 5.2024 · fot. PKP PLK

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.