Wiadomości

  • 15 lipca 2024
  • wyświetleń: 383

Jak wygląda rozliczenie podatku w Holandii?

Materiał partnera:

Jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Holandii, najpierw zapoznaj się z wszystkimi przepisami i obowiązkami przedsiębiorcy. Pamiętaj, że konieczne jest płacenie %. wszystkich wymaganych podatków, rozliczanie się z urzędem skarbowym. Ma to duży wpływ na wysokość uzyskiwanych dochodów. Jako przedsiębiorca w Holandii możesz też liczyć na rozmaite ulgi podatkowe, które pozwalają na zmniejszenie ponoszonych kosztów.

rozliczenie podatku w Holandii


Jakie podatki muszą płacić przedsiębiorcy w Holandii?



Jako holenderski przedsiębiorca jesteś zobligowany do składania zeznań podatkowych zarówno kwartalnych, jak i rocznych. Niezbędne staje się też opłacanie specjalnych podatków. Na ich rodzaj i wysokość wpływa wiele czynników - przede wszystkim podmiot prawny, wybranej działalności gospodarczej. Konieczne jest płacenie holenderskiego podatku od sprzedaży BTW, jeśli świadczyć usługi lub sprzedajesz towary.

Z tego tytułu od przedsiębiorcy w Holandii wymaga się opłacania podatku VAT, obrotowego. Nalicza się go klientom. Podatek BTW może mieć stawkę 0%, 9% lub 21%. Rozlicza się go najczęściej kwartalnie z urzędem skarbowym. Możesz jednak wnioskować o zmianę systemu i płacić podatek raz na rok.

Z kolei holenderski podatek od osób prawnych nakłada się na zysk spółek prywatnych lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Konieczne staje się złożenie rocznego zeznania podatkowego od osób prawnych. Najczęściej spółka jest zobligowana do zapłacenia stawki 15% podatku.

Kolejny jest holenderski podatek od dywidend. Ma to miejsce w przypadku holenderskich spółek osiągających zyski i przekazujących ich część akcjonariuszom. Dywidenda musi zostać opodatkowana - potrąca się od jej wysokości 15% podatku. Kwota musi zostać wpłacona w ciągu miesiąca od dnia udostępnienia dywidendy.

Jest też podatek dochodowy, który płacą osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową. Wysokość takiego podatku oblicza się w oparciu o wysokość dochodów rocznych.

Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym w Holandii



Jako przedsiębiorca w Holandii możesz liczyć na rozmaite odliczenia, dzięki którym obniża się podstawa opodatkowania. Twoje zyski rosną dzięki odliczeniom kosztów i ulgom podatkowym. Od podatku możesz odliczyć w całości opłaty dla podwykonawców, koszty najmu siedziby swojego przedsiębiorstwa, opłaty związane z zakupem narzędzi i urządzeń, koszty reklamy firmy, opłaty dotyczące prowadzenia księgowości, koszty zakupu i użytkowania auta firmowego.

Częściowo możesz odliczyć także od podatku koszty za Internet i telefon, dotyczące dojazdu do pracy firmowym autem. Możliwe jest nawet odliczenie kosztów konsumpcyjnych, które wiążą się między innymi z wyżywieniem dla pracowników, poczęstunkiem dla klientów. Niemożliwe jest jednak odliczenie prywatnych wydatków, czyli zakupu sprzętu do użytku domowego, wyjazdu wakacyjnego.

Na koniec roku trzeba zapłacić podatek dochodowy, który oblicza się od całościowego dochodu przedsiębiorcy. Dokumenty muszą być dostarczone do urzędu skarbowego do pierwszego maja każdego roku. Niezbędne jest także doliczenie obowiązkowej składki na zdrowotne ubezpieczenie społeczne w wysokości 5,5%.

Jakie są ulgi podatkowe?



Jeśli jako holenderski przedsiębiorca przepracowałeś ponad 1225 godzin, to możesz liczyć na rozmaite ulgi podatkowe. Możliwe jest skorzystanie ze zniżki dla samodzielnego przedsiębiorcy. W roku 2024 jej wysokość to aż 3750 Euro. Warto wiedzieć, że zniżkę oblicza się według stawki 36,97%.

Jest także ulga dla początkującego przedsiębiorcy, jeśli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki z własną firmą w Holandii. Możesz ją otrzymasz, jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat nie byłeś przedsiębiorcą i nie ubiegałeś się więcej niż dwukrotnie od odliczenie podatku jako osoba samozatrudniona. Tego typu ulga to sposób na odliczenie w wysokości 2123 Euro.

W Holandii istnieje też ulga dla niepracującego partnera. Przysługuje ona, gdy partner podatkowy przedsiębiorcy przepracował w firmie minimum 525 godzin. Dostępna jest też stała ulga dla małych i średnich firm oraz ulga inwestycyjna.

Ułatw sobie rozliczenie podatku w Holandii z eFaktura.nl