Wiadomości

  • 3 lipca 2024
  • wyświetleń: 454

Czym jest i do czego służy kolimator?

Materiał partnera:

Celowniki kolimatorowe to nowoczesne urządzenia optyczne, które rewolucjonizują celowanie w strzelectwie, myślistwie i taktycznych operacjach bojowych. Dzięki wykorzystaniu nowej technologi eliminują konieczność używania tradycyjnych przyrządów celowniczych, umożliwiając szybkie i intuicyjne namierzenie celu. W naszym artykule przedstawiamy różne rodzaje kolimatorów, ich zalety oraz praktyczne wskazówki dotyczące montażu i wyboru odpowiedniego modelu.

celownik kolimatorowy
fot. unsplash.com


Celownik kolimatorowy to zaawansowane urządzenie optyczne wykorzystujące efekt kolimacji, który polega na tworzeniu spójnej wiązki światła o niskiej rozbieżności. Wiązka ta emitowana jest przez diodę laserową lub LED, a następnie skupiana przez układ optyczny. Dzięki temu na siatce celownika pojawia się jasny punkt - przeważnie w kolorze czerwonym skąd angielska nazwa Red Dot, lub zielonym - widoczny dla strzelca. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność korzystania z tradycyjnych mechanicznych przyrządów celowniczych, znacząco przyspiesza i co istotniejsze ułatwia celowanie. Zamiast zgrywania muszki i szczerbinki, wystarczy w oknie urządzenia odnaleźć konkretny punkt celowniczy i pokryć go z celem. Dzięki temu strzelec może szybko i intuicyjnie celować, co jest niezwykle istotne w taktycznych sytuacjach bojowych, na polowaniu lub podczas strzelania dynamicznego. Kolimatory są wyposażone w iluminowane punkty celownicze, które ułatwiają precyzyjne określenie punktu trafienia, umożliwiając strzelcowi jednoczesne obserwowanie otoczenia oraz celu.

Na czym zamocować kolimator?



Kolimatory mogą być montowane na różnych rodzajach broni takich jak pistolety, strzelby czy karabinki. Z powodzeniem można zamocować je również na karabinkach wiatrówkowych, a wersje dedykowane do airsoftu na replikach ASG. W zależności od modelu różnią się budową, użytymi materiałami, źródłem zasilania czy wielkością punktu celowniczego.

Jakie są rodzaje kolimatorów



Ze względu na budowę, możemy podzielić je na:

  • kolimatory otwarte - urządzenia o nieskomplikowanej budowie, na którą składa się ramka, diory i szybki z laserowym punktem celowniczym. Kompaktowe i lekkie
  • kolimatory zamknięte - urządzenia o zamkniętej konstrukcji, bardziej wytrzymałe niż kolimatory otwarte
  • kolimatory holograficzne - zasada ich działania jest nieco inna względem poprzednich dwóch. W tym rodzaju kolimatorów punkt celowniczy przechodząc przez hologram wpada bezpośrednio do oka użytkownika


Użyte materiały oraz sposób zasilania, w zależności od producenta czy modelu urządzenia, może być różny. Do produkcji kolimatorów wykorzystywane są przeważnie takie materiały jak aluminium 6061, 7075 lub tytan a za źródło zasilania odpowiadają znane i dostępne płaskie baterie typu CR2032, CR1632 lub ogniwa AAA.

Wielkość punktu celowniczego, czyli kropki lub plamki, określa się w jednostkach MOA (Minute of Angle - minuta kątowa). Mniejsza wartość MOA oznacza mniejszy punkt celowniczy, co przekłada się na większą precyzję strzału, podczas gdy wyższa wartość MOA zapewnia większy, łatwiej widoczny punkt celowniczy. W przypadku kolimatorów dedykowanych do użytku z pistoletami zaleca się wybór urządzenia z wielkością kropki 3 MOA lub 6 MOA. Dla karabinka plamka o wielkości 2 MOA będzie wystarczająca.

Jakie cechy powinien mieć kolimator?



Celownik kolimatorowy powinien być dobrze wykonany. Jest to szczególnie istotne w przypadku montażu na krótkiej broni palnej, gdzie przeciążenia wynikające z ruchu zamka są tak duże, że sprostać może temu jedynie sprawdzona konstrukcja od zaufanego producenta. Warto również wybrać konstrukcję spełniającą normy wodoszczelności poparte stosownym certyfikatem. Na wypadek pracy z urządzeniem w deszczu będziemy wiedzieli, że nasz sprzęt jest należycie zabezpieczony. Podczas wyboru kolimatora zaleca się wybór urządzenia z wieloma opcjami regulacji, zarówno wielkości znaku celowniczego, jego jasności, oraz typu.

Ile kosztuje dobry kolimator?



Ceny podstawowych urządzeń przeznaczonych do montażu na pistoletach zaczynają się od kilkuset złotych. Dobry kolimator od sprawdzonego producenta, przeznaczony do montażu na broni krótkiej czy długiej kosztuje w granicach 1500 PLN. Chociaż na rynku bez trudu znaleźć można produkty za kilka tysięcy złotych.