czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 marca 2008
  • wyświetleń: 903

Ostrawa wczoraj i dziś w ExLibris

Od 25 marca w Galerii Ex Libris w filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach–Dziedzicach przy ul. Węglowej nr 56 można podziwiać wystawę fotograficzną „Ostrawa wczoraj i dziś” zorganizowaną przy współpracy dyrektora Muzeum w Sosnowcu – Zbigniewa Studenckiego.

Reklama

Pani Ewa Kmiecik – Wronowicz, dyrektorka MBP w Czechowicach – Dziedzicach powitała zaproszonych gości: Konsula Generalnego Republiki Czeskiej – Bohumiła Mazanka, Burmistrza Miasta Czechowic – Dziedzic – Mariana Błachuta, Wiceburmistrza – Jacka Puchałę, Przewodniczącego Rady Miejskiej – Marka Kwaśnego, Dyrektora Muzeum w Sosnowcu – Zbigniewa Studenckiego, Księdza Kanonika – Ludwika Dużego, Dyrektorkę Powiatowego Ośrodka Pracy Pozaszkolnej Popp „Art.” – Wandę Gryboś – Szynel, radnych, dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych oraz mieszkańców miasta.

Na ekspozycję składają się fotografie dokumentujące procesy przemian miasta. Przedstawione eksponaty w całości pochodzą ze zbiorów Muzeum w Ostrawie. Honorowy patronat nad wystawą objął Konsul Republiki Czeskiej – Bohumił Mazanek oraz Burmistrz Czechowic – Dziedzic – Marian Błachut.

Ostrawa już dawno temu utraciła wizerunek typowego miasta przemysłowego, wydobywanie węgla skończono ostatecznie w 1994 roku. Na miejscu byłych kopalni powstały muzea górnicze. Dziedzictwo przemysłowe to wyjątkowy klejnot architektoniczny. W centrum można obejrzeć wiele zabytkowych budynków. Obecnie Ostrawa zmienia swój wizerunek i nastawia się na turystów inwestując w kolejne atrakcje miejskie oraz w renowację zabytkowych obiektów, których na jej terenie znajduje się znaczna ilość. To miasto młodości, nauki i kultury.

Prezentowana wystawa wprowadza nas w atmosferę życia codziennego jej mieszkańców oraz przedstawia piękno zabytków miasta. Oglądając ją przekonujemy się, że nie jest już takim przemysłowym, „czarnym” miastem, lecz staje się coraz bardziej zieleńsza. Wystawa potrwa do 3 kwietnia br.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.