czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 kwietnia 2008
  • wyświetleń: 4800

Burmistrz z wizytą w Żylinie na Słowacji

23 kwietnia burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, dyrektor Miejskiego Domu Kultury – Bolesław Folek, starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał oraz przedstawiciel Euroregionu Beskidy - Maciej Kołoczek gościli w słowackim mieście Żylina.

Burmistrz z wizytą w Żylinie na Słowacji
Żylina
fot. zilina.sk


Tematem rozmów z władzami miasta Żylina były rokowania w sprawie podpisania partnerskiej umowy pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Żyliną. Porozumienie miałoby dotyczyć współpracy w zakresie sportu i kultury. Podpisanie umowy planowane jest na rok bieżący.

Euroregion Beskidy powstał na bazie porozumienia "Beskidy bez granic" - inicjatywy władz lokalnych miast i gmin beskidzkich polsko-słowacko-czeskiego pogranicza. Obejmuje przygraniczną część terenu województwa śląskiego i małopolskiego po stronie polskiej, województwa żylińskiego po stronie słowackiej oraz gmin wokół miasta Frydek-Mistek w Republice Czeskiej. W skład Euroregionu wchodzą: Stowarzyszenie "Region Beskidy" z siedzibą w Bielsku-Białej, Zdrużenie Región Beskydy z siedzibą w Żylinie oraz Sdrużeni Region Beskydy we Frydku-Mistku.

Żylina jest centrum północno-zachodniej Słowacji i jednym z największych miast Republiki Słowackiej, mieszka w niej ponad 86 tys. ludności. Najstarsze pisemne wzmianki pochodzą z roku 1208, chociaż słowacka osada istniała tu dużo wcześniej. Stara część miasta została ogłoszone rezerwatem pamiątkowym. Żylina jest bardzo ważnym ośrodkiem nauki i kultury. W Żylinie mieszka ponad 80 tysięcy ludzi.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.