Wiadomości

  • 25 kwietnia 2008
  • wyświetleń: 2056

Konserwator w Pałacu Kotulińskich

Ambitny plan rewitalizacji Pałacu Kotulińskich od dwóch lat wciela w życie jego obecny właściciel Wiesław Zych. Pałac ma odzyskać swój blask za kilka lat, kiedy to w miejscu zdewastowanego zabytku powstanie trzygwiazdkowy hotel, na 55 miejsc noclegowych.

23 kwietnia w Czechowicach-Dziedzicach gościł Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Barbara Klajmon. Wizyta pani konserwator związana była z wnioskiem złożonym przez Firmę POLPLAST o udzielenie dotacji celowej na roboty budowlane w 2008r. przy Zespole Pałacowo-Parkowym „Pałac Kotulińskich” wpisanym w księdze rejestru zabytków pod numerem A-28/60. Działania właściciela Pałacu Kotulińskich Wiesława Zycha popierają czechowickie władze, zarówno burmistrz, jak i przewodniczący Rady Miejskiej.

- Stan pałacu faktycznie jest przedawaryjny i jeśli nie znaleźliby się chętni na jego remont, obiekt uległby zniszczeniu. Zakres prac, jaki trzeba będzie tu wykonać, jest ogromny, a przede wszystkim bardzo trudny. Jednakże pałac jest tego wart. To piękny budynek, i może stać się prawdziwą perełką architektoniczną – powiedziała Barbara Klajmon Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po weekendzie majowym powinna zapaść decyzja o dofinansowaniu inwestycji, a po rozmowie z panią Konserwator zabytków, możemy przypuszczać, że jest ogromna szansa na to, by pieniądze zostały przyznane.

Pierwotnie zakładano, że ukończenie prac rewitalizacyjnych Pałacu Kotulińskich nastąpi w 2012 roku, prawdopodobnie będzie to jednak rok 2011.

ups / czecho.pl, źródło: UM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.