Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2008
  • wyświetleń: 1649

Z wizytą w Parku Techniki Lotniczej

8 kwietnia burmistrz Marian Błachut, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Kwaśny oraz radni miejscy i przedstawiciele zarządów osiedli odwiedzili Bielski Park Techniki Lotniczej Sp. z o.o. na pograniczu Czechowic-Dziedzic i Kaniowa. Po terenie BPTL samorządowców oprowadzał prezes Dariusz Piecuch.

Na dawnych przykopalnianych hałdach wybudowano cztery hale produkcyjne, budynek, biurowy z wieżą kontroli lotów, oraz pas startowy. Już w kwietniu będą prowadzone pierwsze negocjacje, a prawdopodobnie w lipcu będą podpisywane pierwsze kontrakty z firmami z branży lotniczej, które z miejscem tym wiążą spore oczekiwania i chcą tu przenieść swą produkcję.

Bielski Park Techniki Lotniczej – Sp. z o.o. – powstał w 2005 r. Wspólnikami spółki są: Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw S.A., Powiat Bielski oraz AIR Bussines Sp. z o.o. W 2006 r. Projekt Parku uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 21.039.000 zł na realizację projektu pn. „Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego innowacja, kooperacja, rozwój”. Uzyskanie dotacji było związane z tworzeniem korzystnych warunków dla rozwoju firm na zdegradowanych terenach pokopalnianych.

W ramach inwestycji powstaje baza produkcyjna dla firm lotniczych, których 15 funkcjonuje w powiecie bielskim oraz pas startowy dla prób produkowanych lekkich samolotów. W I etapie zostaną wybudowane 4 hale produkcyjne o powierzchni 7.500 m2 i 4 hangary o powierzchni 2.500 m2, stacja paliw, budynek kontroli lotów oraz pas startowy dla prób samolotów o długości 700 m i szerokości 22 m (pas drogi startowej będzie utwardzony i zadarniony na szerokości 30 metrów z każdej strony oraz 45 metrów z przodu i tyłu drogi startowej).

Bielski Park Techniki Lotniczej w swoim założeniu ma być: miejscem działalności kilkunastu przedsiębiorstw lotniczych, produkujących samoloty lekkie i ultralekkie, miejscem zaplecza badawczo-rozwojowego dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw tej branży w Polsce, miejscem działalności różnego rodzaju podmiotów gospodarczych, świadczących usługi lotnicze.

W związku z powstaniem Bielskiego Parku Techniki Lotniczej zrodził się pomysł stworzenia Śląskiego Centrum Technologii. Na bazie warsztatów szkolnych w ZSTiL i Parku Techniki Lotniczej proponuje się utworzenie śląskiego centrum szkoleniowego, które zajmowałoby się szkoleniem pracowników do produkcji samolotów oraz w zakresie budowy kompozytów. Projekt centrum szkoleniowego znajduje się na liście indykatywnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

UM Czechowice-Dziedzice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.